*

• ortaçağ avrupasında geçen fantastik öğeler barındıran nefes kesici bir seri.kitapta aydınlık ve karanlık karşı karşıya geliyor.filmi de yapıldı ama kitaptan uzak ve başarısız. (bkz: seventh son)
  • joseph delaney'nin kaleme aldığı ve 13 kitaptan oluşan seri. serideki kitaplar şu şekildedir:

1- hayaletin çırağı
    2- hayaletin laneti
    3- hayaletin sırrı
    4- hayaletin savaşı
    5- hayaletin hatası
    6- hayaletin kurbanı
    7- hayaletin kabusu
    8- hayaletin kaderi
    9- benim adım grimalkin
    10- hayaletin kanı
    11- benim adım slither
    12- benim adım alice
    13- hayaletin intikamı

kitapların girişinde şöyle yazar:

"ülkenin en yüksek noktası esrarengizliği ile bilinir. derler ki orada bir adam, korkunç bir fırtına sırasında dünyayı tehdit eden bir şeytanı bağlarken ölmüş. bundan sonra tekrar buzların hükmü başlamış ve buzlar çekildiğinde tepelerin şekli ve kasabaların isimleri bile değişmiş. şimdi bu terk edilmiş diyarın en yüksek noktasında uzun zaman önce olmuş olanın hiçbir izi kalmamış olsa da adı hiç unutulmadı."
  • ortaokulda ilk 7 kitabını okuduğum seri o zamanlar geri kalalına param yetmemişti şimdi ise olayların çoğunu hatırlayamayacak olmamdan dolayı tamamlayamıyorum ama hep aklımda. belki bir gün tekrar başlarım.

fantastik kitaplar okumayı seven orta okul lise çağlarında ki çocuklar için çok uygundur.
    sürükleyici olduğundan serideki diğer kitapları da merak edip okumak istiyorsunuz bu da okuma alışkanlığı kazandırıyor.

kitap içerisinde hayalet dese de aslında kötüler ile savaşan bir insanın mesleğinin adı o.

bir ara filmi de çıkmıştı ama kitaptan bağımsız ve güzel değildi onu tavsiye etmem
  • lise yıllarında başladığım ancak maddi yetersizliklerden dolayı serinin diğer kitaplarını alamadığım, daha sonrasında üniversitede tüm kitaplarını 1 dönemde okuduğum seri.

2 üstümdeki entrydeki kitaplara ek olarak hayaletin yaratıkları ve hayaletin cadıları isimli ana hikayeden bağımsız yan hikayelerin bulunduğu iki kitap daha vardır seride.

ayrıca wardstone günlüklerinin devamı niteliğinde olan starblade günlükleri hala devam etmektedir. bu seride hayalet'in çırağı tom'un zamanı ve tom'un çırağı anlatılmaktadır. tudem ile kitabın yurtdışı yayıncısı arasında anlaşma sağlanamadığı için kitaplar türkçeye çevrilememiştir.
hesabın var mı? giriş yap