şükela:  tümü | bugün
 • "modernizm=kopus."
 • zweig'ın*kitabına uygun gördüğü isim..bize çok yakın manzaralarla anlatılmış gerçekler..

  ve kitaptan bir kaç alıntı ...

  --- spoiler ---

  *bizim adaletimiz baştan sona adaletsizliktir, faziletimiz pislik, kahramanlığımız şerefsizliktir. ve bizden doğan en iyi şeyler bile her zaman için etin kirliliğine bulaşmıştır ve fenadır, kirle yoğrulmuştur.

  *bir fikrin savunucusu için gerçek tehlikeyi, ona farklı bir düşünceyle karşı çıkan bir insan oluşturur.

  *bir halkın, diktatörlüğün sağladığı, sıkı disiplin ve artan ortak vurucu güç gibi geçici avantajların bedelinin daima bireyin kişisel haklarıyla ödendiğinin ve her yeni kanunun, kaçınılmaz olarak eski bir özgürlüğe mal olduğunun ayırdına varması çoğunlukla zaman alır.

  *örgütlenmemiş bir memnuniyetsizlik, örgütlü bir terörle asla baş edemez.

  --- spoiler ---

  ne de güzelmiş diyenler için
 • bu kitapta "calvin" kelimesinin yazdığı yerleri, "tayyip" yapın kitabın anlam bütünlüğünün bozulmadığını göreceksiniz.
 • can yayınlarının kitap türüne dair monolog yazdığı üstad stefan zweig'in başyapıtlarından birisidir. ateizmin en önemli eserlerini yazan rousseau'un doğduğu kent cenevre'de 200 yıl önceki hristiyan diktayı anlatır. soyut ve somut anlatım iç içedir. çok bilinmeyen avrupa'daki satır arasında yaşanmış bir olayı o satırları büyüleyici şekilde kullanarak anlatınca başkaldıran karakteri anlatan en iyi kitap denebilir.
 • bu eseri; okuyun, okutun..
 • --- spoiler ---

  "her zaman etkileyici olan şeylere kapılan insanlık, asla sabırlı ve adil olanlara değil, sabit fikirlilere, kendi hakikatlerini mümkün olan tek gerçek, kendi iradelerini dünya kanununun temel biçimi olarak ilan etme cesaretini gösterenlere biat eder."

  --- spoiler ---

  der zweig. kitap okurken denk geldiğim bir cümlesini barındırır alıntıda.
 • --- spoiler ---

  bir insanı öldürmek, asla bir öğretiyi savunmak demek değildir: bir insanı öldürmek demektir.

  --- spoiler ---

  muhteşem gerçekliği ve duruluğuyla unutulmaz ve söylenmiş en insanca söz.
 • güzel kitap. günümüz türkiye'sine benzediği için her yerin altını çizmek zorunda kaldım.

  --- spoiler ---

  bütün despotların trajedisi, politik açıdan etkisizleştirdikten ve seslerini kestikten sonra bile bağımsız insanlardan hala korkmalarıdır. onların susmaları, susmak zorunda kalmamları yetmez. evet demedikleri, başlarını eğmedikleri, dalkavuklar ve hizmetkarlar sürüsüne katılmadıkları için varlıklarını hala sürdürmeleri onlar için bir kızgınlık sebebidir.

  --- spoiler ---