• tatile gelecegim 20 gun icin yapmak zorunda birakilacagim islem. (bkz: sacmaligin daniskasi)
  • şimdi öncelikle bakanlık şöyle bir açıkla yapmış bi kayda alım meselesiyle ilgili olarak aynen aktarıyorum :

1) yurtdışından yolcu beraberinde zati eşya kapsamında getirilen elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına aldırılması için verilen azami süre 1 aydan 60 güne çıkartılarak kayıt süresinin kısa olması nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunlar giderilmeye çalışılmıştır.
    2) ülkemize geçici süre ile gelen kişiler ve gurbetçi vatandaşlarımızdan gelen talepler üzerine cihazın kayıt dışına düşerek kapanma süresi 60 gün olarak belirlenmiştir.
    3) vatandaşlarımızın yurt dışından getirdikleri cihazlarının kayıt altına alma başvurularını sadece e-devlet kapısı üzerinden yapmaları sağlanarak daha hızlı, doğru bir şekilde kayıt edebilme imkânı getirilmiştir. bu uygulama ile birlikte kayıt işlemleri başvuru esnasında sonuçlandırılarak başvuru sonrasında yaşanacak mağduriyetler giderilecek ve kişilerin haberi olmadan kendi bilgileri ile kayıt yapılmasının önüne geçilecektir.
    4) yolcu beraberinde getirilen cihazın elektronik kimlik bilgisinin kopyalanması (klonlanması) halinde cihazın sahibi sadece bir abone numarası ile telefonu kullanma hakkı yapılacak teknik geliştirmenin akabinde (yönetmeliğin yayımını takip eden 4 ay süre sonrasında) bu numarayı istediği an değiştirerek belirlediği telefon numarası ile kullanabilme imkânı sağlanmış olacaktır.
    5) cihazı çalınan ya da kaybolan kişiler cihazlarının kapatılması talebiyle kurumumuz bünyesinde kurulu bulunan bilgi ihbar merkezi’ne 0 (312) 294 94 94 numaralı telefondan başvuru yapabilmektedir. söz konusu değişiklik sonrası bu durumda olan kişiler diledikleri takdirde e-devlet kapısı üzerinden ihbarda bulunabilecek ve bu ihbarlar 24 saat içerisinde işletmeciler tarafından doğrulanacaktır. bu sayede çalıntı cihazların kısa bir sürede kapatılması sağlanarak üzücü olayların azaltılması hedeflenmektedir.
    e-devlet kapısının kullanımına ve şifre alınmasına ilişkin detaylı bilgiye www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.
    kamuoyuna saygı ile duyurulur.

benim durumum şu ki: arkadaşım 17 kasım tarihinde amerikaya gidecek ve ordan bir iphone getirecek 25inde de dönecek. ben ise 25 aralıkta avrupadan donmuş olacagım cunku kendi pasaportuma kaydettirmek istiyorum baska pasaport aramak istemiyorum.bu durumda telefonun kapanma süresi 60 güne çıkmışsa benim durumumda bir sıkıntı yok değil mi, ben telefon alındıktan bir 30 35 gun sonra da telefonumu kayıt altına alabilirim ?? lütfen bi el atın :(
  • alınan verginin 2015 itibariyle 131,50 tl ye çıktığı uygulama.
  • bulunan yılda aralık ayı sonuna doğru yapılması 1 yıllık avantaj sağlar bir sonraki telefon alımı için 2 yıl beklemekten iyidir.
  • çakal telefon bayilerine 25 lira kayıt ücreti ödemeden https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet web adresinden rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz eylem. eğer kayıt harcını* ödememişseniz garanti bankası ve iş bankasının e-devlet kapısı üstünde ödeme bağlantısı bulunuyor. ödeme yap dediğinizde girdiğiniz bilgileri bankacılık sistemine aktarıyor. böylelikle banka ödeme ekranında ayrıca eimei numarası filan yazmanıza gerek kalmıyor. ödemeyi yaptıktan sonra sistem üzerinden ödeme sorgulaması yaparak devam edin. ter kokusunun insanı bezdirdiği, kuyrukların yüzlerce metreyi buduğu vergi dairelerinde telef olmayın.
  • yurtdisindan aldiginiz ve pasaport kaydini yaptirdiginiz telefon arizalandigi icin sifiri ile degistirildiginde yeni telefon icin pasaport kaydini ucretsiz olarak yapabilirsiniz. bunun icin telefonu degistirdiginizi gosteren ve ustunde eski ve yeni ımeı numarasi bulunan belgeyi, pasaport fotokopisini ve vergiyi odediginizi gosteren dekontu(evet bu dekontu atmamis olmaniz gerekiyor) btk'ya yollamaniz ve 1-2 hafta beklemeniz gerekiyor. sonrasinda yeni telefonunuz kayitli oluyor.
  • e-devlet'e imei kaydı bölümüne girdiğiniz zaman kayıt yaptırmak için sadece pasaport değil, t.c kimlik falan da yetiyor galiba. yeşillerseniz memnun olurum. çünkü kayıtsız telefon getirtip işletebilirim. pasaportum yok.
  • 21 ocak 2016 itibarıyla, kayıtsız kullanım hakkı 120 gün olarak görünmektedir.
    "yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. cihazın 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır."
  • 2008 yılından beri düzenli olarak yaptığım olaydır. meslek icabı çoğunlukla yurtdışında olduğum için bugüne kadar almış olduğum 4 adet zamanının son model cep telefonunu türkiyede'ki fiyatlarının %40-%50 oranında daha ucuza mal etmişimdir. bazı arkadaşlar diyecekler işte garantisi yok vs vs. kaliteye para verdiğim için hiçbirinde en ufak bir sıkıntı görmedim. sadece zamanının hızına ayak uyduramadıkları için değiştiriyorum yoksa 2008 de aldığım nokia n95 bile hala canavar gibi çalışıyor. herşeyden fahiş oranda vergi alan devletimiz de kusura bakmasın artık,telefonumuzu bari ecnebiler gibi daha ucuza alıp kullanabilmemize.
hesabın var mı? giriş yap