şükela:  tümü | bugün
 • liechtenstein in baskenti.
 • liechtenstein'ın başkenti olup, kendine ait havalimanı ve tren garı olmayan bir başkenttir. en yakın havalimanı zürich'te, en yakın tren garı ise isviçre'nin küçük kasabası sargans'tadır. ancak vaduz'un cok iyi bir otobus ağı oldugu için, sargans'tan sonra otobüsle 15 dakikalık bir yolculuk yapılarak vaduz'a rahatlıkla varılır. vaduz'da görülmesi gereken en önemli şey vaduz prensliğinin evi olan vaduz şatosudur. zaten sehrin ortasındaki bir tepede olduğu için her yerden görülebilir. yürüyerek vaduz'dan komsu sehirlere gitmek mümkündür.
 • (bkz: vaduz kalesi)
 • liechtenstein'da başka takım olmadığı için futbol takımının isviçre liginde oynadığı başkent.
  aynı zamanda ülkenin futbol milli takımıdır herhalde.
 • her sokağını gezseniz dahi maksimum 2 saatte gezilip görülecek şehir(cik). lihtenştayn'ın başkenti olmasına rağmen hediyelik eşya dükkanlarında isviçre'ye ait hediyelik eşyalar satılır. (üstünde isviçre bayrağı olan ıvır zıvır klasik hediyelikler ya da isviçre çakısı gibi) şehre girdiğinizde etrafınıza bir bakarsanız en ilgi çekici yerinin kalesi olduğunu fark edersiniz ama sevinciniz kursağınızda kalacaktır çünkü tarihi kalede lihtenştayn prensi ve de ailesi kalmaktadır dolayısıyla girmek, görmek mümkün değildir. bunun dışında toplasanız bir avuç restoran vardır ve bunlardan biri de kebapçıdır. müteşebbis dediğin böyle oluyor herhalde. allah'ın dağının başında türk kebapçısı buluyorsun. tüm bunlara rağmen kocaman bir turist bilgi merkezine sahiptir ve de takdiri hak etmektedir.
 • ülkenin başkentidir. bu başkentten ülkenin en büyük şehri ise yürüme mesafesidir. 3 küsur km mesafeyi yürüyerek gittim ama schaan da hayal kırıklığı yaratınca gece 12 otobüsü ile feldkirch'e gitmek en akıllıca davranış oldu. geceyi liechtenstein'da geçirmeyi düşünenlere önerim: geçirmeyin. hem çok sıkıcı hem de oteller ateş pahası. feldkirch'te ya da bregenz'de geceliği 50-60 euroya oteller oldukça fazla.
 • vaktiyle fc vaduz bi türk takımıyla eşleşmişti de gazeteler köy takımı filan yazmıştı ya hani... küçümsemek için filan yazmamışlar lan, hakikaten köy burası... hatta haftasonu diye topluca avusturya'ya komşularına filan misafirliğe gitmedilerse eğer, sokaklarında kimsenin dolaşmadığı ıssız bi köy...

  dünyanın kişi başına en zengin ülkesinin başkenti tabi... ana caddesinde sağda solda küçük heykelcikler filan var, en göbekte de avrupa şehirlerinin olmazsa olmaz bir türk dönerci... ve önünde şehre nispet yaparcasına ciyak ciyak bağıran çocukları... güzel.
 • kendi dillerinde adı "fa-duts" olarak okunan başkent.