• 199 yıl önce bugün osmanlı'dan bağımsızlığını kazanan helen devleti. korona sebebiyle bağımsızlıklarını kazanmalarını genel olarak sosyal medya üzerinden kutladılar.

edit:an
  • yunanistan'da covid-19 günleri

süreci bizden çok daha iyi yönettikleri bir gerçek.
  • türklerden sonra koronovürüs ü de de tek çarenin denize atlamak olması
  • 5-6 sene önce kriz muhabbeti vardı bunların. ne yaptılar atlattılar mi, şu anda nasıl durumdalar merak ettiğimdir.
  • koronavirüs ve benzerlerinin eğlence anlayışını asla engelleyemeyeceği güzel bir kültüre ve eğlenceli insanlara sahip ülke.

balkon eğlencesi
  • covid-19 konusunda süreci gayet iyi yöneten ülke. vatandaşları işsiz kalsa da maddi yardım alabilmektedir.

birbirlerine kenetlenmelerini, kendilerini çok seviyorum.
  • yapılan test sayılarını bilmediğim için covid-19 konusunda yorum yapamadığım ama yaza doğru böyle sürerse bel kemiği turizm olan ekonomisinin ciddi alarmlar çalacağı ülke.
  • avrupa birliği dilencisi ülke.
  • adamlarda zaten üretim diye bir şey olmadığı, turizm ve ab'den gelen paralarla geçindikleri için sokağa çıkma yasağını kolaylıkla uyguladılar. nüfuslarının az olması da cabası. ama ülkede salgın tamamen bitse bile nasıl açacaklar sınırları? dünyada salgın devam ederken. merak konusu. bekleyip göreceğiz.
  • iyi yönetebildikleri bir süreç falan yok. az vaka olmasının en büyük sebebi ekonomik aktivitenin az olduğu, yukarıda da bahsedildiği gibi, neredeyse salt turizm geliri ve ab yardımları ile ayakta duran bitik bir ekonomi olmaları. atina hiçbir zaman bir istanbul, bir londra, paris, frankfurt, milano vs gibi bir hub olmadı. üç dört ay önce flightradar'a baksaydınız atina'ya genel olarak ne kadar az sıklıkta uçak indiğini görürdünüz. bunların çoğu da adalara olan tek koridorlu uçaklardır, atina'ya inen çift koridorlu uluslararası uçak yok neredeyse. pandemi sonrası turist gelişi de durunca yurtdışından vaka ithal etmemiş oldular neredeyse. olay bu.

kendilerininin endişelenmesi gereken esas nokta corona sonrası dünya gerçeği. turizm gelirleri en az bir-iki yıl toparlanamayacak muhtemelen. kıytırık bir maske bile üretemeyen turizm odaklı yunanistan ekonomisi, pandemi sürecinde kendi can derdinde olduğu iyice ayyuka çıkan, aykırı seslerin iyice yükseldiği ab'den de gerekli desteği bulamayacaktır.

en son bizimle olan mülteci muhabbetinde kendilerini gene avrupa'nın kurtarıcısı olarak pazarlamaya çalışıp para ve yardım dileniyorlardı her zamanki gibi. corona virüsü patlayınca bu da arada kaynadı, kimsenin sikinde değiller şuan.

güney kıbrıs ile beraber türkiye gibi bir ülkeyi karşılarına alma pahasına fazlasıyla bel bağladıkları doğu akdeniz doğal gaz boru hattının ise ruhuna fatiha okundu bile. zaten o boru hattının yunanistan üzerinden geçmesi bir fantezi idi, israil yan çizmeye, ağırdan almaya başlamıştı çoktan. şuanki düşen enerji fiyatları, corona sonrası düşen enerji talebi ile beraber projenin maliyeti inanılmaz arttı. kısacsı bir başka rüyaları daha götlerinde patladı.

isterse sıfır vakayla atlatsınlar şu süreci, sonrası için durumları iç açıcı değil.
hesabın var mı? giriş yap