• az önce aliexpress'te vakit öldürürken tesadüfen görmüş olduğum yürüyüş bandı. incecik, az yer kaplayan tasarımı ve katlanabilmesi ile gerçekten her eve girebilecek bir hale getirmişler yürüyüş bantlarını. bu arada koşu değil yürüyüş bandı çünkü maksimum hızı 6 km imiş. 2-3 farklı modeli var a1 ve c1 ve bunların proları olmak üzere. anladığım kadarıyla aralarındaki fark motor güçleri. çünkü bazı modellerinde kilo sınırı 90 iken bazılarında 110.
  • muazzam bir alet. 2800-3200 bandında türkiye’de satın alabilirsiniz. ama alacaklara. r1 pro’yu beklemelerini öneririm. çünkü onun hızı 6 km/sa’dan daha hızlı. onunla koşabilirsiniz de.
  • bu ürünü alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlar. dört çeşidi var.

c1= beyaz renkli, 0.78 hp güç, max. 6 km/h hız, 110 kg kapasiteli, yürüme alanı : 120x40 cm

a1= gri renkli, 1 hp güç, max. 6 km/h hız, 90 kg kapasiteli, yürüme alanı : 120x41.5 cm

a1 pro= siyah renkli, 1 hp güç, max. 6 km/h hız. 100 kg kapasiteli, yürüme alanı : 120x41.5 cm

r1=gümüş renkli, 1.25 hp güç, max. 10 km/h hız. 110kg kapasiteli, yürüme alanı : 120x44 cm

ayrıca a1 pro ve r1 modelinde fırçasız elektrik motoru kullanıldığı için ömrü daha uzun olacaktır. a1 pro modelinde tutma aparatı opsiyonelken r1 modelinde standarttır.

gelelim türkiyeye. maalesef gördüğüm kadarıyla türkiye'de sadece a1 modeli satılıyor. çoğu alışveriş sitesinde taşıma kapasitesi 100 kg olarak belirtilmiş ancak yukarıda da gördüğünüz gibi aslında 90 kg yanlış bilgilendirme söz konusu. alırken bu hususa da dikkat edersiniz.

edit: gün itibariyle r1 modeli r1 pro adıyla bazı sitelerde satılmaya başlanmış. fiyatı her ne kadar 4600 tl gibi uçuk bir rakam olsa da bu da bir gelişme. hangi sitelerde satıldığını google'a sorabilirsiniz.

editto: walkingpad resmi distrübitörü ürünü sınırlı sayıda getirmiş. önsipariş seçeneği de var.
  • kış aylarında evde yürüyüş yapabilmek için bu aleti düşünmeye başladık. minnak olması çok cezbediyor işin aslı. ancak şu an tr'de en uygun satan walkingpadturkiye adlı sitede. o da a1 modeli satıyor. sitenin güvenilirliliği ile ilgili bilgisi olan var mıdır acaba? ya da alışveriş yapan?
  • maksimum 3 km hız sınırlamasını aşabilmek için uygulaması üzerinden "novice guide"ın tamamlanması gerekiyor. ios/android store'lardaki xiaomi walkingpad uygulaması alete bağlanamıyor (ikisiyle de denedim) ancak mi home uygulaması üzerinden walkingpad'i eklemek ve turu tamamlayarak limiti kaldırmak mümkün.

benim epeyce vakit kaybetmeme sebep olan bir konuyu buraya not düşeyim, belki birilerinin işine yarar. mi home uygulamamın dili türkçe iken aygıtı eklesem de novice guide başlamıyordu. dili ingilizceye çevirip aygıtı tekrar eşleştirince düzeldi.

ilk defa bugün kullandığım a1 modeliyle ilgili ilk izlenimlerim gayet iyi. ilerleyen günler bakalım neler gösterecek.

elimde zaten ikea skarsta standing desk mevcuttu; senelerdir aklımda olan standing desk + yürüyüş bandı kombinleme fikrini de sonunda gerçekleştirebildim için mutluyum.

https://eksiup.com/p/jb337831y2ap

bakalım hikayenin sonu diğer koşu bantlarıyla olanlara mı benzeyecek, yoksa gerçekten işe yarayacak mı, kullanıp göreceğim.

---

üçüncü ay editi: genel olarak her şey gayet güzel gidiyor. arada birkaç hafta hareketsiz geçirdiğim bir dönemin ardından son haftalarda tekrar düzenli yürüyüşlerimi yapmaya başladım. ortalama olarak haftada 3-4 kere, her seferinde bir saat kadar kullanıyorum.

son zamanlarda bantın sürtünme sesi biraz arttı mı, yoksa en başından beri öyle miydi, onu düşünüyorum, emin olamadım.

cihazın performansında sıkıntı yok, bantta atlama vb. gibi sorun hiç yok. sadece bant çok hafif sağa kayar gibi yapmıştı, o da beklenen bir durum olduğu için zaten (internetten pdf olarak bulduğum ingilizce) kullanım kılavuzunda bahsi geçiyor, kutuda gelen alyan anahtarıyla ince ayarını yapın diyor. eh alalı 3 ay olduğu için geçtiğimiz günlerde yanında gelen silikon yağından sürüp hafif bir bakım da yaptım, alyan anahtarıyla bantın kalibrasyonunu da yapayım dedim, biraz becerdim ama %100 ortalayamadım. yine de bu aletin kusuru değil de benim beceriksizliğimden olan bir durumdur diye düşünüyorum, ayrıca bantın sürtünme sesi (ki arttı mı artmadı mı ondan da emin değilim, kuruntu yapıyor olabilirim) haricinde herhangi bir sıkıntım yok.

bu aletle ilgili kafaya takılacak tek şey, ileride daha ciddi bir sıkıntısı olursa nasıl tamir edilir - nereye götürülür onu henüz hiç bilmiyorum. gittigidiyor'da satıcıya mesaj atsam yardımcı olur mu (ki adam bir süredir bu ürünü satmıyor artık), xiaomi'nin store'larına mı götürmek gerekir (ki her ne kadar diğer koşu bantları gibi eve sabit bir şey olmasa da 28 kiloyu sırtlayıp götürmek de iş), onu herhalde yaşayarak göreceğiz.

ben neticede bu aleti kapalı terasımda bir matla, iki dumble'la ve bir de spin bike'la kombine ettim, bu karantina günlerinde bu şekilde kilo almamayı hatta 1-2 kilo vermeyi de başardım son bir ayda. bu bağlamda tavsiye ederim.

ama son kertede söyleyeceğim şey şu; eğer evinizde alan sıkıntısı yoksa bence bilinen bir markadan klasik bir koşu bandı almak daha mantıklı olabilir, sebepleri de şöyle:

1) daha ucuza gelir,
    2) koşmak da mümkün olur (çünkü walkingpad a1'in maks. hızı 6 km/s),
    3) bakım zamanı geldiğinde bilindik bir muhatabınız olur.

öte yandan,

1) alan sıkıntınız varsa,
    2) para sıkıntınız alan sıkıntınıza göre daha azsa,
    3) koşmak değil sadece hızlı yürümekle ilgileniyorsanız

bu aleti almak daha mantıklı. beklentilerinizi bilerek, mucize beklemeden hareket ederseniz pişman olunacak bir alet değil benim fikrime göre.
  • neden bu kadar pahalı olduğunu bir türlü anlayamadığım, benim gibi "göt kadar" eve sahip olanlar için gayet mantıklı bir ürün.

kimse kusura bakmasın, bozulunca yaptırabileceğim kimseyi bulamayacağım bir yürüyüş bandına vereceğim maksimum para 1500tl.

hepsiburada, n11, gittigidiyor ve bilimum teknoloji sitelerinde ciddi satış rakamlarına ulaştığını görüyorum. toplasan neredeyse 200 - 250 yorum vardır ancak ikinci eli çok zayıf. sahibinden üzerinde sadece 1 ilan var.

bekliyorum bakalım.
  • yaklaşık 1 ay önce sipariş verdiğim a1 pro modeli birkaç gün önce elime geçti. ilk izlenimim ihtiyaçlarımı karşılayacak düzeyde olduğu yönünde.

öncelikle yürüyüş bandı istiyorsanız a1 pro, koşu bandı istiyorsanız r1 pro sipariş vermeniz mantıklı. a1 modelinin (pro olmayan) motoru uzun vadede sorun çıkartabilir. ancak a1 pro ve r1 pro modellerinde böyle bir sorun çıkma olasılığı düşük. walkingpad markasının en önemli özelliği katlanabilir olması ve bu sayede yer kaplamaması. kullandıktan sonra koltuğunuzun veya yatağınızın altına koyabilirsiniz. katlanabilir olmasına rağmen ürün epey ağır. a1 pro modeli 30+ kg civarında. altındaki tekerlekler yardımı ile kolayca yer değiştirebiliyorsunuz. a1 pro modelinin 2 modu var. birincisi manuel mod: uzaktan kumandasından veya cep telefonunuzdan uygulama vasıtası ile hızı artırıp düşürebiliyor ve durdurabiliyorsunuz. diğeri ise auto mod: yürüyüş bandında bastığınız yere göre hızınızı otomatik olarak artıran veya azaltan bir mod. yürüyüş bandının ön tarafına basıyorsanız hızınızı otomatik olarak artırıyor, orta kısma basıyorsanız hızınızı sabit tutuyor, arka tarafına basıyorsanız hızınızı düşürüyor. a1 pro modelinde tutunacak bir kısım yer almıyor. eğer tutamak istiyorsanız ayrıca sipariş vermeniz gerekiyor. walkingpad ürünleri muadillerine göre biraz pahalı. bunun 2 temel nedeni var: motor kalitesi ve katlanabilmesi. yürüyüş bandında yer kaplama olayı bana göre önemli olduğu için walkingpad aldım. zamanla yürüyüş bandını kullanmayı bırakıp, sonrasında çok yer kapladığı için satan çok kişi var. ürünü kullandıkça deneyimlerimi paylaşacağım.
  • telefon aplikasyonuna bağlayacaksanız r1 sadece çin içerisinde kullanılabiliyor. cihazı bağlamanız gerektiğinde çin cep telefonu ile giriş yapmanız lazım. ha program çok mu lazım? yoo, programa bağlamadan da alet kendi başına çalışıyor. geriye dönük km kalori takibi yapamazsınız sadece.

r1 pro da çin dışında satışa sunulan model. ikisi arasında tek fark bölge farkı. r1 pro alıyorum diye r1 alabilirsiniz, aplikasyon meselesine takıksanız dikkat edin.

ayrıca alet yaban domuzu leşi gibi ağır. almaya giderken ben bunu taşırım abi diyip cengaverlik yapmayın.
  • walkingpadturkiye.com adresinden r1 pro modelini peşin fiyatına (4999 tl) 9 taksite aldığım ürün. aliexpress'te vergiler gümrük hariç 759 dolara (=5275 lira gibi bir şeye) satılıyor. o yüzden bu siteden almak mantıklı.

kargocu, ürün ağır (38 kg) olduğu için kapıya kadar getirmeyi reddetti ancak 43 ekran tv büyüklüğünde bir kutuda olduğundan apartman girişinden sürükleyerek getirmem zor olmadı.

ürünün hiçbir yerinde xiaomi yazmıyor. görüntüye bakarsanız ürünün adı kingsmith walkingpad.

çalıştırdık. gayet sessiz. eski dynamic marka koşu bandımızda koşarken langır lungur, hörrr hörrr, garç gurç diye sesler gelirdi. bu gayet sessiz. altına ped namına bir şeyler koymalı mı koymamalı mı akşam sessizliğindeki performansına göre karar vereceğiz.

üstünde telefon, table vs sıkıştırmak için bir yuva yapmışlar. akıllıca. sallanmazsa işe yarar. korkuluğu kalın alüminyumdan yapılmış. epey sıkı duruyor. gövdenin bazı yerleri ve eklem yerleri de metal.

açıp kapaması zahmetli gibi gözüküyor ancak 2 dk bile sürmüyor. tekerlekleri tek yönde harekete izin verdiği için sağa sola döndürmek biraz sınırlı ancak zorlanınca ya da halıya gelince hafifçe kaldırıp taşıyarak evde gezdirebilirsiniz.

ks fit aplikasyonu app store'da çince gibi gözüküyor ama lokasyon olarak türkiye'yi seçince ingilizce olarak programı kullanabiliyorsunuz. program çok dandik yazılmış. bazen bağlanamıyor. sanki cihazı hiç kaydetmemişsiniz gibi tepkiler veriyor. kendi kendine log off oluyor ve tekrar açtığınızda log in olmuyor. kapatıp açmak gerekiyor. programı hiç güvenilir değil ama en azından bilgileri kaybetmiyor.

ürün büyük gibi gözüküyor ancak eski koşu bandımızı düşününce küçücük kalıyor, çünkü genel olarak ince yapılı ve katlanıyor. 16 cm genişliği var, katlayınca bir kapının arkasına sığdı. evde hiç yer işgal etmiyor gibi bir durum oluştu.

10 kg vermek için 650 kilometre koşmak gerekiyormuş. bakalım başarabilecek miyiz.
  • "walkingpad app" uygulamasında kullanıcı seçimi olmadığı için ev içinde yürüyen herkesin datasını size yazıyor. gün sonunda bir bakıyorsunuz seyahat ya resulullah.
hesabın var mı? giriş yap