• kötü niyetsiz, ciddiyetsiz entry olarak: ağaçlara tırman!

(bkz: the hobbit)
  • mihenk noktalarının bazılarını kaybetmek demektir, mesela giysi dolabım. birbuçuk yıldır elbise dolabımı açıp bakmadım. hep sıcaklarda yaşadım o yüzden şort tshirt yetiyordu. şimdi kış ve araya ev değişikliği falan da geldi ve ben üzerime kışın ne giyeceğimi bilmiyorum. kabanım var mı pantullar ne durumda belleri büyük gelecek mi, kışlık ayakkap falan var mı bilmiyorum. bu da mesela insana yönünü kaybettiriyor, maddi varlığım boşlukta geziyor böyle. resmi yerlere gitmem lazım takım elbisem olup olmadığını bilmediğim için randevu almıyorum. insan önce dolabını bilecek, ondan sonra kendini bilebiliyor.
  • eğer yolunuzu kaybederseniz veya doğru yolda olduğunuzdan yüzde yüz emin değilseniz durun.

doğru yolda olduğunuzdan emin olduğunuz noktaya kadar geri gidin.

sonra tam o yerden devam edin yürümeye.

havalı tespit gibi. kendi hayatıma tutuyorum ışıkları. geriye gidiyorum gidiyorum. ı ı dogru yolda oldugumundan halen emin degilim. biraz daha geriye. geriye. geriye. agu. agu. üveeeeeeeeeee.
  • ben sanıyordum ki bir menzil var; yoksa, neden mevzimi terk etmiş olayım değil mi? yol dolambaçlı, yol sarp, yol kayalık ve engebeli ve ben sanıyordum ki her intikal biraz da aslına rücu... değilmiş.

sabır, sebat, kanaat, huzur, bunlar hep elde değnek, ayakta toynak, zihinde morfin...

-endorfin desem fin hamamı geliyor aklıma, eğitime değinmek istemiyorum bir yönüyle demek ki bu.-

itildim mi, sürüklendim mi, yol mu yoktu, ışık mı, bilmiyorum. odaklanmıştım ve olmamın istendiği şeyi olarak, olmak istediğim şeyi olabileceğimi sanmak gibi bir gaflet içindeydim. halbuki hangi yöne gidersen git varışın kendineydi, hangi yönden gelirsen gel kaçışın kendindendi. bu basit bilgi, geometri konusu değildi, coğrafya konusu muydu peki; hayır o da değildi. önüne bakmayanının yönünü ardında bıraktıkları ile anlamlandırmak veya açıklamaya çalışmak nefsi bir kolaycılık, acıklı bir kendine yağcılıktı. yapmadım.

zihninizi aşamazsınız, o sizin sınırınızdır. istiflediğinizi sandığınızın miktarı ve niteliği ne olursa olsun bu gitmek istediğiniz yeri değil olmak istediğiniz yeri gösterir. olmak istediğiniz yerde olmamanız, bir gitmeye, o da bir yöne değil, özü itibariyle bir ihtiyaca vurgudur. o ihtiyacın adının güç olduğunu nietzche amca söylemişti. fakat temasın ve onun altında yatan umut ve tereddütün, meşruiyeti sağlanmış bir tür hırsızlık ile mübadele olgusuna mündemiç hale gelmesinin güçlü olma arzusunu kaçmak ya da kovalamak ile bitecek bir merak ile beslendiğini söylemeye gerek duymamıştı.

o halde durumdan vazife çıkartıp bunu kendimin söylemesinde bir beis yahut yeis görmüyorum. zira bu dünya tuhaf bir ahıra döndü; at var seyis yok, duman var is yok, nalbant var toynak yok, ellere var bize yok...

gidiyoruz kal diyen yok geliyoruz evde kimse yok, dönüyoruz bir çoban köpeği gibi etrafında kendimizin saat yönünde bir kemik önünde akşama kadar bakıyoruz o da ne sabah yok.

velhasıl yönü olmayanın söylemeye gerek duymadıklarına bakılsın. yönünü kaybedenlerin gerçekte bir yönünün olup olmadığına bakılsın.birileri birilerinin önüne takılsın, birilerinin artık önünden yiyip yemediklerine bakılsın ve birilerinin sadece birilerinin artıklarını yiyip yemediklerine...

doğunun doğurmadığı, batının batırmadığı başka türlü anlaşılamayacak.

tutup yakalayın saçlarından bahar gelsin...
  • bundan muzdaribim,

daha önce yazmış olma ihtimalim yüksek ama tekrar etmekte bir sakınca görmüyorum. sistemin bana tecavüz ederek dayattığı bütün saçmalıkları başardım ve fakat devamı için bi hedef veyahut bir hayalim olmadığından şu an yönünü kaybetmiş biri olarak adlandırıyorum kendimi.

diplomaysa diploma, iş ise iş. bu mudur yani? e buymuş demek ki. gerisi aç gözlülük mü? bence evet. evim olsun, arabam olsun bunlar kesmez bir de yazlığım olsun. o da kesmiyor krediye girip bi ev alayım onu da kiraya vereyim kira geliriyle evin parasını çıkartayım. sonra bi arsa alayım bir şeyler ekip biçeyim ya da değerlensin diye bekleyeyim ama bir yandan da beyaz yaka olarak sisteme hizmette kusur etmeyeyim. ya sikerler be.
hesabın var mı? giriş yap