• burada bulunan inntel hotel binası, legodan yapılmış gibi durmakta ve burayı ziyaret eden fotoğrafçıların ilgisini çekmektedir. ->
  • dün gezdiğimiz yerdir. amsterdam'a çok yakın. trenle gayet rahat gidiliyor. legodan yapılmış gibi olan meşhur otel, genelde yeşil tonda olan binalar ve hoş çarşısıyla akılda kalan güzel bir şehir

tabi asıl güzel kısımlarından biri de zanche adındaki kasaba. burada trenden indikten sonra sizi bir kakao kokusu karşılıyor. kakao fabrikasının yanından yel değirmenlerine doğru gidiyorsunuz. güzel bir köprü geçip yeldeğirmenlerine varıyorsunuz.

ayrıca sizi peynir tadım yapabileceğiniz ve alabileceğiniz, tahtadan ayakkabı yapılan ve satılan, çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı ve sanırım en önemlisi de zansche müzesi ile çok güzel zaman geçireceğiniz küçük bir kasaba karşılıyor. yeşil tonda evler veya müzeler de ortamı çok güzel gösteriyor.

tavsiye ederim gezmenizi
  • gittim, gördüm, döndüm. fazladan 4-5 saatiniz varsa uğrayın diyeceğim butik bir şehir.
  • trenden indiniz, istasyondan çıktınız. ilk görüşte vaovv diyorsunuz. biraz daha yürüyeyim derseniz bir anda ümraniye’ye ışınlanıyorsunuz.

sonra 391 otobüsüne binip zaanse şanze’ye tekrar ışınlanıp hollanda gezinize devam ediyorsunuz.

dikkat! kültür şoku içerir.
  • 22-26 kasım arası amsterdam ve rotterdam şehrinde 160bine yakın adım atmışız o kadar yürüdük, şuraya gitmedik resmen şaka gibi ama yazın bir aksilik çıkmazsa kesin gidip bisikletle gezmek istiyorum..
    bu arada ben amsterdam şehrinden çok ama çok etkilendim dostlar, ya bu nasıl bir seviye bu nasıl bir medeniyet allahım hala aklım almıyor inanamıyorum. ben bizi bi 200-300yıl gerideyiz sanıyordum, meğer mesele çok başkaymış..
  • zaandam güzel bir yer. amsterdam’a gelenler kalacak yer olarak burayı seçebilirler. otelleri uygun ve epey güzel. amsterdam’a da çok yakın.
    zaandamda biraz gezindik birkaç kişi laf atmaya başladı sonra baktık aralarında türkçe konuşuyorlar. avamlığınızla her yerdesiniz yahu
  • (bkz: hemkade)
  • her yeri türklerle dolu olan küçük şehir. öyle ki içerisinde iki minareli bir cami vardır ve cuma günleri bu camiden öğle ezanı sesli okunur. şehir merkezinde tren istasyonu civarında legolardan yapılmış gibi duran yeşil yapılar vardır ve bunlar şehre özgün bir hava katar. amsterdam'a 10 dakika mesafede yaşanılası bir yerdir.
  • geldiğinizde balkonlarda asılı çamaşırlardan, çanak antenlerden ve otobüste karşılaştığınız insanlardan türklerin çoğunlukta olduğunu anladığınız yerdir. istasyonun ordaki mavi oteli saymazsak amsterdam'dan soğuma sebebidir.
    ama illa ki gidicem derseniz amsterdam'dan 394 numaralı otobüse binin. 392 çok dolaştırıyo.
  • trenle 10 dakika sonra amsterdam'da olursunuz.bilet almanıza gerek yoktur.bir daha geri dönmek istemezsiniz.
hesabın var mı? giriş yap