• nihayet izleyebildim. öncelikle çok güzel kurgulanmış ve sahne geçişleri gayet bir basarili kotarılmış bir oyun zabel. yukarıda da belirtildigi gibi zabel yesayan'in hayatını anlatmakta. doğumundan başlayarak mahkumiyet yıllarına uzanan zabel'in yasam serüveni yer yer eglenceli ve olabildiğince akici anlatılmış. ıki saat nasil geciyor anlayamiyorsunuz o derece akici bir oyun.
    oyuna yönelik eleştirim ise zabel'in doğumundan başlayarak ilk gençlik yıllarının anlatıldığı kısımlara çok yer verilip zabel 'in siyasi aktivist tavrının oyunda etkili şekilde islenmemesiydi. o kısımlarda bir acelecilik ve kopukluk vardı. süre uzatilmaliydi veya ilk bölüm daha mi kısa tutunmalıydı yoruma göre değişir ama siyasi mücadele kısmı eksikti bu kisim layigiyla verilseydi oyun daha akilda kalıcı olurdu. bu haliyle keyifli ama eksik bir oyun olarak ozetleyebilirim zabel'i.
  • moda sahnesinde izlediğim oyun. tiyatro ödüllerinde sıkça ismi geçtiği için gittim. kötü bir oyun değil ama süper de değil. ermeni bir kadın yazarın hikayesi olması nedeni ile prim yaptığını düşünüyorum. sade bir dekor var. üçlü pano arkasındaki gölge oyunları güzeldi. kadınların ayaklarını yıkadığı bölümü de komik buldum ama oyunun genel bütününe uymuyordu. genel akışı oyunu izlettiriyor ama fazla uzun gibi geldi. daha derli toplu bir anlatım ile tek perdede bitirilebilir.
    oyunun sonunda kadınların sahnede kalmaya devam edeceğiz ve her oyun sonunda da ismail kahraman'ı istifaya davet edeceğiz demeleri hoştu.

kadınlar kazandıklarını kaybetmemeli, sahnede kalmaya devam.
  • ara dinkjian müzikleri (truth&hope albümü), dilek şenyürek resimleri, şelale yılal kostümleri şeklinde her şeyi ile özenli, özel ve güzel hazırlanmış bir oyun. dekor değişimleri bile estetik. oyun ilk dakikalarında, acaba sıkıcı olur mu bir otobiyografi der demez, değişen sahne, gölge oyunu ve müzikleriyle sizi içine alıyor, keyifli bir seyir başlıyor. 1930lar istanbul u; özellikle üsküdar, ermeniler, osmanlı bünyesindeki gayrı müslimler açısından güzel bir dönem tasviri. konusu; şair, yazar zabel yaseyan ın mücadelesi, sanatsal ve politik duruşu, kısaca başından geçenler.

erkeksiz oyun metni bulmak da pek kolay değildir. bu anlamda da oyun, sayısı az eserlerden. sahnede farklı renklerde ve rollerde 5 kadın, birden fazla karakterde kendilerini izletiriyorlar.

"bir erkek vasat bir yazar olabilir, ancak bir kadın asla."

"vay ruhları boş olanların haline. vay geçmişten kopuk, gelecekten yasaklıların haline!"

nisan ayında moda sahnede izlenebilir.
  • osmanlının son döneminde yaşamış ermeni kadın yazar zabel yesayan'ın hayatının anlatıldığı, sadece kadın emeğinden oluşan, bgst tiyatro'nun muhteşem oyunu. oyun tarihlerine ve grubun diğer oyunlarına şu linkten ulaşabilirsiniz.

beş yıldız, muazzam.
  • boğaziçi gösteri sanatları topluluğunun yeni oyunu olan zabel, 6 mart 2017 tarihinde boğaziçi üniversitesi demir demirgil tiyatro salonu'nda seyirci ile buluşacak. oyuncu kadrosunda aysel yıldırım, duygu dalyanoğlu, elif karaman, maral çankaya ve nihal albayrak yer alıyor. diğer gösterim tarihi ise 20 mart 2017 moda sahnesi. alkışları bol olsun.
  • zabel yesayanın hayatı üzerinden ermenilerin yaşadıkları zorlukları,haksızlıkları anlatan harika bir tiyatro oyunu.
    günümüzde halen farklı etnik kökenlerin türkiye'de yaşadıkları zorluklar aşılmış değil.
    tüm oyunculara ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz
  • 1878 de istanbul'da doğmuş olan ermeni kadın yazar. varlıklı bir ailenin çocuğuydu. bu nedenle sorbonne'da edebiyat ve felsefe eğitimi aldı. osmanlı topraklarına geri döndüğünde artık yazar olmak istediğini anladı ve yazmaya başladı. 1909 adana katliamı sonrasında bir heyet ile birlikte patrikhane tarafından adana'ya gönderildi. görevi orada olup biteni rapor edecek ve yetim çocukların listesini yapmaktı. olup biteni yıkımı ve yıkım sonrasında insanları betimleyen yıkıntılar arasında eseri 1909 adanasını anlatır. bu dönemde yazıları ile meşrutiyetin gelişini desteklemektedir. zabel yeseyan adı zararlı olarak addedilen ermeni aydınları listesinde bulunmaktadır. bu listede krikor zohrab hatta ünlü müzisyen gomitas vartabed de bulunmaktadır. listedeki aydınlar tek tek yok edilirken ya da çankırı'ya sürülürken zabel yeseyan bulgaristan'a kaçarak kurtulabilmiştir. ayrıca listedeki insanlara yapılan işkence ve eziyetler sırasında kimisinin akli dengesini kaybettiği kayıtlıdır, bunun en önemli örneği gomidas vartabed'dir. zabel yeseyan adana'yı anlattığı yıkıntılar arasında'da ayrıca olaylar sırasında aklını yitirmiş kişilere de özellikle yer vermiştir. fazla sayıda gazete makaleleri bulunmaktadır. 1915 e kadar olan yazılarında osmanlıcı bir düşünceye sahip olduğu görülüyor. osmanlı topraklarındaki tüm halkların barış ortamı içinde yaşaması düşünü kuruyor. halkların incinmesine karşı duruyor. fakat 1915 olayları onu da derinden etkiliyor ve bazı yazılarında türklerden katiller olarak söz ediyor. daha sonraki hayatı bulgaristan bakü arasında geçmiştir. sosyalist ve hatta komünist etkinliklerin içine girmiştir. fakat bazı aydınlar gibi o da rus yönetimi ile ters düşen bazı düşüncelere sahipti. bu nedenle 1930ların sonunda sibirya'ya sürüldüğü ve orada öldüğü söyleniyor. ölüm yılı tam olarak belli değildir. yazım etkinlikleri arasında silahtarın bahçeleri isimli bir de roman bulunmaktadır. bu bilgilerin daha fazlasını romanın girişinde bulabilirsiniz.
  • zabel yaseyan'ın hayatını anlatan oldukça başarılı boğaziçi gösteri sanatları topluluğu oyunu. metin sanıyorum tamamen topluluğa ait ve çok başarılı. sahne geçişleri çok iyiydi, güzel kurgulanmış. en beğendiğim kısmı az kullanılmış olsa da gölge oyunlarının olduğu kısımdı. sahne geçişleri ve gölge oyunuyla hayal-i temsil oyununu hatırlattı bana. dekor, müzik, ışık hepsi iyiydi. sadece bazı sahneler daha kısa geçilebilirmiş, lakin kesinlikle sıkmıyor oyun, hemen bitiveriyor. izleyiniz.
  • çok başarılı, müthiş bir oyun. sahnelenmeye devam ediyor. izlemek isteyenler gidebilir. emeğinize sağlık kadınlar!
hesabın var mı? giriş yap