• 99 luyum ve ilk defa piyango bana vurmadı.
  • tanım: gelecek kaygısı olmayan serkeş yaşamın en doğrusu olduğunu düşünen son nesil.
  • neredeyse 5 yıldır derslerine girdiğim jenerasyon. bizim y kuşağına benzeyen tarafları olduğu için açıkçası fena iletişim kurmadığımı düşünüyorum kendileriyle. benim dikkatimi çeken ise siyasi olarak alınacağı düşünülen rol. evet, muhalif kesimin çocuklarının da dersine girdim ancak bir o kadar da muhafazakar kesim öğrencilerinin de dersine girdim. bana öyle aman aman bir fark gözükmedi bu iki kesimin kuşak içi oranlarını düşündüğümde. yani 'bunların hepsi muhalif' ,'yok efendim bu kuşağın hepsi cumhuriyet halk partisine oy verecek gibi bir durum göremedim pek. yüzde 50 - 50 ler rakama dökersem. bu yüzden şu anki muhalif kesimin 2023 seçimlerindeki beklentisi o zaman karşılık bulmazsa pek şaşırmam açıkçası. tabi ki zaman içerisinde değişimler olur buna bir şey diyemem. sadece şu ana kadar gördüklerim üzerinden ahkam kesiyorum. son olarak bu jenerasyonun bize göre en sevdiğim özelliği çevresel farkındalığı çok daha erken alışkanlık haline getirmesi. bizim y'nin bunu kazanması biraz geç olmuştu bence, tabi bunda gelişen teknoloji ve sosyal medyanın da etkisi oldukça fazla onu da belirtmem gerek.
  • nesinden umutlusunuz bu neslin? gayet apolitik ve tarım,hayvancılık gibi ana geçim konularından bi haber. eski dünya ile hiçbir bağlantıları yok. tamamen işe yaramaz demiyorum ama kesinlikle beklentiniz yüksek olmasın.
  • kendinden önceki kuşakların her alanda başarılı olmasından mütevellit her açıdan eleştiriye maruz kalan kuşak. x,y kuşakları ülkeyi tarım, hayvancılık, teknoloji, politika, hukuk, insan hakları alanlarında fazla ileriye taşımış olacak ki, çıtayı düşürmemek için gençleri ağızlarından düşürmüyorlar.
  • wtf ile açıklanabilecek abartılan kof kuşak
  • sanıldığının aksine apolitiktir. hedonizm ve nihilizm arasında savrulmaktadır ve hiçbir ahlaki ilke gözetmemektedir.

daha ötesi ne olur bilmiyorum.

örnek
  • bu kuşağı biz yetiştirdik. sokağa salınmayan, kendi konfor alanından çıkmayan, muhtemelen kendini gerçekleştiremeyecek bir nesil bu. işini bile belki anne baba ayarlayacak ki zaten bunu yapamayacak ebeveyn erkenden çocuğu zorlamaya başlamalı.
  • ben şahit oldum çok kez. iş bile anne babası buluyor bunlara.
    aman aman evlerden ırak.
hesabın var mı? giriş yap