şükela:  tümü | bugün
  • tam hali “yüzüklerin efendisi serisinin filmlerini izleyip de kitaplarını hiç okumamış insan” olacaktı.

çok şey kaybeden insandır. fantastik kurguyu sevmeyenlere lafım yok. ancak filmlerini sevip kitaplarını okumayanlar kesinlikle çok şey kaybediyor.

filmin aksine her kitapta olduğu gibi detaylar çok fazla bu klişeyi geçiyorum. bunun yanında tolkien gibi bir dil bilimcinin, edebiyat ustasının, yaratıcı bir sanatçının ortaya koyduğu eserden mahrum kalmış olmaktır. filmlerinde yönetmenin yorumlamaları vardır. bakış açısı onundur. (bkz: peter jackson) bu seriyi sevip, “filmini izledim zaten sarmaz” diyenlere sözüm; ‘hiç alakası yok’ olacaktır. emin olun bugüne kadar ‘neden okumadım yahu?’ diyeceksiniz.
  • eğer bununla övünmüyorsa gayet normal bir insandır ancak bu durumla övünüyorsa bi sıkıntı vardır dediğim insan tipi.

bu sıkıntılı olan insan tipi günümüzde popüler kültüre karşıdır ne müziğini dinler ne filmini izler ne de kitaplarını okurlar.buraya kadar sıkıntı yok her şey görecelidir sonuçta beğenmiyordur okumaz,izlemez ancak ip burda kopar çünkü tüm karşıt görüşlere saygısı olan bu medeni ve 'dolu' adamlar bu kültür ögelerini yaşayan seven insanları ayıplarlar,boş insanlar olarak tanımlarlar ama bilmezler ki eğer bir insan yaptığı bir aktiviteden zevk alıyorsa bu aktivite en 'dolu aktivitedir' velhasılkelam bu popüler kültür karşıtı insanımız 'boş insan' olmak istemez ve popüler kültürün etkisi altında kaldığını düşündüğü kitap ya da filmleri izlemez. bu da öyle bir durumdur ama küçük bir detayı kaçırmaktadır yüzüklerin efendisi popüler kültür ögesi değildir kültürün popüler ögesidir :)

not:yüzüklerin efendisi,harry potter,game of thrones gibi yapıtları izlemeyebilirsiniz,sevmeyebilirsiniz tercih meselesidir eyvallah ancak bu size artı bir şey katmaz aksine mükemmel hayal güçlerinden,harika hikayelerden,romanlardan ve mükemmel filmlerden mahrum kalabilirsiniz :)