şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: vaviyen)
 • yagmur taylan ve durul taylan tarafindan cekilecegi engin gunaydin tarafindan mustulanan film. engin gunaydin tarafindan yazilacak, tokat erbaa'da cekilecekmis. oyuncu kadrosunda binnur kaya'nin da ismi geciyor.

  kaynak:
  http://www.medyafaresi.com/?hid=13281&cid=4
 • bir aksilik olmazsa çekimlerine temmuz ayında başlanacak taylan biraderler filmi.
 • taylan biraderler tarafından yönetilen filmdir. çekimlerine şu anda, abisinin*** daha önce "günaydın elektrik" olarak işlettiği dükkanın adının "güven elektrik" olarak değiştirildiği mekanda devam edilmekte.
 • engin günaydın'ın da memleketi olan tokat erbaa da çekilen film. şehir baya baya film setine dönmüş durumda. figuranlar burdan bulunuyor. ve filmin tamamı da burda çekilecek anlaşılan. ancak dondurmam gaymak gibi bir yöre filmi de değil. bu seçimi neden yaptığına dair en güçlü görüş, engin günaydın ın memleket sevgisi galiba.

  film kastına dair bilgi yok internette ama şimdiye kadar erbaa da gördüğüm:

  engin günaydın
  binnur kaya
  settar tanrıöven
  ilker aksum

  kesinlikle oynuyorlar bu filmde. bir de vedat özdemiroğlu oynuyor diye bi haber var ama inşallah yalandır pek sevmem kendisini.

  erbaa halkının da filme ilgisi oldukça büyük haliyle. engin günaydın abisinin elektrikçi dükkanını güven elektrik e dönüştürmüş, şekil a daki gibi

  http://yfrog.com/1k29072009208j

  bilimum elektrik işleriniz itinayla yapılır, şeklinde bi yazı yazmışlar yana.

  ayrıca günaydın saçlarını sarıya boyatmış ve bir elektrikçiyi oynuyor filmde, kendisinin "ben fargo yu çok severim. bu filmde de biraz fargo tadı var aslında, kara bir mizah anlayışı olacak" şeklinde açıklamalarını bulmak mümkün.

  gece 11 gibi yakaladım adamı konuşturayım biraz diye ama sabah 5ten beri çekim yapıyolarmış, abi çok yorgunum valla diyip arabasına doğru koşuşturdu adam. erbaa halkına yaklaşımları ise gayet güzel tüm ekibin.

  theselfish erbaa dan bildirdi.
 • yerel ağzın kullanılacağı bir film olacakmış.* ayrıca taylan biraderlerin, binnur kaya ve ilker aksum ikilisinden vazgeçemediğinin bir diğer örneği olacaktır bu film. bu kadar güzel, kaliteli ve yetenekli oyuncuların yanına yerel ağzı kullanmakta usta olan sumru yavrucuk yakışmaz mıydı diye düşünüyorum.
 • tayfun sav'ın da oyuncu kadrosunda olduğu filmdir.
 • vavien kelimesi, elektrikçilikte kullanılan bir tabir aslında..
  "gidip-gelme" anlamında kullanılıyor; elektriğin kısa bir süre için gidip gelmesini ifade ediyor..
  engin günaydın da, güzel bir metafor yakalayarak bunu insanların yaşadığı git-gel'ler olarak yorumlamış..

  demişim bundan aylar önce..
  ama az evvel sinemada seyrederken filmi, bu başlığın daha başka bir anlamı olduğunu öğrendim..
  "gidip-gelme"yle ilgisi yokmuş oysa ve daha da güzel bir metaformuş bu film için..
  özetlemek gerekirse; özellikle dubleks tipi evlerde üst kata çıkmadan önce merdiven başındaki ışık açılır ve üst kata çıktıktan sonra o kattaki farklı bir anahtarla ışık kapatılır..
  yani farklı yerlerdeki iki ayrı anahtar tek bir ışık düzeneğini çalıştırmaya yarar..
  işte bu sistemin adı " vavien tertibatı"dır..
  bu sistemin başarılı olabilmesi için iki anahtar da çalışmalıdır; tekinin çalışmaması bu düzeneği başarısız kılar ki film de biraz bu fikirden ortaya çıkar..
 • vavien kelimesi gidip-gelme anlamında kullanılmaz. vavien bir elektirk anahtarı çeşididir. bir uçtan açılıp bi uçtan kapanabilme özelliği vardır. uzun hollerde ya da balkon anahtarlarında açıksa kapatan kapalıysa açan anahtar çeşidine denir.
hesabın var mı? giriş yap