• birçok sebep olabilir,
    hepsinin üstesinden gelebilirsiniz ama bir sorun var ki, kendi rengi güzel olsa da, sizin içinizdeki tüm kötülükleri ortaya çıkartıp, karanlık tarafa geçmenize sebep olur(bkz: dark side'a geçmek);

mavi ekran hatası.

günlerdir mavi ekran hatasını çözmeye çalışıyorum. konu hakkında yazılmış milyonlarca yazı okudum. tavsiye edilen çözümleri denedim ama nafile…
    30 yıldır microsoft bile kendi mavi ekran hatasının üstesinden gelememiş (bknz: bill gates gets the bsod )
    bill gates bile çözememiş, ben mi çözeceğim? çözümün olmadığı yerde ise nefret başlıyor.

windows’tan nefret ediyorum.

çözüm ne olabilir?
    işletim sistemini değiştirmek. ama o da kolay bir şey değil. çünkü ne de olsa yılların alışkanlığı var (bkz: i am afraid of linux).

nefreti pekiştiren diğer sebepler;

- windows vista kullanıyor olmak.
    - muhteşem türkçesi ile bellek read olamadı hatası vermesi.
    - güncelleme manyağı oluşu.
    - bill gates’ten nefret ediyor olmak ( bu madde yukarıdaki maddelerin sonucunda oluşmuş olabilir).

(bkz: i hate windows)
    (bkz: i am afraid of linux)
  • özellikle vista ve üst versiyonlarında, yazdığınız pc uygulamasını visual studio'da çalıştırdığınızda eğer yaptığınız hareketlerin de loglanmasını istemişseniz, log class'ında mal gibi hata vermesi. bu durumda visual studio'yu administrator olarak çalıştırmak gerekiyor tabi. aynı durum sql server kurunca da yaşanıyor efendim. bilgisayarınızı yapılandırırken kullanacağınız oturuma admin yetkisi verdiğiniz halde, konsol ekranına yazacağınız bir takım kodlarla 'gerçek' bir admin hesabı yaratıyorsunuz. bu oluşan hesapla kurabiliyorsunuz sql server'ı da. yani insanı kanser edecek türden.
  • (bkz: cahillik)
  • kimileri icin parmaginizi kistirdigi zaman penseden nefret etmekle aynidir.

efendim windows bir aractir. nasil kullanacaginizi bilirseniz sacinizi basinizi yoldurmaz. bu meretin nasil kullanilacagini ogrenene kadar tabii ki, kendi bakis aciniza gore, sacmaliklar yasayabilirsiniz.

mavi ekran windows'un hatasi degildir. once mavi ekranin ne oldugunu anlamak gerek. mavi ekran dedigimiz nane isletim sistemi bir hatayi handle edemeyecek noktaya getirilirse vuku bulur. durduk yere mavi ekran vermez bir sistem. donanim ureticileri deli danalar gibi driver yazarsa, maliyetten kismak icin yeni sisteme eski driver'i uyarlayip yazarsa vs. mavi ekranin en can alici unsurunu olusturur. problemli donanim kullanmak da mavi ekran hatasi verdirir. mavi ekran oyle windows'un keyfinden verdigi bir ekran degildir, kaldi ki mavi ekranin amaci kullaniciya bir hata olustugunu bildirmektir. yoksa mavi ekrana gerek var mi ? lak diye kapatmasini da bilir kendisini degil mi bu meret ?

mavi ekran uretilmesi olagan bir hata yonetim prosedurudur. microsoft mavi ekrani yoketmek icin cabalamaz, mavi ekrana sebep olan hatalari yoketmek icin hem microsoft'un hem donanim ureticilerinin ortam calismasi soz konusu olabilir. mavi ekran 1 tane hatadan olusmaz, binlerce farkli hata isletim sisteminin sicmasina sebep olabilir.

ornek: ati hd5xxx serisinin windows 7 64bit driverlari, bu sene ortalarina kadar sorunluydu. cikan mavi ekranlar her zaman atikmpag.sys'den kaynaklandigina isaret ediyordu. goruldugu gibi problem ati'nin driver'indan kaynaklanmaktadir. ati bu problemi daha sonradan cozmustur.

windows update'in size trolluk yapmamasi icin de bir ayar mevcuttur. hatta bu ayari size ilk kurarken "windows update'i nasil yapmak istersin ustadim" diyerek sorar. sen okumadan next'e basarsan bunda windows'un kabahati yoktur.

genellikle kullanicilar cikan hatalari okumadiklari icin windows'u problemli bulurlar. (bkz: hata mesajlarını okumayan insan/@make the world go away)
  • winrar sayesinde bile cokebilmesi.
  • özgür yazılım değil...
  • para.

microsoft'un, dolayisiyla bill gates'in ne paralar kazandigini gorup sindirememek.

eksi sozluk para kazanmaya basladiktan sonra ssg'yi elestirmekle ayni durum.

halbuki hic kimse sizi windows kullanin diye kolunuzdan cekmiyor. mac alin, macbook alin.

ha alamiyorsaniz da microsoft'a sovmek yerine biraz saygi gosterin. orta butceli insanlarin evine bilgisayar girebilmesine sebep oldugu; korsan kullanilan kopyalari tespit etme gucune sahip oldugu halde rahat biraktigi icin.
  • pc yi kapatırken "güncelleştirmeler yükleniyor lütfen bilgisiyarınızı kapatmayın" ibaresi.güncelleştirmeleri kapatsam da yine de bir yerde muhtemelen bir şeyi unutuyorum ki bu salak ibare çıkıyor hep.
  • rakibi olmamasi sebebiylen şeyetmistim ben..
  • linux hakkındaki batıl inançlardan kaynaklanan sebepler butunu. usenmeyiniz, okuyunuz.
hesabın var mı? giriş yap