• hikaye iyi ancak yönetmen ve müzikler çok kötü. buna rağmen filmi izlerken iyi vakit geçirdim diyebilirim.
    filmi izledikten sonra bende uyandırdığı duygu beterin beteri var oldu. hindistan tam olarak bir tımarhane.
  • tür: dram
    mekan tasarımları: orta
    müzikler: orta
    oyuncu seçimi: çok iyi
    kurgu: kararsızım :)

hindistan sosyolojisini anlamanıza yardımcı olacak bir film. çoğu hindistan filmine göre gayet başarılı bir film olmuş. başroldeki balram karakterini aynı bizim nusret’e benzettim ben :) gelelim filmin konusuna. filmde köyde doğmuş büyümüş balram isimli bir genç var. balram köy hayatı gibi sıradan bir hayat istemiyor ve şoför olarak zengin bir ailenin yanına taşınıyor. ailenin amerika’da okumuş görmüş geçirmiş oğlu ve gelinleri bu çocuğa sahip çıkıyorlar. daha sonra olaylar ciddi anlamda karışıyor. ahhhh balram. sen hiç vefa bilmez misin? chopra ve ashok’a bu yapılır mıydı arkadaş yaaa?
    filmde izlediğiniz hindistan’da ki kast sistemi sizi ciddi anlamda rahatsız edebilir. zaten insanların sosyal konumlarına göre sınıflandırıldığını biliyorum ama bunu izlemek daha da üzüyor insanı! filmde beni de etkileyen iki replik vardı. biri; “ fakirlerin zirveye yükselmesi ancak iki yolla mümkün, suç ve siyaset. sizin ülkenizde de durum böyle mi? “ böyle mi arkadaşlar? :)
    diğeri ise ne yazık ki tam cümleyi hatırlamıyorum ama tema şöyle idi;
    “ beyaz ırk oğlancılık ve …..(hatırlamadığım kısım) ile kendi kendini bitirirken, sarı (çinliler gibi) ve kahverengi ırk( hintler gibi) gelişiyor. yakında dünya’yı bu ırklar yönetecek diyordu. “ alenen beyaz ırka meydan okuyordu. neredeyse her filmi ve dizisinde eşcinselliği aşılayan netflix bu repliklere nasıl takılmamış anlamadım :) güzel bir film. izlemenizi tavsiye ederim. iyi seyirler :)
  • izzy bizu'nun şarkısdır.

klip

sözleri:

white, white tiger
    high bright rollercoaster
    ıf ı am still got on these safety bars
    ı probably made it
    don't come for white, white oh
    this hard wind hits my skin
    ı begin and take a breath, mmh
    and all adrenalin rushes to my head
    and ı'm not in my comfort zone
    when ı wake up but not alone right now
    whoa, my head is in the clouds
    you're my

white, white tiger
    ı probably made it
    don't come for white, white oh

what a damn
    make a stand
    drunken ways take control, oh, oh, oh
    ı was drowning
    but you're keeping me afloat
    you're my white, white
    and ı'm not in my comfort zone
    when ı wake up but not alone right now
    whoa, my head is in the clouds
    you're my

white, white tiger
    ı probably made it
    don't come for white
    ısland or dry land will take me there
    who up in my head this clear bed will take me there
    you're my white, ooh, tiger
  • (bkz: belyy tigr)
  • hint filmi için (bkz: the white tiger)
  • şarkıya ve dansa boğulmayan tek hint filmi olabilir. güzel konu vasat bir şekilde işlenmiş, biraz sıkıcılıkla birlikte çok da kötü akmıyor fakat daha güzel işlenebilirdi.

bu arada hintliler o kadar pisliğin içinde hala yaşayabiliyorsa belki de temizlik endüstrisi sadece bir para tuzağıdır. ülkenin pislik seviyesi her seferinde tekrar tekrar dehşete düşürüyor.

--- spoiler ---

benim asıl dikkatimi çeken noktaysa "zenginleri öldürecez hazır olun" temasının bu kadar net direkt verilmiş olması, bugüne kadar fakirin sistemin çarkına çomak soktuğu filmler genelde düzene tepki tarzındayken buradaki olay bireysel işlenmiş.
    --- spoiler ---
  • pek tiger'a benzemeyen bir tiger 1 içeren rus filmi. "2. dünya savaşı olsun da, çamurdan olsun"diyen beni bile zorladı izlerken.

güya prototip diye öne sürdükleri t34'ün topunu gören tiger komutanı gülmekten düzgün ateş edemeyince ıskalıyor falan.

lan arkadaş caponlar falan 1/72 ölçekte bile mükemmel detaylı ve gerçekçi tiger modelleri yapıyorlar, plastik kalıpla. adamlar filmlerde onca imkan olmasına rağmen 1/1 ölçekte adam gibi tiger yapamıyorlar. saving private ryan'da bile öyleydi.
  • abilerim ve ablalarim nedir bu storyteller tarziyla islenen hint filmlerinin minutaj ile challengi. bu kadar uzatip gerip son ceyrekte bir anda kurbaga ziplayisi ile olaylari anlatmaya calismalari. ya birakin senaryo kendisini anlatsin her detayi detayli olarak anlatmaya ne gerek var. yapmayiniz etmeyiniz hintli yonetmen ve senarist arkadaslarim. please biraz eksi sozluk okuyunuz, seyircinin isteklerine cvp veriniz.
  • hindistan'da olan yaşamı tüm çıplaklığıyla anlatıyor.dünyada hala böyle hayatlar var mı dedirten cinsten bir film.ben beğendim
  • değişik bir film.

-- spoiler--
    amerikan yapımı filmlere göre yavaş ilerleyen nispeten sıkıcı bir tank muhaberesi gibi giden film alttan alta sürekli tank komutanının sezgilerinin ne derece doğru olduğunu işliyor.

filmin sonunda da savaş bitti vs hikaye bu adamlar bizi güçsüz düşürürse yine saldıracak çünkü bizden nefret ediyorlar ve bu sadece almanlar değil tüm avrupa'nın hayali mesajıyla rusların milliyetçi duygularına sağlam hitap ediyor.

-- spoiler --

filmin kalitesi orta ama verdiği mesaj kuvvetli.
hesabın var mı? giriş yap