21 entry daha
  • toplamda 1.500.000tl yardım ile istanbul'da evlerinizi yenileyebileceğinizi bize sms yoluyla bildirilmiş olan inşaat kampanyasıdır.

şöyle küçük bir hesap yaptım.
    25.000tl'den metrekare inşaat maliyeti olduğunu öğrendim.
    şu anda oturduğum 110 metrekare ev için inşaat maliyeti, 2.750.000tl çıktı.
    devlet kredi ve hibe ile maksimum 1.500.000tl veriyor.
    oturduğum evin aynı metrekareye sahip ancak depreme dayanıklı ve yepisyeni hali ile yapılması için benim 1.250.000tl cepten vermem gerekiyor.
  • başvuru sahiplerine e-devlet üzerinden bilgilendirilme yapıldığı, kentsel dönüşüm projesidir.

yarısı bizden bilgilendirme metni
    sn. hosvelkam,

26 nisan-2 haziran 2023 tarihleri arasında yarısı bizden kampanyasına başvuru yaptığınız görülmektedir. çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı olarak; istanbul’un depreme hazır olması ve riskli yapı stokunun hızla dönüşmesi amacıyla hibe, kredi ve tahliye desteğini kapsayan yapım için yardım sağlanacaktır. istanbul ilinde yürütülecek kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında parseldeki gerçek veya tüzel kişilere hibe, kredi ve tahliye desteğini kapsayan yapım için yardıma ilişkin 22.02.2024 tarihli ve 8189 sayılı cumhurbaşkanı kararı 23.02.2024 tarih ve 32469 sayılı resmî gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. başvuruda bulunan vatandaşlarımız aşağıda belirtilen aşamaları izleyerek yapım için yardımdan faydalanabilir.

* başvurusu bulunan parseldeki yapının hissedarlarının anlaşacağı bir yüklenici ile yapıma ilişkin sözleşme imzalanmalı, yapı 6306 sayılı kanun kapsamında riskli olarak belirlenmelidir.

* hak sahiplerinin sözleşme imzaladığı yüklenici tarafından riskli yapının bulunduğu parselde hazırlatılacak projede hem bağımsız bölüm sayısı hem inşaat alanı, mevcut bağımsız bölüm sayısı veya inşaat alanını bir buçuk katını geçmemelidir.

* riskli yapının bulunduğu parsele ilişkin yapıma esas ruhsat projesi 01.04.2023 tarihinden sonra düzenlenmiş olmalı ve kat irtifakı kurularak ilgili ilçe belediyesine yapım için yardım kapsamında hibe ve kredi başvurusunda bulunulmalıdır.

* ilçe belediyesince yapılacak tespit neticesinde başvurusu onaylanan hak sahipleri ile başkanlık arasında hibe taahhütnamesi ve kredi sözleşmesi imzalanacaktır. konutta bir bağımsız bölüm için 700.000 tl hibe ve 700.000 tl kredi, işyerinde bir bağımsız bölüm için 350.000 tl hibe ve 350.000 tl kredi, diğer konut bağımsız bölümleri için azami 1.400.000 tl kredi, diğer işyeri bağımsız bölümleri için azami 700.000 tl kredi desteği ve ikamet eden/kullanan vatandaşlara 100.000 tl tahliye desteği verilecektir.

* kredi geri ödemeleri yapı ruhsatının alınmasından 2 yıl sonra başlayacak ve toplam azami 10 yıl vadeli olarak ödemenin başladığı yıl faizsiz, sonraki yıllar tüketici fiyat endeksi (tüfe) oranının yarısı kadar güncellenerek uygulanacaktır.

bilgilerinize sunarız.
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap