• içinde bir adet komşu melahat teyze kılıklı cadı olan dizidir.
  • ilk bölümlerde 'g-man' diyerek half-life camiasına selam çakmıştır.
  • ben çok sevdim bu diziyi. sitcom fikri çok güzeldi, uyanış (olayın açıklığa kavuşması) kısmı da çok iyiydi. özellikle benim gibi sulugözler için. finali epic olmasa da oldukça güzeldi, kısmen tahmin edilebilir olsa da bir türlü ayıkamıyorsunuz. yani bir şekilde ters köşe olabiliyorsunuz. aldığı riskin hakkını vermiş. marvel'la manyaklık derecesinde aşık olanların hoşlanmamasına şaşırmadım çünkü beklenti sığ ve klasik marvel formülünü beklerken çok farklı konseptte bir dizi ile karşılaştılar.

ama benim gibi superhero dizilerine çok da aramayan ama fırsat bulup da izlerken de keyif alan birisi için bu dizi çok çok güzeldi.

spoiler'dan önce belirtmek isterim ki ulan ne çektin be wanda maximoffbu evrende kötü karakter olmayı en çok hakeden, hayatını bilenlerin "vur abla bir daha vur, al hıncını benden, at dışarı kederini" diyeceği derecede yani...

bundan sonrası spoiler
    --- spoiler ---
    1. hakikaten çok çektin be kızım. aileni stark bombaları ile kaybettin
    kardeşini delik deşik ettiler
    sevdiğin adamın 1 kere öldürdün
    sonra geri diriltip bir daha öldürdüler
    sonra sen kendin 1 kere daha öldürdün hem de 2 çocuğunla beraber.
    imdi ürek yırtılır

2. şimdi anladık kız travma üstüne travma yaşadı eyvallah.
    ama bu aynı kız, binlerce kişiyi alıkoydu, vüzutlarının ve zihinlerinin her santimetrekaresine tecavüz etti. adamlar artık hayatlarından vazgeçip öldür bizi ya da en azından akrabalarımızı haberdar et de bizi beklemesinler dedi.
    ulan dizinin sonunda kız pardon diyerek elini kolunu sallayıp gitti ya la!
    --- spoiler ---
  • birinci bölümün 10 dakikasını izledim boktan espriler sit com 50 yıl öncenin amerikası beni baydı ve kapattım. bilim kurgu dedik hayal kırıklığı çıktı.
  • şu ilk bölümlerde "bize sitcom izletiyolar yawwwwww" diyen kitleyi buraya alabilir miyiz?
  • atv'den uyarlama bekliyorum:
    (bkz: mandabizon)
  • wanda maximoff karakterinin iç dünyasını ve gelişimini bizlere detaylı şekilde anlatan, tüm marvel evrenine yeni bir kapı açan, aşırı güzel hazırlanmış 10/10 dizi. ben normal şartlarda tek seferde 2 bölümden fazla bir şey izleyen biri değilim ama bu diziyi tek oturuşta bitirdim. elizabeth olsen da harikalar yaratmış değinmeden geçemeyeceğim severek izliyoruz kendisini.
  • ilk sezonun ilk üç bölümünü bitiren biri olarak, ortada garip şeylerin olduğundan çok reklamlarda çıkan ufak subliminallerin daha çok dikkat çektiği bir dizi. aynı zamanda aşırı derecede fallout havası var. belki de bu aralar fallout vault mobil oyunu oynamaktan dolayı diyeceğim ama tipografilerin bazıları sonra wanda'nın hamile olması... ikinci bölüm ile de renklerin olaya girmesi aklıma pleasantville'i getirdi. etkilendilerse muazzam.

bunun dışında reklamlar ilk tost makinesi stark endüstri, ikinci reklam olan kol saati hydra'dan ve üçüncü reklam filmi olan, yanılmıyorsam banyo köpüğü çıkartan sabun da hydra'dandı.

edit: içinde biraz da sabrina yok değil tabi.

olaya hakim yazarlardan sadece şunu bilmek istiyorum tabi ekstra açıklama yapacaklara da teşekkürler şimdiden, wandavision olay olarak endgame sonrası ve doctor strange'in paralel dünyasında geçiyormuş. burayı tam kavrayamadım.

edit 2: sucuklu nemenem sagolsun anlattı.

edit 3: bölüm yedi baya bildiğin the office'e selam çakmış. yönetmen ve senaristler bu işi biliyor.
  • öncelikle belki benim gibi ilgilenenler olabilir diye dizinin referans aldığı yapımlardan bahsetmek istiyorum;

--- spoiler ---

ilk bölüm 1950'lerin dizisi olarak başlıyor, sonraki bölümler ise 60'lar, 70'ler, 80'ler, 90'lar ve 2000'ler dizisi olarak devam ediyor. tabii ki evin dekorasyonu, oyuncuların kostümleri, müzikler, efektler ve jenerikler de her bölümde değişiyor.

1. bölümde referans alınan diziler;

- (bkz: the dick van dyke show) hatta dick van dyke'ın kendisinden bizzat danışmanlık alınmış
    - (bkz: ı love lucy)

ilk iki bölüm siyah beyaz ve o yıllardaki gibi 4:3 oranında çekilmiş

2. bölümde referans alınan diziler;

- (bkz: bewitched) jenerik kısmı bire bir uyarlanmış
    - (bkz: ı dream of jeannie)

bu iki dizinin de ortak özelliği doğaüstü güçlere sahip kadın başrol ve ilk iki bölümde wanda'ın güçleri için bu dizideki efektlere benzer efektler kullanılmış. ayrıca 2. bölümün son sahnesinde görüntü renkleniyor.

3. bölümde referans alınan diziler;

- (bkz: the mary tyler moore show)
    - (bkz: the brady bunch)

jenerik her iki diziyle de benzerlik gösteriyor. 3. bölümün sonu itibariyle 4:3 oranından 16:9 oranına geçilmiş.

5. bölümde referans alınan diziler;

- (bkz: full house) elizabeth olsen'ın gerçek hayattaki ikiz ablaları mary kate ve ashley full house'ta oynuyordu
    - (bkz: family ties)
    - (bkz: growing pains)

jenerik adeta 3 dizinin de karışımı olmuş. özellikle growing pains'in jeneriğinden alınan oyuncuların çocukluk fotoğraflarında vision'ın bebeklik haline çok güldüm.

6. bölümde referans alınan diziler;

- (bkz: malcolm ın the middle) diğer bölümlerde birden fazla diziden ilham alındığı halde 6. bölümde jenerikten çekim detaylarına kadar sadece mitm referans alınmış.

7. bölümde referans alınan diziler;

- (bkz: the office) karakterlerin görünmez bir çekim ekibine röportaj vermesinden, kameralara bakışlarına kadar pek çok teknik birebir kullanılmış ve ben buna bayıldım
    - (bkz: modern family) özellikle evin dekorasyonunda ve jenerikte ilham alınmış
    - (bkz: happy endings) jenerik kısmı uyarlanmış. ayrıca hem bu dizide hem de avengers infinity war ve endgame'de yönetmen koltuğuna oturmuş russo kardeşlere selam çakıldığını düşünüyorum

dizilere ek olarak siyah beyaz bölümlerde renkli objelerin gözükmesi (bkz: pleasantville) filmini anımsatıyor. vision'ın kasabada hapsolması ve bölümler ilerledikçe şüphelerinin artıp çıkış yolu aramaya başlaması da (bkz: truman show)'u bir daha izleme isteği uyandırıyor.

--- spoiler ---

diziyle ilgili yorumumu ise kısa tutacağım.

marvel fanatiği olmayanlar diziyi gayet eğlenceli bulacaktır. farklı bir şey denenmiş ve bence izlemeli. ilk bölümlerde "ben ne izliyorum" diyip bırakmayın derim.

fanatikler ise çoktan izleyip bir sürü negatif yorum yapmıştır. haklı bulduğum noktalar olmakla birlikte mcu yapımlarını o kadar özlemişim ki ben diziyi bir çırpıda bitirdim ve sevdim.
  • ben bu diziyi sevemedim nedense. farklı bir şeyler yapmak istemişler ama dizi olarak bir yere koyamadım yani öyle önemli bir olayda gerçekleşmedi. bundan 3 4 yıl sonra dönüp geriye bakılınca akla gelmeyecek bir marvel dizisi.
hesabın var mı? giriş yap