• kaçıranlar için, en çok onlar için 5 haziran 2012 de açık hava sahnesinde yeniden oynanacaktır
  • baştan sona ağlanacak halimize güldüğümüz, hatta özetinde bile mideme ağrılar giren kitap
  • aziz nesin'in en sevdiğim kitaplarından . kara mizah söz konusudur .
  • o kadar okumak isteyip de başlayamamıştım dün sahurda başladım sabah on gibi bitirdim bu kadar mı akıcı olur bi kitap
  • "arayıp da öz yarini bulmayan
    iki vücut bir tek gönül olmayan
    yari bulup yar gönlünü bilmeyen
    ne yaşamış ne yaşıyor ne yaşar"
  • bürokrasi girdabında boğulan yaşar'ın hikayesinin anlatıldığı aziz nesin eseri. daha önce kitabını okumuş ve filmini seyretmiş biri olarak, en sonunda ibb şehir tiyatrolarında oyununu izleme imkanı da buldum. hakikatten çok güzel bir oyun olmuş. bazı sahneleriyle cidden insanı vuruyor, maça giden müdür bey ile meloş hanım ise insana kahkaha attırıyor. ayşe ile yaşar'ın bankta oturduğu sahne ise hem hüzünlendiriyor, hem de tebessüm ettiriyor. tam anlamıyla kara mizah'ı oyunda yansıtıyor.
  • aziz nesin'in okurken görsel düşündürmeyi harika bir biçimde ortaya koyduğu, eleştirel yanı muhteşem kitabı. şimdilerde pek yapılamayan bir kara mizah örneğidir ve genç neslin bu kitabı mutlaka okuması gerekir.
  • kafka'nın şato ve dava'sının trajikomik aziz nesin karşılığıdır. kafka bürokrasiyi kapkaranlık resmeder. bürokrasinin sıkıcılığını her cümlesinde hissedersin. k.'nın yerine sen bunalırsın. aziz nesin ise yaşar ne yaşar ne yaşamazda tam tersini yapar. bürokrasinin o sıkıcılığını okuyucuya yaşatmak yerine, o gülünecek denli saçma halini, sizi tebessüm ettirecek şekilde anlatır. yaşar'ı tebessüm ederek ve acıyarak dinlersin.

kafka'nın eserleri kadar kalitelidir. yazarı da kafka kadar değerlidir.

tiyatro oyununu izleyememek içimde kaldı tabi. izleme imkanı olanlara imreniyorum.
  • romanını okuduktan sonra oyununu seyreden biri olarak oyunun biraz yavan kaldığını söyleyebilirim.

güzel kitap, sıradan oyun.
  • istanbul büyükşehir belediyesi şehir tiyatroları'nın çıkarttığı en iyi oyunlardan biri. gülerken düşürdürmek diye bir tabir var ya; bu oyunda o tabire bir de gülerken sinirlenmek tabiri ekleniyor. özellikle iş gereği neredeyse her gün, devlet memurlarıyla oyundaki gibi cebelleşip, aynısını ve fazlasını yaşadığınız bir hayatınız varsa; yaşar'ı ve 50 yıl da değişse bu ülkede bazı şeylerin hiç değişmeyeceğini üzülerek, kızarak izliyor ve anlıyorsunuz. tanım; gülerken sinirlendiren oyun.
hesabın var mı? giriş yap