• elde tasinabilir kucuk bavul..
  • buyuk kadin kalcalari icin erkekler arasi kullanilan benzetmelerden.
  • yeşim'in sezen aksu prodüktörlüğünde 90'lı yılların ikinci yarısında yaptığı yegâne albümü. sezen'in prodüktörlüğünü yaptığı halde iki seksen yatan nadir albümlerden biridir*

şarkılar şöyledir:

valiz
    benim aşkım tehlikeli çocuk
    metres
    sancı
    bir rüya gördüm
    mustafa
    dinlen dinlen kaç
    peşine düştüm
    bimekân
    erkeksen gel
  • sezen aksu nun meral okay la beraber şarkı sözlerinde harikalar yarattığı albümdür.ancak albümün ortak prodüktörü garo mafyan ın birbirine benzer dokuz beste yapması ve dahi bu besteleri olabilecek en kötü şekilde düzenlemesine yeşim in henüz oturmamış yorumu eklenince kayıp albümlerden biri olmuştur.aksu nun her nedense ilk çıktığı andan itibaren pek desteklemediği albüm,yeşim in şoförüyle çıkan aşk dedikoduları sonucunda iyice öksüz kalmıştı.ancak her şeye rağmen gayet iyi bir albümdür içerisinde bir başkası tarafından* yorumlanması delice arzu ettğim birkaç şarkı barınndırır***..
  • içini doldurması en sıkıcı, en ertelenesi cisim.
  • yıllarca aramama rağmen bir türlü izini bulamadığım, aklıma geldikçe bana o yılları hatırlatan şarkı.
    aklımda kalan tek kısmı iste nakaratı:

"ay hoş geldim sefa geldim
    korkuyorsam da namerdim
    kendimi bildim bileli aman
    ben hep bu şarkıyı söylerdim"
  • ali ural'ın şu şiirini hatırlatır;

valizimi hazırlamama yardım et
    kollarından çekiyorlar saatin
    kollarımdan çekiyorlar
    bekçi elini düdüğüne götürüyor
    yardım et
    şimdi

şimdi çocukların üzerini açtığı vakitdir
    parmak uçlarıma basarak
    uyandırmadan örtsem onları
    uyku,hiçbir göze
    çocuk gözüne yakıştığı kadar yakışmaz
    uyku
    bana da yakışırmı?

kelimeleri sol tarafa koy
    söylenmemiş olanları,yürünmemiş yolların yanına
    kollarını mavi gömleğimin boynuna
    ayrı ayrı koy güneşli günlerle karlı günleri
    karıştırma

sağ köşeye biblolarımı koy
    tahtadan,camdan,tenekeden biblolarımı
    harcamadığım demir paramı,deniz kabuklarımı
    yolluk olarak bir elma,bir dilim portakal
    bir hırka da koy belki üşürüm yolda

kollarından çekiyorlar nehrin
    kollarımdan çekiyorlar
    bekçi elini düdüğüne götürüyor
    en üste koy şiirlerimi
  • yeşim'in söylediği şarkının sezen aksu'nun yazdığı sözleri şöyledir:

en sonunda topladım da valizi
    koydum içine ilk önce izmir'i
    rıhtımdan ayrılırken vapur
    uğurlayacak yunuslar hepimizi

selam sana, sırlarını göze alıp da geldiğim
    selam sana, selam taşını toprağını sevdiğim

ay hoş geldim, sefa geldim
    korkuyorsam da namerdim
    kendimi bildim bileli aman
    ben hep bu şarkıyı söylerdim

parlarken ilk ışıkları şehrin
    girip koluna yürüdüm kaderimin
  • yolculuktur. gitmektir. aynı anda hem ayrılığı hem de kavuşmayı sembolize eder. çelişkiler taşır içerisinde. aynı zamanda anılar, ümitler, düş kırıklıkları ve alman çikolataları.

işin romantik kısmı bir yana, yeni bir valiz alınacaksa, 2 tekerli değil 4 tekerli alınmasında büyük fayda vardır. insanlık hali belli olmaz o valizleri uzuuuuunn bir yol boyunca yaya halde peşinize çekmek zorunda kalabilirsiniz. otoparktan kontuara kadar giderken fark etmeseniz bile, o eğik duran iki tekerlekli valiz aslında kolunuza ciddi bir yük bindiriyor. hem de biçimsiz, normalden daha yorucu bir yük. söylediğim gibi bir durumda, her bir adımda o valiz daha da ağırlaşır, ağırlaşır ağırlaşır... kolunuz uyuşur, bir süre hissetmez olabilirsiniz. üstelik valiz gavur ölüsü gibi ağırdır. yerinden kıpırdatamaz olursunuz.

işte böyle durumların önüne geçmek için 4 tekerlekli valiz şarttır. asansöre, otobüse, trene binebilirsin. inerkern, dönerken, yürürken, tır şoförü gibi açı hesap etmene gerek kalmaz. oyuncak arabasıyla oynayan bir çocuk kadar rahat sürüklersin valizini istediğin yere. istersen önünden gider, istersen yanından, istersen arkandan. paşa günlün bilir.

bakın tecrübeye güvenin, dinleyin söylediğimi. valiz alırken en az dört teker!
  • eş dost akraba soruyor "bitmedi mi okul?", "eee hala okuyor musun?" sanki sülalecek tahsilimin sonunu bekliyoruz ak. yaş olmuş yirmiyi beş geçe, "bitecek" diyorum, "az kaldı!". on yıldır peşim sıra sürükledeğim laguna marka bir valizim var mesela, bir abimizin deyimiyle sürüklemek ne kelime, artık drift yaptırıyorum fakire. ki kendisinin içine yedi yıllık askerlik hayatımı, çocukluğumu, ilk öpücüğümü, annemin katladığı fanilalarla sığdırmışlığım da vaki. anlayacağınız yoldaşım olmuş, yükümü taşımız kerata. bir yolculuğun daha arifesinde yine beraberiz. yine yollarda. takırdayan bir valizin sesiyle, ciao!
hesabın var mı? giriş yap