şükela:  tümü | bugün
 • "modernizm=kopus."
 • zweig'ın*kitabına uygun gördüğü isim..bize çok yakın manzaralarla anlatılmış gerçekler..

  ve kitaptan bir kaç alıntı ...

  --- spoiler ---

  *bizim adaletimiz baştan sona adaletsizliktir, faziletimiz pislik, kahramanlığımız şerefsizliktir. ve bizden doğan en iyi şeyler bile her zaman için etin kirliliğine bulaşmıştır ve fenadır, kirle yoğrulmuştur.

  *bir fikrin savunucusu için gerçek tehlikeyi, ona farklı bir düşünceyle karşı çıkan bir insan oluşturur.

  *bir halkın, diktatörlüğün sağladığı, sıkı disiplin ve artan ortak vurucu güç gibi geçici avantajların bedelinin daima bireyin kişisel haklarıyla ödendiğinin ve her yeni kanunun, kaçınılmaz olarak eski bir özgürlüğe mal olduğunun ayırdına varması çoğunlukla zaman alır.

  *örgütlenmemiş bir memnuniyetsizlik, örgütlü bir terörle asla baş edemez.

  --- spoiler ---

  ne de güzelmiş diyenler için
 • bu kitapta "calvin" kelimesinin yazdığı yerleri, "tayyip" yapın kitabın anlam bütünlüğünün bozulmadığını göreceksiniz.
 • can yayınlarının kitap türüne dair monolog yazdığı üstad stefan zweig'in başyapıtlarından birisidir. ateizmin en önemli eserlerini yazan rousseau'un doğduğu kent cenevre'de 200 yıl önceki hristiyan diktayı anlatır. soyut ve somut anlatım iç içedir. çok bilinmeyen avrupa'daki satır arasında yaşanmış bir olayı o satırları büyüleyici şekilde kullanarak anlatınca başkaldıran karakteri anlatan en iyi kitap denebilir.
 • bu eseri; okuyun, okutun..
 • --- spoiler ---

  "her zaman etkileyici olan şeylere kapılan insanlık, asla sabırlı ve adil olanlara değil, sabit fikirlilere, kendi hakikatlerini mümkün olan tek gerçek, kendi iradelerini dünya kanununun temel biçimi olarak ilan etme cesaretini gösterenlere biat eder."

  --- spoiler ---

  der zweig. kitap okurken denk geldiğim bir cümlesini barındırır alıntıda.
 • --- spoiler ---

  bir insanı öldürmek, asla bir öğretiyi savunmak demek değildir: bir insanı öldürmek demektir.

  --- spoiler ---

  muhteşem gerçekliği ve duruluğuyla unutulmaz ve söylenmiş en insanca söz.
 • güzel kitap. günümüz türkiye'sine benzediği için her yerin altını çizmek zorunda kaldım.

  --- spoiler ---

  bütün despotların trajedisi, politik açıdan etkisizleştirdikten ve seslerini kestikten sonra bile bağımsız insanlardan hala korkmalarıdır. onların susmaları, susmak zorunda kalmamları yetmez. evet demedikleri, başlarını eğmedikleri, dalkavuklar ve hizmetkarlar sürüsüne katılmadıkları için varlıklarını hala sürdürmeleri onlar için bir kızgınlık sebebidir.

  --- spoiler ---
 • tam bir underrated.

  kitap, günümüz türkiye'sine benzemiyor; günümüz türkiye'si gittikçe kitaba benziyor!

  belki de kendi halinde dinini yaşayan bir adamın aldığı güçle nasıl bir tiran haline dönüştüğünü, herkesin kendisi gibi yaşaması için kurduğu baskı ortamını, bizlere yaşatarak anlatıyo zweig. ve bunu nesnel bir şekilde yapmaya çalışıyo. bence oldukça da başarılı olmuş bu hususta. insanları bilmediği alanlarda kısıtlaması yetmezmiş gibi kendi alanında eleştiriyi de kabul edemeyen bir insan oluveriyor tüm yaşananların sonunda. bu olaylar calvin özelinde anlatılsa da dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir zamanda aynı şekillerde gelişip benzer sonuçlara ulaşabilir. bu yüzdendir ki bu kitap evrenseldir. insanlar okudukça türkiye'ye benzetmekte. ama aslında türkiye tek tipleşmekte ve kitaba benzemektedir. kitapta anlatılan olayların üzerinden yaklaşık 5 asır geçmesine rağmen bu ve benzer olaylar hala yaşanabiliyor. bu da kitabı ölümsüz yapmakta.

  güzel ülkemde instagramlara kadar düşmesin ama herkes okusun. belki biraz empati yeteneğimiz artar. muhaliflerin korkularını duyar. bizden diye bazı insanlara, bazı olaylara ses çıkarmamazlık yapmayız.
 • spoiler
  -----------------------------------------------------------------------------------------------

  "özgürlük ile otorite arasındaki sınır her zaman gereklidir ve hiçbir halk, hiçbir çağ, düşünen hiç kimse bundan uzak kalamaz: zira otoriteden yoksun bir özgürlük(kaosa dönüşeceği için) ve özgürlükten yoksun bir otorite (tiranlığa dönüşeceği için) mümkün değildir"

  "şu ya da bu, fark etmez-hangi fikir, farklı kanaatleri tek kalıba döküp düzene sokmak üzere şiddete başvurursa, o andan itibaren artık bir ideal değil, vahşettir. başkalarına zorbalıkla dayatıldığında, en temiz inançlar bile akla karşı işlenmiş birer günah olur."

  "hayatta kader hemen hemen her zaman bilinir; lakin bilenler etkin olmaz,etkin olanlar da bilenler değildir."

  "... her zaman olduğu gibi, şiddete başvurmaktan kaçınmadığı için küçük ama etkili azınlık, büyük ama atıl çoğunluğu sindirir"

  "her zaman etkileyici olan şeylere kapılan insanlık, asla sabırlı ve adil olanlara değil, sabitfikirlilere, kendi hakikatlerini mümkün olan tek gerçek, kendi iradelerini dünya kanununun temel biçimi olarak ilan etme cesaretini gösterenlere biat eder."

  "... kitleler tarafından ilahlaştırılmak için geçmişte mağduriyete uğramak gerekir."

  "insanlığını doyasıya ve keyif içinde yaşamamış olan biri, insanlara karşı daima insanlık dışı davranır."

  "oysa otoriter tabiatlı kimseler, bağımsız düşünen herkesi tahammül edilemez bir hasım olarak görürler."

  "katletmek ikna etmek anlamına gelmez"

  "insancıl tabiata sahip kişiler erken pes ederler ve bu suretle şiddet uygulayanların oyunlarını kolaylaştırırlar"

  "sapkın diye nitelenen herkesin sapkın olduğuna inanmıyorum... bu niteleme günümüzde o kadar hakaret içerir niteliktedir ki, o kadar ürkütücü, o kadar aşağılayıcı ve o kadar korkunç bir hale gelmiştir ki, birileri şahsi düşmanını ortadan kaldırmak isteyecek olsa bunun en kolay yolu onu sapkınlıkla suçlamak oluyor. çünkü insanlar bu 'sapkın' kelimesinden, sadece adından bile öylesine büyük bir korkuya kapılıyor ki, işitir işitmez kulaklarını tıkıyor; sadece ona değil, lehine bir söz söylemeye cesaret eden biri olsa ona da gözü kapalı zulmediyorlar"

  "... dünyamızın caniyane deliliğinin ve çılgın şaşkınlığının suçlusu, ezeli suçlusu fanatizmdir; her zaman kendi fikrini, kendi dinini ve ideolojisini geçerli saymak isteyen ideologların tahammülsüzlüğüdür."

  "tek tek fanatikler değil, fanatizmin tekinsiz ruhudur asıl tehlikeli olan; entelektüeller, sadece katı, sabitfikirli ve kana susamış insanlarla değğil, terörist davranışlara yol açacak her tür fikirle de mücadele etmelidir."

  "yürürlükte olan hep aynı kanundur; bir kez zora başvuran buna devam etmek zorundadır-teröre bir kez bulaşanın onu arttırmaktan başka çıkar yolu yoktur."

  "heyhat, bir bağnaza bir şey öğretebileceğini ya da onu yumuşatabileceğini sanmak ne kadar da aldatıcı bir düşüncedir."

  "... hiçbir hak bütün zamanlar için kazanılmış sayılmaz, hiçbir özgürlük güvence altında değildir."

  -----------------------------------------------------------------------------------------------

  spoiler