• reddit youtube yada farklı platformda gelecekten geldim diyen insanlara deli, aptal veya salak gözüyle bakan bir ton insan var ve bazen yeri geliyor biz de bu grup içinde yer alıyoruz. yani kalkıp da niye kimse gelmiyor dememiz saçma. ben şahsen gidebiliyor olsam ortalık kımıl kımıl insan kaynayan çok boktan bir döneme gelmektense daha sakin az insanın olacağı kafa dinleyecek bir döneme gitmeyi isterdim.
  • back to the future geleceğe dönüş

işte bunda başlıktaki durum aynen ortaya çıkıyor.

doktor düşüyor ve kafasını vuruyor. hatta alnına bant yapıştırmış vaziyette görüyoruz onu. neyse.

kafasını vuruyor ve aklına zaman makinesinin işleme mekanizması geliyor. ve aynı günün akşamında marty gelecekten ona geliyor :)

bu açıdan bakarsanız süper detay var. bu detayı da şans eseri değil de bilinçli yapmışlar galiba.
  • zamanda atlamayı sadece ileri doğru yapıyor olabilirler. hatta dünyanın mevcut durumuna bakarsak eğer zaman yolculuğu var ise kesinlikle geriye doğru yapılmadığını söylemek mümkün.
  • malum kişiyle alakası olduğunu düşünüyorum.
  • ışık hızını geçerek geldikleri için biz göremiyoruz belki de. misal, ramazan ayında bizim sokaktan geçen davulcular da ışık hızında geçiyorlar ve ben onları göremiyorum. (o saatte balkonda oturuyorum bazen, yine de fark edemiyorum. dımbıdı dımbıdı geçip gidiyor ibneler!)
  • gelecegin gecmisinde degilizdir.
  • olmayan bir zaman diliminden gelemezler de ondan. yani gelecek henüz yaşanmadı. o yüzden yaşanmamış geleceğe de gidilemez aynı şekilde. gerekli teknoloji olsa elimizde geçmişe gidebiliriz. çünkü o zaman dilimi yaşandı.
  • zaman yolculuğu makinesi iki kapılı ve biz hala ilk kapıyı keşfetmediğimiz için.
    biz ne zaman çıkış kapısını icat ederiz işte o zaman gelecektekilerin bizim günümüz zamanına gelmesi mümkün olur.
    daha düz anlatmak gerekirse gidilebilecek en eski tarih çıkış kapısının üretildiği tarih olacaktır.
  • (bkz: ebenin amı)
  • bizim zaman diye bildiğimiz şey, gök cisimlerinin bize göre rutin yer değiştirmelerinden ibaret. nesillerdir bu çevrimleri maddelerde gerçekleşen değişimi anlamak için kullanıyoruz. zaman bu anlamda aslında bir hız biriminden ibaret ve bu da içerisinde yolculuk yapılabilecek bir mevhum değil.

ancak fikrimce, maddenin etrafını kaplayan, maddeyi değiştirme gücüne sahip ve bölgesel yoğunluğu olan bir şey var. bu öyle bir şey ki yoğunluğunu iyice kaybettiği bir bölgede maddenin de durmasına imkan yok. bundan kurtulan madde ani bir atlamayla başka bir yoğun bölgeye çekilecektir. zemindeki büyük damlaların küçük damlayı yutması gibi.

mesela galaksiler arasında bu şeyin (artık zaman diyelim) olmadığını düşünelim; uzay gemimiz yoğun zamandan eser zaman bölgesine ilerledikçe kopmalar başlayacak ve iki galaksi arasındaki zamansız bölge sınırına girildiği anda bir sonraki zaman yoğun bölgeye bir atlama yaşanacaktır. bu durumda galaksiler arasında trilyon ışık yılı mesafe olmasının hiçbir önemi yoktur, seyahat bir an bile sürmeyecektir.

tabi bana ne galaksiden, ben geçmişe, yani değişimi süren bir maddenin önceki bir haline gitmek istiyorum. belki bu kısmen mümkün olabilir. eğer maddede değişim yaratan bu şey gerçekten var ise, maddenin de onda bir değişim yaratması, bir iz bırakması gerekir. lazerle yakılmış bir dvd misalı belki bu iz bir hafızadır ve okumanın yolunu bulduğumuzda bir seyirci olarak maddenin o anına ulaşabiliriz.
hesabın var mı? giriş yap