• benim için, orhan kemal'in korkutucu ve trajik romanı bereketli topraklar üzerinde'nin sinema uyarlamasındaki pehlivan ali'dir. filmi seyrettikten sonra kitabı tekrar okudum ve gerçekten pehlivan ali'yi onun oynadığı şekli ile hayal ettim. yaman okay öyle bir oynamış ki, oynamamış yaşamış.

büyük oyuncuydu rahmetli, yaşasa idi çok farklı yerde olurdu.
  • dünyada o kadar işe yaramaz, cani,pislik herifler rahat rahat nefes alabiliyorken böyle naif ağır başlı ,kaliteli ve üretken insana mi yakışır pankreas kanseri ile yitip gitmek.....
  • haydarpaşa gar lokantasında kadehini kaldırırken çekilmiş devasa fotoğrafı tunalı hilmi caddesindeki turuncu sanat sergisi duvarında asılı olan duayen oyuncudur.

efsanedir efsane. mekanı cennet olsun.
  • çocukluk kafasıyla yanlış hatırlamıyorsam bizimkiler dizisi setinde fenalaşmış, hastaneye kaldırılmış ve malesef vefat etmişti.

dizide de şükrü kartal marka arabasıyla onu hastaneye yetiştirmeye çalışıyordu diye hatırlıyorum.
  • onca film dizide oynamış olması değilde çükünün bazılarının aklında kalması tuhaf. t: rahmetli büyük sanatçıdır. edit: bir üst enrtyde filmlerinden birinde görünen organının sünnetli yada sünnetsiz olduğu ile ilgili saçma sapan bir girdi vardı, suser silmiş.
  • türk sinemasının özgün sesli aktörlerindendir. yoksul filminde neden dublaj yapılmış kendisine, yıllardır anlam veremem.

ihsan yüce ile birlikte türk sinemasının baharat etkisi yaratan oyuncularındandır..
  • bizimkiler ‘de kankası doktor’du..

yavuzer çetinkaya.
  • erken yaşta vefat etmeseydi eminim ki çoğu film ve dizide döktürecek olan sanatçımızdı. ayrıca yaşına göre oldukça olgun gösteren bir sanatçıdır. mesela yoksul filmindeki yaşı 35 olmasına rağmen aynı filmi paylaştıkları kemal sunal’ın yaşı yaman okay’dan 7 yaş büyüktür. yani 42 yaşındaydı. buna rağmen o filmde kemal sunal’dan daha büyük göstermekteydi. ne diyelim allah vergisi.
  • çok büyük oyuncu,muazzam bir sanatçı ve her şeyden önce iyi bir insan evladıdıydı.

aydın, kültürlü, hoş sohbet, neşeli ve sanat aşığı bir abimizdi.

tüm büyük sanatçılar gibi zengin kalkışı yaparak aramızdan erken ayrılmıştır.

mekanı cennet olsun.
  • tatar ramazan adlı filmde ki rolü ile efsaneleşmiş değerli bir sanatçıdır.
hesabın var mı? giriş yap