şükela:  tümü | bugün
  • youtube'da gezinirken rastgeldiğim ve donakaldığım videodur.

bir anne 2 yaşındaki çocuğunu doğuştan vegan yapmış ve öyle besliyormuş. çocuk hayvansal olarak şu ana kadar sadece anne sütü içmiş. anne de herkesi çocuklarını vegan beslemesi konusunda tavsiye vermiş. ona karşı yorumlarda ise saçma sapan bilimsel olmayan argümanlarla cevap vermiş. veganlık çocuğun bir seçimi değilken ve italya'daki vegan çocuk ölümü gibi ölümler varken bu nasıl bir annelik? bu çocuğun ileriki yaşamında hastalıklarla boğuşmayacağının veya çocuğun beyin gelişimi yüzünden gerizekalı olmayacağının bir garantisi var mı?

söylemekten dilimizde tüy bitti. hayvansal ve bitkisel proteinler farklıdır. insanın bu iki protein çeşidine de ihtiyacı vardır. ve bu yaşam tarzının 2 yaşındaki dayatılması doğru değildir. aile ve sosyal politikalar bakanlığının gerekli işlemleri yapmasını bekliyorum.

veganlığa saygı duyarım fakat vegan biri kendi yaşam tarzını başkalarına dayatmaya çalışırsa orada dur derim. hele ki 2 yaşındaki çocuğa.

edit: lal u ask uyardı sağolsun. videoyu dikkatli izlememeşim aile yurtdışında yaşıyormuş. ailenin yaşadığı ülkede yetkililere haber verirsek çok iyi olur. eminim oranın kuralları daha serttir.

edit 2: arkadaşlar aile nerede yaşıyor hala çözemedim. ama garbaged adlı yazar entry'sinde (bkz: #73866667) ailenin ingiltere'de yaşadığını söylemiş. ingiltere yasalarını bilen biri veya orada yaşayan biri ailenin orda yaiadığını teyit edip şikayette bulunabilir mi? çocuk için üzülüyorum.

edit 3: isp adlı yazar istihbaratçı gibi çalışarak ailenin londra'da yaşadığını tespit etmiş.* (bkz: #73868908)

ingiltere'de yaşayan biri veya oranın yasalarını bilen biri aileyi gereken yerlere şikayet ederse çocuklar adına çok iyi olur.

edit 4: yazar sosun şöyle bir şey dedi;

.

üstteki linkten london child protective services'e email atılabilir.
    eğer ingilizcesi yeterli olmayan yazarlar da atmak isterlerse örnek bir mail hazırlanabilir videolar kanıt gösterilerek.

appdata'ya link uyarısı için teşekkürler.
  • ulan çocuk vegan beslenir mi gerizekalı anne , o çocuğun elzem besinlere ihtiyacı var çocuk annesi gibi gerizekalı olmasa bari
  • çocuğunun elinden alınması gereken bir anne içerir. tamam sen geri zekalısın ama gelişme çağında bir çocuktan ne istiyorsun?
  • çocuğunda oluşacak b12 vitamini, demir,folik asit,d vitamini eksiklikleri ve bunlara bağlı oluşacak zeka geriliği için anne acilen tutuklanmalı ve psikolojik rahatsızlıkları sebebiyle (bir insanın kaderiyle oynamak)ömür boyu çocuğu ona gösterilmemelidir.

edit:altta yazarın teki çocuğa dışardan b12 takviyesi verilmesi gerektiğini savunmuş ohaaa çok zekisin ya bak ne kadar sağlıklı daha 2 yaşındaki çocuğa haplar vermek.

diğer konuya gelelim oradan atıp tutmak kolay çocuğun demir ihtiyacını nasıl karşılayacak bu kadın, 15863248 defa anlattık bitkideki demir hem olmayan demirdir yani bir halta yaramaz vücut onu kullanamaz hem demir kırmızı etten karşılanır çocuğa kırmızı et yedirmezsen ne yapacaksın onu da mı dışardan vereceksin hani şu oral yoldan alınıp midenin içine eden haplardan.

b12 eksikliğine genelde folik asit eksikliği eşlik eder git bunu da araştır bakalım eeee ne yapalım o zaman folik asiti de dışardan verelim.

kısacası diyor ki 2 yaşındaki çocuğa haplar verelim hatta çocuğa oral demir takviyesi yapacaklar sanırım gerizekalılar çocuğu erken yaştan gastrit yapmak için.

şu aptala biraz daha anlatalım da insanları yanlış yönlendirmesin artık aşırı sebze ağırlıklı beslenmek alkali ortam oluşturur yani gastrointestinal sistem ph'ı ile oynamış oluyorsun uzun vadede oluşabilecek sorunları umarım kendin düşünebilirsin.

bitkisel proteinlerin faydası o kadar azdır ki hiçbir halta yaramaz hayvansal proteinler asıl vücudun gelişim unsurlarıdır bir çocuğu hayvansal proteinlerden yoksun beslemek nasıl bir cehalettir sana bu kadar laf anlatmam hata ama başka insanlar yanlış yönlenmesin en azından anlatalım.

şuraya makale linkleri de bırakalım okusun arkadaş:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc4149099/

belki okumaz falan buraya temel cümleyi de bırakalım, yeterli bulmazsa demir ile ilgili makaleler de bulup geleceğim yeter ki cehaleti ile insanları yanlış yönlendirmesin.

ınadequate intake due to low consumption of animal source foods is the main cause of low serum vitamin b12 in younger adults and likely the main cause in poor population worldwide.

bitkisel protein ve hayvansal protein karşılaştırılması da içeren bir makale linki koyalım yine:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29174030

yine zahmet edip okumazsa makalenin kendisi için önemli cümlesini de buraya ekliyorum.

since the plant protein digestibility is lower than that of animal proteins it may be appropriate for vegetarians to consume more proteins than recommended for the general population.
  • çocuklarından birine zen, diğerine tao ismini veren annenin çektiği bir video. söyleyeceklerim bu kadar.
  • ön edit: herkes nasıl da ezberden atıp tutmuş ya, yıl olmuş 2018 hala protein, b12 falan diyenler var. sizi şuraya alayım; (bkz: sağlık kuruluşlarının veganlıkla ilgili makaleleri) derdinizi bu işin otoritelerini anlatırsınız artık.

ön edit 2: italya'daki olaydan bahsedenler var, allah aşkına yapmayın ya. ne karaktersiz insanlar çıktınız. (bkz: vegan çocuk yetiştirenlere hapis cezası verilmesi/#62270003) (bkz: vegan çocuk yetiştirenlere hapis cezası verilmesi/#62270208) zaten başlıkta frottce'nin paylaştığı entryde her şey anlatılmış, saldırmak için değil de işin aslını öğrenmek isteyenler onu da okuyabilir. linkini de vereyim; (bkz: #73611801).

gayet güzel bir videodur. saldırmadan önce videonun altına yapılan şu yorumu okuyun;

"bu çocuğun vegan beslenmesini eleştiren insanlarla ilgili, yorumları okuduktan sonra şöyle bir kanaatım oluştu. bu çocuk gayet bilinçli şekilde yetiştiriliyor. beslenme bilgisi ortalama bir insandan çok daha yüksek bir ebeveyn tarafından sağlıklı bir beslenme programıyla büyütülüyor. bu çocuk sorumluluk duygusuyla büyütülüyor; birileri yemek hazırlayıp kaşıkla ağzıma kadar getirsin de koysun diye beklemiyor, yemek hazırlanırken o da mutfakta kendi katkısını koyuyor, böylelikle yediği gıdaları tanıyor.. iki dilli bir şekilde büyütülüyor. kitap okuma kültürü daha küçük yaştayken aşılanıyor. yani türkiye'de alışılmışın dışında, "ekstrem" bir yetiştirilme şekli bu. bizde durum malumunuz zaten, "oğlum amcana pipini göster bakayım" .

peki videonun altında ağızlarından köpükler saçarak bu videoya saldıranlar kimler? kısaca ben onlara çomar diyorum. doğuştan her bir boku bilengillerden yani. vegan beslenme hakkında bu kadar kesin yargılara varmaları da bu özelliklerinden geliyor.

üzgünüm, gerçekler acıdır. bu çocuk şimdiden hepinizden daha akıllı (yazdığınız saçma yorumlar da bunu doğruluyor zaten). çoğunuz doğru düzgün yemek yapmayı bile beceremezken, önünüze ne konsa şifa niyetine ağzınıza sokarken, yemek kültürüyle ilgili bilgileriniz kebap, kelle paçadan öteye gidemezken; bu çocuk daha küçük yaşta sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinecek, yumurta, et, tereyağ vs. gibi kendini kısıtlı bir beslenme alışkanlığına hapsetmeyecek. meyvelerle sebzelerle, bütün bitkilerle yapılabilecek o kadar çok tarif var ki... sınırsız.

bütün vitaminlerin kaynağı bitkilerdir. b12, protein, kalsiyum vs. diyorsunuz. hem de bunu sanki birbirinizle bir anlaşma yapmışçasına aynı cümlelerle, kalıplarla tekrar ediyorsunuz. yazıktır. internette bilgiler sınırsız. ama siz gidip canan karatay gibi tv. şovmenlerinin dediğine ayet muamelesi yapıyorsunuz. güvenilir bilgi nedir, nerden edinilir bunu ayırt edemiyorsunuz malesef. bakın, b12 dediğiniz şeyi bakteriler yapar, bunu vücudumuza almamız için hayvan yemeye ihtiyacımız yok. hatta şöyle söyleyeyim, bu bilgiye kolaylıkla siz de ulaşabilirsiniz, yediğiniz çiftlik hayvanlarının yemlerine de b12 takviyesi ekleniyor, sadece b12 de değil birçok takviye ekleniyor. peki neden? hayvanlar toprağa basmadan, doğal diyetleri dışında soya küspesi, mısır koçanı gibi yemlerle beslenmektedir. gün ışığı görmüyor zavallılar. tavuklar bir dosya kağıdı boyutunda bir alanda bütün yaşamını geçiriyor... haliyle b12 ihtiyacımı neden önce b12 takviyesini hayvanların yemlerine ilave edip, sonra o hayvanı yiyerek bunu gidermeye çalışayım? ona vereceğim takviyeyi direkt kendim içerim, aracıya ne gerek var? üstelik dünya sağlık örgütü ve uluslararası kanser kuruluşları işlenmiş eti bir numaraya, kırmızı eti de iki numaraya alarak kanserojen madde olarak etiketledi. bu etler çok sağlıksız, antibiyotik yüklü. bugün dünyada antibiyotik direnci tehlikesi var, bas bas bağırıyor sağlıkçılar, haberiniz var mı? gereksiz yere antibiyotik kullanımı hastalık yapıcı bakterilerin direnç kazanmasına yol açıyor ve bu da en ufak bir hastalığın bile iyileşmemesine yol açacak; antibiyotikler etkisiz hale gelecek. dünyada üretilen antibiyotiklerin %70'i çiftlik hayvanları için üretiliyor, gerisini siz hesaplayın... tv. şovmenleri size bunlardan bahsetmez, bol bol et, kuyruk yağı, tereyağı, günde 10 yumurta yemenizi söyler. çünkü hayvan endüstrileri çok güçlü, milyarlarca dolarlık bir endüstri bu, dolayısıyla çok karlı.
    neyse...

çoğunuzun yediği şeyleri biliyorum, bir zamanlar ben de vegan değilken ve çevremdeki vegan olmayanlardan da deneyimlediğim üzere hep aynı yemekler yeniyor; kahvaltıda yumurta, bal, tereyağ, peynir... et endüstrilerinin oluşturduğu beslenme programları bunlar. o kadar güçlüler ki tıp'a kadar uzanıyor elleri. akşam yemeğinde yeter ki et olsun, mangal olsun. türkiye gibi sebze ve meyvenin bol olduğu, ucuz olduğu bir yerde hem de... her yer kebapçı, kokoreççi dolu yahu! onlar yetmiyor, bir de seyyar olarak satanlar var. üstelik bunların hepsi doymuş yağ deposu. sağlığa hiçbir faydası yok. insanları en çok öldüren hastalıkların kaynağı beslenmeden kaynaklanıyor, yani hayvansal tüketimden. velhasıl kelam vegan olduğumda aslında ne kadar kısıtlı beslendiğimin farkına vardım. her gün farklı sebze yemeği yiyorum, baklagiller, kuru yemişler... mesela eskiden kahvaltıda sucuklu yumurta yerdim, şimdi avakado yiyorum, çok daha sağlıklı, çok daha güzel. nohut omleti, tofudan yapılan menemen vs. bir ton şey var kahvaltıda yenecek. beslenmenizi değiştirip, hastalıklardan kurtulmanız mümkün. bunun hem kendinize hem hayvanlara hem de çevreye büyük faydaları var. veganlık öfke nöbetleri geçirerek saldırılacak bir terörist organizasyonun ismi değil, okunması, araştırılması ve uygulanması gereken; dünyamız için çok zaruri felsefi, etik bir fikirdir. hayvanlara zarar vermemeyi savunuyor, bundan daha güzel bir fikir olabilir mi? kedi, köpeklerin öldürülmesini çoğunuz kabul etmiyor, ama söz konusu diğer hayvanlara geldiğinde farklı bir etik anlayışa geçiliyor malesef. halbuki bir inek de, kuzu da, tavuk da en az kedi-köpek kadar değerli ve acı çekme ve hissetme yetileri olan canlılardır. ineklerin ilk defa gün ışığına çıktığı zamanki sevinçlerini düşünün. onlar da köleleştirilmeden, birilerinin malı ve kaynağı olmadan özgürce yaşamak isteyen canlardır. bir zamanlar ten rengi farklı olan insanlar köleleştiriliyordu, kadınlar mal olarak kullanılıyordu ve büyük kalabalıklar tarafından norm olarak kabul ediliyordu. bugün de aynıları hayvanlar için geçerli. aynı çifte standart hayvanlara da yapılıyor; kedi-köpekler öldürüldüğünde büyük bir kamu konusu haline geliyor, her saniye öldürülen inekler ve diğer hayvanlar pek çok insanın umurunda değil. earthlings belgeselini izleyin, hayvanların yaşadığı vahşeti, sömürüyü, haksızlığı görün. kimsenin size "vegan olun" demesine gerek kalmayacak, kendiniz bu vahşeti destek vermek istemeyeceksiniz. veganlar havalı gözükmek ya da gelip geçici modalara uymak adına vegan olmuyorlar, bu vahşeti sonlandırmak için, hayvanların hak ettikleri haklara kavuşmaları için vegan oluyorlar. hayvanların da en az bizler gibi yaşamaya hakları var çünkü. onları kendi keyfi alışkanlıklarımız için sömürmek doğru değil."
  • (bkz: #73611801)
  • yediklerinin oldukça sağlıklı göründüğü video.

edit: bu arada ayrım yapacak yaşta olmayan bir çocuğa vegan yemekler yedirilmesini etik bulmuyorum, ileride kendisi seçimini yapabilir.
  • doğru beslenmeyle vitamin mineral eksikliği çekmeyebilir o yüzden çocuk istismarına giren bir durum olduğunu düşünmüyorum. ancak vegan beslenen çocuklar genellikle daha ufak tefek oldukları için büyüyünce çocuğun tenefüslerde dayak yeme ihtimali artacaktır.