• davulun sesinin uzaktan hoş gelmesi.
  • türkiye’de kalan akrabalara zulüm yaşatmaktır, tek amaç. yoksa insan, almanya’da sol partilere oy verip türkiye’de sağ partilere nasıl oy verir?

3 sene sonra gelen edit: şimdi durduğum yerden, biraz empati kurarak bulunabilecek olan sebeptir. muhafazakar-islami değerleri benimsemiş birer türk kökenli alman olduğumuzu düşünüyoruz, birkaç saniyeliğine. türkiye'de akp'ye basıp geçiyoruz. almanya'ya gelince işler biraz değişiyor. hristiyan demokratlara verecek halimiz yok. daha rahat, kendi değerlerimizi daha rahat yaşayabileceğimizi düşündüğümüzden de almanya'da da sola basıyoruz mührü. ne oldu sonuç? biraz ironi, biraz faydacılık. basbayağı normal oldu.
  • biz kurtulduk siz sürünün, demenin bir şekli.
  • kesinlikle bunlar degil. bunun sebebi kolonilesmek ve yurt disinda yasayanlarin %90 nin ic anadoludan gelmis olmasiyla alakali. ogrencileri ve master seviyesini bitirip buraya gelip calismaya baslayan insanlari saymiyorum. bunlar %10. kalan ic anadolu insani gittikleri ulkeye uyum saglamaz, dil ogrenmez, bu yuzden sahip olduklari inanclar, hisler daha yogun yasaniyor. etrafinda herkesi gavur goruyorlar. herkes onlarin dusmani saniyorlar. boyle olunce memleket sevdasi, yok ak parti. bunlar daha percinleniyor.

son olarak size sunu soylemek istiyorum. avrupanin en guzel sehrinde yasiyorum belki ama bu insanlar burada degil sanki erzurum"un bir koyunde yasiyor gibiler. bazen bize yok soyle yapiyorlar, yok boyle irkicilik yapiyorlar diyorlar. icimden haklilar amk demek istiyorum.
  • türkiyede yaşamayan insanların türkiyenin geleceği için oy vermesini anlayamıyorum. bu saçmalığın bitirilmesi lazım. hangi partiye oy verildiği umrumda değil. ister a ister b partisi olsun.
    bu arada olur da yine akp oyu yüksek çıkarsa çifte vatandaşlığını kesin kaldırır avrupa ülkeleri. hadi yallah diyecektir bunlara ama tabi adamlar çıkarları doğrultusunda hareket edecek insanlar olduğu için türk vatandaşlığını kabul etmeyeceklerdir.
    bakalım akıbetiniz nolacak?
  • kapıkulede türkiye tarafı iyi çalışırken bulgaristan tarafının vasat olmasından mütevellit “türkiye çok gelişti yea” demeleri
  • türkiyede yaşamama ve tabiki dolar ve euro
  • euro ve dolar
  • dışarıdan bakınca bizim burada onlardan daha rahat yaşadığımızı görmeleri ve yurtdışında türk vatandaşlığının itibarının yükselmesi.
  • yaz tatili için kilometrelerce yol çekip memleketine getireceği bmw si le daha rahat hava atabilmek olabilir.
hesabın var mı? giriş yap