• bu konuda maalesef bilgim yok. duygusal davranıp başlığı açtım. format önerim aşağıda. öneri geldikçe güncelleriz.

familya. :
    cins. :
    tür. :
    alttür. :
    yöresel ad :
    bölge/köy :

tanım: tohum çeşitliğini korumayı ve arttırmayı hedefleyenlerin buluştuğu ağ.

peşin edit: bu konuda uzman birinden iyi organize edilmiş bir ikinci entry gelirse bu entry kendini imha edecek
  • hukuken sertifikasız tohum kullanmak yasaktır.

bunun sebebini özetle "sizin ektiğiniz tohumlar kıtlığa yol açabilir, hastalığa dirençli değil" gibi açıklamalarla savunurlar.

işin gerçeği ise; buğday tohumunu ekersin, buğday alırsın. tekrar eker, tekrar buğday alırsın. kimse bundan para kazanamaz. ama buğday tohumuna 'atıyorum' fare geni eklersin. bunun patentini alırsın. bu patent ile satılan her tohumdan gelir elde edersin. bu patentlerin bir çoğu da rockerfeller ailesinindir. ayrıca bu tohumları sadece 1 kere ekebilirsin. tekrar tekrar ekemezsin eski tohumlar gibi... yeşil devrim diye aratıp bulabilirsiniz.
  • facebook'ta 50 bin kişilik bir atalık tohum ağı mevcut:
    grup linki
    ayrıca bakınız
    (bkz: yerel tohumun yasaklanması/@paranormal paranoyak)
  • bununla ilgili avrupadakiler gibi dernekler kurup toplu çalışmak çok daha yararlı olur. tohum çeşitliliği(yerli) kırsal bölgelerde ve heirloom tohumlara sahip yerlerden bulunabilir.
  • sonuna kadar katılıyorum ülkece makroekonomide yer almamızı sağlayabilecek ve bu alanda potansiyelimizin olduğu alandır tarım ve özelinde tohum sertifikasyonu
hesabın var mı? giriş yap