şükela:  tümü | bugün soru sor
 • - yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili çalışmalar yapmak ve sorunlarına çözüm üretmek,

  - soydaş ve akraba topluluklar ile sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bu topluluklara yönelik faaliyetler yürütmek,

  - uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ülkemize gelen öğrencilerin, ülkemizdeki eğitim süreçlerinin başarılı bir şekilde sonuçlandırılması için her türlü esası belirleyerek, ilgili kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla kurulan yeni bir başkanlık.

  komisyon raporu
  meclis görüşme tutanakları
  kanun metni
 • güzel ve yalnız ülkenin eş dost akrabaya yakınlaşma çabasıdır. kuzey ırak kürtleri de saddamın bombalarından kaçarken akrabamızdı unuttuldu galiba.ama onlar da teröstleri barındırmasınlar bi zahmet.
  herkes yakınlaşsın, akraba olsun. herkes bugün iyilik için ne yaptım, nefret için ne yaptım düşünsün 2 dakika

  edit. insana a.k.pyi de savundurtuyorsunuz ya, başka da hiçbirşey demiyorum.
 • başbakanlıktan ziyade doğrudan mfa'ya bağlı olsa daha iyi olacak kurum. buradaki uzmanlar nasıl çalışıyor bilmiyorum da, dışişlerinin havasını solusalar sanki daha etkili olurlar gibime geliyor...
 • başta yurtdışında yaşayan t.c. vatandaşları ve mavi kart almış / almamış tüm eski vatandaşlar ile alt soylarının sorunlarına; ardından, balkanlar, kafkaslar ortadoğu, afrika gibi vakti zamanında osmanlı imparatorluğu'nun hükmettiği topraklarda yaşayan çeşitli toplumların çıkmazlarına çözüm arayan ve bulmak için tüm kamu kurum/kuruluşlarını ve sivil toplum örgütlerini koordine eden / etmesi planlanan başkanlık. akraba topluluklar ibaresi de, yurtdışı türkler ibaresi de hayli havadadır. gerçi her ne kadar tüm partilerin desteği ile kurulan bir yapı olsa da ismi hususunda meclis içinde de sıkıntılar doğduğu aşikardır. bununla birlikte çok şükür ki dışişlerinin dışında kurulmuş bir kurumdur ki; o burnundan kıl aldırmaz, atıl ve başarısız yapıdan yurtdışındaki vatandaşlarımızı kurtarma ihtimali doğmuştur. bugüne kadar büyükelçiler tarafından yönetilen veya dışişleri bünyesinde çalışan kurumların başarısızlıkları ortadadır. en güzel örnek dışişleri kanatları altındaki tika ile başbakanlığa bağlı tika arasındaki farktır. ayrıca burada çalışan uzmanlar muhatap olduğunuzda inanılmaz nazik ve çözümleyicidirler. sevilesidirler. hele ki bu uzman arkadaşların büyük bir çoğunluğu eğitimli "gurbetçi"lerden seçilmiştir. almanya masasındakiler almanya'da doğmuş büyümüş, avusturya'dakiler orada. sıkıntılarımızı bizim kadar iyi bilmektedir. dış misyonlardaki dışişleri personelinin ise hali ortadadır. hala mfa çatısı altında falan demek abesle iştigaldir.

  tüm bunların yanında başkanları keltoştur. halktan biridir. monşer değildir. bu da vatandaşları kuruma yakınlaştırmaktadır.

  şu sıralar en popüler konu olan neo-osmanlıcılık politikasının tam manasıyla temsilcisidir. bu da uluslararası arenada hoş karşılanmamalarına sebep olmaktadır.
 • lisans ogrenimini turkiye' de tamamlayan yabanci uyruklu ogrencilerin yuksek lisansa devami icin 2 yil beklemesi gerektigi kanisina varan ve bu baglamda bu sene mezun olan yabanci uyruklu ogrencileri yuksek lisans programina kabul etmeyen kurum. hayir kardesim akademiden bu kadar mi uzak olunur. 2 yilda insanin zihninde bilgi mi kalir? ilahiyat fakulteleri disindaki fakultelerden mezun olanlari cok zeki olarak gormus olacaklar ki yalnizca ilahiyat fakultesi mezunlari 2 yil beklemeden yuksek lisansa devam edebilecekler.
 • yeni kurulmuş bu kamu kurumu, nitelikleri türk bürokrasi standartlarının üzerinde sayılabilecek personeliyle bir kolej takımına benzetilebilir.
 • kurumun ankarada bulunan binası bir giyim markasının koca reklamlarıyla donatılmış. başbakanlığa bağlı bir devlet binası ancak bu kadar rezil edilebilirdi.
 • kul hakkını peynir ekmek gibi yiyen "kendine müslüman" iktidar sarhoşlarıyla dolu bir kurum. (bkz: #47031040)
 • akp'nin 85 kişilik torpil listesinden de görüleceği üzere; akp'lilerin vasıfsız akrabalarına maaş bağlamak için kullandıkları kurumlardan biri.