• alejandro gonzalez inarritu'nun bu film ile ilgili düşünceleri daha önce yazılmış ama işin daha da ilginç noktası şu:

https://youtu.be/slcrntg9gwc?t=1455

tarık akan: "ve bir sahnede, at ölüyor. benim sol ayağım donmak üzere ve atın karnını yaracağım, ayaklarımı atın karnına sokacağım..."

https://youtu.be/fqfjmjxmfjk?t=122
  • dublajı geceyarısı ekspresi'ne benzeyen film.

dublajın avrupa'da yaşayan türklerle yapılmasından dolayıdır.
  • bir dolu kadehi ters tut şarkısı.
    “...ama bazen ilerlemek,
    arkada bırakmak demek.
    bu kez geri dönemem artık,
    gitmem gerek.”
    yol
  • "bir nedeni yok inan.. yol oraya gidiyordu, ben de yürüdüm."
  • bir yol çekiyor içim bu sıralar...ama çok uzun sıralar onlar, birbiri ardınca gelen ucu bucağı olmayan sıralar. uzun sıralar. bir koyulsam her şey düzelecek diyorum. diyorum ki ben yürüdükçe sarı anlasın yeşilin değerini. bir koyulsam şu yola diyorum, artık hiç bir şey döndüremesin hatta beni. geride bıraktıkça uğruna savaşmaya değer on yüz bin şey toplayıp bir edeyim kendimi diyorum. bir mesele olsun yol benim için bir kaçış olmasın. bir buluş olsun. öyle bir buluş olsun ki medeniyete bir katkımız olsun, insanlığımıza da rastlayayım yolda. yoldan geçerken uğradığımız duraklarda "yatıya da kalın" denilsin. sonra kalınsın. sonra "devam etmek gerek" diye cevap verilip, gönül alınıp tekrar düşülsün yola. güneş geçirilsin gideceği yere kadar, ay'a hoşgeldin denilsin. yağmur olsun gökyüzünün şemsiyesinden düşen, kar yağsın sonra. ama yol devam etsin. bazen o kadar hızlı gidelim ki tek bir düz çizgi olsun şeritler, alacağı olsun trafik kurallarının. bazen yavaşlayalım. hatta duralım... çünkü nihayetinde yol bizim diyelim. biz dediğim de yine ben ve yol ve kar kalan her şey yanımıza. çünkü yol bizim, çünkü yol olunca varsın. yolsuzken kayıp. bir yol çekiyor içim işte. duruyorum sayıklayıp...
  • ait olduğum tek yer.
  • yol zihnimde ölene kadar yürülecek bir alegoriyle canlanıyor. soğuk, kapalı ve gri bir hava beraberinde gelen sürekli iki yönlü yol ayrımları. beraberinde taşıdığım insanlarla hep yolun solundan gidiyoruz ama birtakım problemler doğduğunda veya gitme vakti geldiğinde onlar yolun sağına geçiyor ve yollar ayrılıyor ama iki yön de aynı yere çıkıyor çünkü yolun sonu belli -ölüm-
  • bir yılmaz güney filmi.

aynı ateşte yanıp rüzgarda farklı yönlere dağılan, duman olmuş insanların hikayesi.
  • sıkı yönetimin nefes aldırmadığı ihtilal sonrası bir dönemde böyle yürekli bir filmi ancak yılmaz güney çekebilirdi....
  • her şey biraz eksik gibi...güzel olduğunu düşündüğün bir günün ardında kalan eksikler...bir gidişle başlar her şey...daha da fenası başlayisla gider her şey...
hesabın var mı? giriş yap