şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kusura bakmayın da ağır gerizekalı olmayı gerektirir. geçmişe gitme fikri hadi neyse o biraz daha mazur görülebilir bi saçmalık da adam geleceğe yani henüz yaşanmamış olayların içine gidilebileceğini iddia ediyor mal. henüz yaşanmadıysa nereye gidiyorsun sığırcan?

  bunun mümkün olmayacağının bir başka kanıtı da kuran'da zamanda yolculukla ilgili hiçbir şeyden bahsedilmemesidir.

  kuran'da bahsedilmemesi yeterli bir kanıtken üstüne bir de gelecekten günümüze gelmiş kimsenin olmaması gerçeği de zamanda yolculuk yapılabileceğine inanan malları üzüntülere salan başka bir faktör. ilk insan hz. adem (a.s) yaratılalı 8500 yıl olmuş ve o günden beri tek bir kişi bile gelecekten gelen birini görmemiş. bu nasıl iş?

  edit: stephen hawking adam olsaydı allah'a şirk koşup çarpılmazdı. sakatlığının sebebinin bu olduğunu bilim çevreleri de dahil herkes kabul etti.

  edit2: yukardaki argümanlarıma verecek cevap bulamayınca "troll ya bırakın cevap vermeye bile değmez" diye kaçan insanlarla felsefi ve ilmi tartışmaya girmek de benim şanssızlığım tabi.

  edit3: herkesin ağzında bi ışık hızıdır gidiyor. maşallah herkes fizik profesörü olmuş. o işler saniyede 300 km hıza ulaşarak olsaydı japon bilim adamları o hıza ulaşan bir araç üretip geleceğe gider, loto sonuçlarını öğrenip zengin olurlardı. hiç zengin bilim adamı olmaması bunun olmadığının ve olamayacağının kanıtıdır.
 • epey hızlı olmayı gerektirir. (bkz: ışık hızı)
 • sayesinde stephen hawking'in ağır gerizekalı olduğunu öğrendiğimiz durum.
  herkes herşey hakkında yorum yapınca böyle oluyor işte.

  (bkz: kanzuk al bunu burdan)
 • inanmak başarmanın yarısıdır diye biliyorum ben, bu hesapla 1000 li yıllara kadar zaten gidebiliriz
 • ortaçağ kafasıyla yaklaşmamak gerekir.100 sene önce uzayda yolculuk yapmak da insanlara imkansız geliyordu.bilimin bunun da yapılabilir olduğunu kanıtlayacağı günün geleceğine inanmayı seviyorum.
 • bedenin tabi olduğu sınırlara mahkum olmayanla mümkün olandır.

  (bkz: ruh)
 • zekadan çok bilgi ile ilgili durumdur.
  fizik astrofizik ya da genel olarak bilimden uzak insanlar düşünür böyle şeyleri. teorileri tam anlamadan yorumlamak bu insanların bir başka bir özelliğidir. (bkz: ne malum teknoloji çok gelişiyor)
  gibi şeyler söylerler fiziğin kurallarının değişmeyeceğini anlamadan.

  (bkz: solucan deliği) mevzunu uzay-zaman açısından ele aldığınızda enteresan bir durum çıkar ortaya. kısaca ve basitçe özetlemek gerekirse evrenin bir noktasından milyonlarca (bkz: ışık yılı) ötedeki bir galaksiye gitmenin şu an pek bir yolu yok insanlar için ancak bu tip bir seyahat, solucan deliği ile mümkün olabilir. hem de anlık olarak.

  şöyle ki solucan deliğine samanyolunda bir noktadan girip normalde 1.000.000.000.000 insan ömrü surecek bir mesafeyi anlık olarak kat edebilir ve solucan deliğinin diğer tarafından çıkabilirsiniz ancak bu zaman yolculuğu değil zamansız seyahat adlı farklı bir kavramdır yani hiç vakit geçmeden fiziken seyahat edip başka bir noktaya varmaktır.

  bir ikinci karışıklığa sebep olan olgu ise zamansız yolculuk dönüşüdür. ki bu seyahati yapan kişi zaman harcamadan gidip geldiğinde döndüğü yerde zaman değişmiş olabilir bu da einstein field teoriye aykırı degildor çünkü gezgin orada değilken zaman akmaya devam etmiştir. sadece gezgin bu değişim sürecini yaşamamıştır. dolayısıyla bu zaman yolculuğu değildir.

  farkı daha net anlatmak gerekirse geri gitmek mümkün değildir örneğin ya da seçilen her hangi bir zamana dönüş yapmak mümkün degildir. zaman akışı değişmez hızı ve gezgine etki edip etmemesi söz konusu olabilir. tabii bir de geri dönecek bir zaman olmaması da önemlidir tabii yani sizin geri dönmek istediğiniz zaman dilimi çoktan yaşanmış ve bitmiştir bir boyutta sürekli yaşanmaya devam etmemektedir dolayısıyla dönülecek ilgili zaman dilimi yoktur artık.

  (bkz: arrow of time)
  (bkz: arthur eddington)
  (bkz: özel görelilik)
  (bkz: einstein)
 • zamanda yolculuk dendiğinde akla gelen şeylerden bağımsız bir yolculuk olabilir belki...belki sadece mili saniye, belki sadece ileri bir zaman doğru ya da milyarlarca değişik alternatif...ya da yoktur zamanda yolculuk, ki bu daha gerçek gibi.
 • maalesef ki fizik açısından namümkün evet zaten zaman kavramı sadece dünya için geçerli; fiziki bedene. zamanda yolculuk ruh için imkansız değil, çünkü kendisi bildiğimiz fizikten çok öte bir şey. ve ölümden sonrasındaki zamansızlık nasıl olacak bilmiyoruz hiçbirimiz.
  azrailin aynı anda binbeşyüz kişinin canını alması fizikle açıklanamaz ki azrail açıklanamaz.
  esasen hiçbirşeye imkansız demek istemiyorum. her şey zamanı geldiğinde mümkün olabilir.
 • zamanda yolculuk yapabilmenin yarısıdır.