• bir anda akla gelen ve art arda dinlenen...
    "üzerime hatıran yağıyor."
  • insanın içini lime lime eden sezen aksu şarkısı. ne zaman duysam, dinlesem tepkisiz kalıyorum bi süre. beynim uyuşuyor sanki, içim buruluyor. aklıma türlü türlü yaşanmışlıklar, kırgınlıklar geliyor. fazla acı var bu şarkıda. çok acı.
  • media player listesi yaptım tamamı sezen aksu şarkılarından oluşan yaklaşık 10 saatlik bir liste. hepsi birbirinden güzel şarkılar. kimi hüzünlendiriyor kimi gülümsetiyor derken bu şarkı çalmaya başlıyor. öyle durup kalıyorum. düşünceden düşünceye, anıdan anıya koşuyorum. hangi yaramı, hangi yarayı saracağımı şaşırıyorum. bir ömürün toplamı gibi sanki.
  • hani bazı şarkıları, tribe girip de "bıkmamak için dinlemiyorum" dersiniz ya; öyle olmuyor bu şarkıda. sürekli dinliyorsunuz, dinlemeyeyim diyemiyorsunuz bir süre sonra; "dinleyeyim de bıkayım artık ağzıma sıçtı" diyorsunuz.

kısacası (bkz: durduk yere adamın amına koyan şarkılar'daki kel adam)
  • ilkokul arkadaşımı kaybettim geçen sene, bir trafik kazasında. kıbrıs'ta. konu bu değil. geçen gün doğumgünüydü, facebook sağolsun, kanatarak hatırlattı. duruyor hesabı öyle, bi kapatan olmamış. ''girip bir bakayım, kim neler yazmış duvarına'' deyip tüm mazoşistliğimle açtım profil sayfasını.

annesi. annesi bu şarkıyı paylaşmış oğlunun yokluk boyutunda girdiği ilk yaşını kutlamak için.
    ''haberini sal, yarası saklım'' demiş. demiş demiş de, haberinin gelmeyecek olduğunu kabul edemememiş.

velhasıl bir annenin kaybettiği oğlunun doğumgününü kutladığı sezen aksu şarkısıdır. dinleyebilir miyim bundan sonra, şimdilik çok zor.
  • çok güzel bir hüzne buğuya sahip olan şarkı. hele ki bunu sezenin ağıtı olarak dinlediğinizde dahada bir anlamlanıyor.

bu yokluk yaktı bizi
    bir insanın yok olması bu dünyadan yani kelimenin tam anlamıyla artık yok bir konuma geçmesi nasıl acı nasıl zıttı olmayan bir durum. çok güzel söylemiş sezen, bu yokluk öyle bir şey ki koy elini bir ateşin üstüne sızısı aynı acısı aynı şiddette... zor çok zor
  • buram buram onno tunç kokan şarkı, ağıt.
  • en büyük aşkı onno tunç öldükten sonra sezen'in yazdığı ağıt. en azından benim nazarımda şarkı değil ağıttır yani. günün aç karnına içilen ilk sigarasına çok iyi eşlik eder. göz doldurur..
  • tembel bir sevgili için hitap zengini şarkı. tembel misiniz, aklınız o kadar da romantizme basmıyor mu? bu şarkıyı karıştırın o zaman:

yaralı kuşum
    hazan güneşim
    güz ayazında kor ateşim
    kara bahtlım
    yarası saklım.
  • --- spoiler ---

bir kırık gençlik hikayesi
    yok mudur sevdanın çaresi
    hasretin kızıl paresi
    çileli başıma gelip taç oldu

ah yine o gurbet bestesi
    günün minesi soldu