şükela:  tümü | bugün
 • hem kendi ailemde hem de çevremdeki arkadaşlarımın ailelerinde gözlemlediğim hede.

  gerçekten çok enteresan, whatsapp sülale grupları türediğinden beri bilmem kaç senedir görmediğim akrabalarımla esprileşir şakalaşır olduk. yeri geliyor abartılı bol günaydınlı ve sevgi içerikli mesajlar ailenin büyükleri tarafından aleni bir şekilde paylaşılıp insanı darlasa da akrabaların bu şekilde yakınlaşması bir nevi mutlu ediyor.

  helal olsun lan whatsapp ne umduk ne bulduk vallahi.

  edit: ya hayatla azıcık dalga geçin allah aşkına ya:) zaten buradaki suserların bireysel bir grup açtığını düşünmüyorum, muhtemelen dıdısının dıdısı akraba tarafından gruba eklenmişssinizdir. hayır zaten muhabbet sizi çok sıkıyorsa alırsınız sessize grubu. her şey eleştiri her şey genelleme. yok lüzumsuz insan işiymiş, yok otmuş, yok bokmuş. ya bi salın ya, ya bi bırakın az eğlenmenize bakın. o kadar kasıp da en doğrusunu siz mi yaşıyorsunuz hayatın. gülün geçin allah aşkına az gülümseyin.
 • hayırlı cumalar, özlü ve imalı sözler, çiçek böcek fotoğrafları, kapanış.
 • hımm. bizim aile grubumuz var 10 kişilik. az evvel baktım son mesaj 22 ağustosta. onu da ben yazmışım. herhangi bi cevap gelmemiş. ondan önceki mesaj 15 haziranda atılmış. (zannedersem her 2 tarih de bayrama denk geliyor)

  bizim ailede "iletişim" olmayan, hiçbir zaman da olmamış bir şeydir. sonra bana neden hiç aramıyorsun, ne bilim mesajlara cevap atmıyorsun hayırsız, sevimsiz herif diyor arkadaşlarım.

  yahu ben 1. derece ailemle yılda 1 kez telefonla anca görüşüyorum. 2 kez de mesajla. anlatamıyorum kimseye bunu. alışmamışız iletişime alışmadık götte de don durmuyor.
 • kesinlikle doğru olan hede. hedeymiş. ben demedim o dedi.

  anne tarafı sülale grubumuz mevcut. birbirinden kopuk insanlar değiliz. teyzem birleştirici gücümüz ve tüm kuzenler yakın bir ilişki içerisindeyiz.

  ancak hayat koşuşturmasıydı, ben hariç herkesin evli çocuklu olması sebebiyle aynı anda bir araya gelmemiz zorlaşıyordu.

  bu grupta bir araya geldik önce. sonra yine bu gruptan çıkan bir fikirle gün yapmaya başladık. bildiğiniz kısırlı mısırlı gün. her ay birinin evinde toplanıyor bütün aile. 50+ kişiyiz. bir rivayete göre bazen 100 kişiyi geçiyor. sonuç olarak zaten güçlü olan bağlarımız daha da güçleniyor. çıkış noktası whatsapp.

  burdan nereye bağlamalıyım? sevgili mislimaan mislimaaan gardeşler. evlendirin beni.*
 • benim sülalem anadolu çomarlarından oluştuğu için, hiç bir şekilde bağlarımı güçlendiremiyorum. dedikoducu, pislik, sinsi ve yavşak bireylerle babam dahi olsa samimiyet kuramıyorum.
 • (bkz: hasiktir diyorum)

  sülalemizin çıbanı halamı defterden silmemizi sağlamıştır. durum kısmından laf sokmalar, çomarlığın hakkını veren çapından büyük copy-paste cümleler.. ohh iyi oldu hmnkym omzumuzdan bi yük kalktı..

  bi de cumaya gidip gitmediğimizi sorgulayan bi dayım var yakında ona da bi head-shot geliyor. topyekün temizlik. yok yok iyi oldu bu waşşap...
 • kısmen doğruluk payı var. teknoloji bizi çok yakınlarımızdan biraz uzaklaştırırken uzakları yakınlaştırdığı da bir gerçek. annemiz babamız kardeşimizle eskiye oranla çok daha az zaman geçirirken türkiye'nin başka bir coğrafi bölgesinde yaşayan eskiden bayramdan bayrama hala nefes aldığını öğrendiğimiz akrabalarımızın diyet yaptığını bilir duruma geldik...

  fakat her zaman söylerim 5 kişiden fazla nüfusu olan whatsapp grupları uzun vadede sağlıklı değildir ve mutlaka zarar getirir. (halı saha organizasyonu, servis iletişim grubu vb. gruplar hariç)
 • gülen gözler adında aile bireylerimden müteşekkil kalabalık bir whatsapp grubu kurdum. en küçüğümüzün itliklerini paylaşacağımız, küçük yeğenimizin büyümesini izleyeceğimiz, önemli durumlarda abileri olarak hat höt diyeceğim; hasılı aile neşemizi sanal ortama taşıyacağımız bir grup kurmaktı niyetim. hatta gaza gelip bildirim sesini de şu yapmıştım. sonuç: iki kardeşimin profil fotoğrafı görünmüyordu. en küçüğümüz evde yaptığı itlikleri grupta yapmıyordu. beklenen espri bir türlü gelmiyordu.

  ama tabi abileri ve büyükleri olarak işleri düşüyordu bana. bunu bana yazılı bildirin deyip ilgili birime yönlendirmeye başladım*
  işin büyüklüğüne göre komik video paylaşma görevi, profil fotoğrafının görünmesini sağlama, geçmişte komik duruma düştüğü bir anısını grupta anlattırma ve sair işkence metodları denedim. aile bağlarımız kuvvetlendi mi bilmiyorum ama çok eğlenceli bir hale geliyor whatsapp grubumuz. öneririm.

  imla.