• sıkça ciddi sonuç veren veya verebilecek aile içi kavgalardan sonra görülen olay. erkeğin kadına el kaldırması sonrasında, kadının bunu kabullenemeyerek vede evi terk edemeyerek yapabileceği en mantıkeylem. ancak bu olaylar tam tersi olarak da gelişebilir. bunlara ek olarak istatistiklerin ikinci sırasını zorlayan sebep ise uzun süren evliliklerde "yeter ama beaa hergün hergün aynı adam/hatun..." tribinin getirgesi olarak karşımıza çıkar. en alt sıralarda yer alan bir başka sebep ise "" olarak seçilen kişinin yatakta bir gudubete dönüşmesidir.
  • kuranda tavsiye edilen eylem.sanırım türkçesi şöyle birşeydi.serkeşlik eden kadınlarınızı önce uyarınız,itaat etmezlerse hafifçe dövünüz,yine itaat etmezlerse yataklarınızı ayırınız.tam olarak bu şekilde değilse bile buna yakın birşey olması gerekir.
  • genellikle kadinin kullandigi bir silah ce$idi. "- 3-5 hafta vermem, somarirsin $erefsizim!..." ultimatomudur.
  • az biraz "modern" diyebileceğimiz ailelerde yaşanan olaylardan biridir; ki yatak ayırmak değil, er kişinin salondaki kanepede yatması diye de açıklanabilir.. amaç dışarıdaki aleme, daha da önemlisi, evde bir çocuk varsa ona "hala aynı evdeyiz" mesajı vermektir kimi zaman.. ne kadar başarılı olur, ne kadar olmaz ayrı konudur..

bir de eski bir romanda, nasıl yapmalı'da geçen yatak ayırma işlemi vardır ki, o çok farklıdır.. orada hatun ve er kahramanlarımız daha evlenirken odaları ayırmışlardır, iki ayrı yaşam alanı yaratmışlardır.. bir araya gelmek istediklerinde (niye bir araya gelmek istediklerini bilene on puan ve iki kondom veriyoruz) bir araya geliyor ancak, yalnız kalmak istediklerinde istedikleri gibi kalabiliyorlardı (herkesin yaşamı kendisine özeldir öncelikle).. daha yeni evlenmiş, cicim cicim aylarındaki çiftlerin "o ne be, pis şey" dedikleri şeydir, ancak ne demiş eskiler "çok muhabbet, tez ayrılık getirir"..
  • cok ilginc $ekilde gozlemliyorum, bazi dantel kesimin cagda$ oldugunu savunarak, ve ayni yatakta yatanlari yadsiyarak savunduklari eylem. bir ornek.
    ayni $u cumleyi duydum kokananin birinden, anneme dedi:
    "- siz hala ayni yatakta mi yatiyorsunuz? biz yataklari ayirdik valla..."
    ben icerde pederle:
    "- baba tamamdir, ben giriyorum korumana gerek yok. baba birak kafatasindan $arap icecem ben bu karinin..."
    "- dur oglum, ya$li kari i$te, problemleri vardir belki..."
  • illa ki kavga, geçimsizlik, ayrılık anlamına gelmiyor...hatta tam tersine çiftler arasındaki çekimi arttırdığı, ilişkilerin daha sağlıklı yürümesini sağladığı bile savunuluyor. bu yönüyle, eski roma ve mısır uygarlıkları zamanına kadar giden, özellikle 15. yüzyılda pek bir moda olan, şimdilerde de yeniden tutulmaya başlanan bir uygulama...
  • japonların yaşam stili olarak benimsedikleri olay. karı koca sevişecekleri zaman yatakları birleştirir geri kalan zamanlarda hep tek kişilik yataklarda ayrı yatarlar.
hesabın var mı? giriş yap