şükela:  tümü | bugün
 • abbas kiarostami'nin arkadaşımın evi nerede ve ve hayat devam eder filmleri ile üçleme oluşturan 1994 yapımı filmi. filmin sonunda adamın biri zeytinliklere doğru koşar.
 • köker üçlemesi'nin son filmidir. (bkz: köker üçlemesi)

  abbas kiyarüstemi’nin köker üçlemesi (deprem üçlemesi)’nin sonuncu ve 1994 yılı yapımı filmi zire darakhatan zeyton. türkçe özgün çevirisiyle : “zeytin ağaçları altında”
 • hüseyin'in evlilik hakkındaki saf ve temiz düşünceleri ve de umut dolu sebatı ile neredeyse ders verdiği film. tahire ile arasında süregiden ikna çabası ve ketumluk ise evlilik müessesesine, insana bağlılığa ve güvene pek itibar etmeyenlere mesaj verir gibi; fakat ne yazık ki filmin sonunda geride kalanlar kurgunun içinde rollerini oynamaya devam ediyor, hüseyin tüm iyi niyeti ve azmiyle, güzel atlara binip giden iyi insanlar misâli zeytin ağaçlarının ufkunda kayboluyor. ve cesaret, çevrilmeye elin var(a)madığı o sayfada kalıyor...
 • kiyarüstemi filmidir. iyi bir şey demektir.

  sayfayı çevirip çevirmemek tercihtir ve hayat tercihlerden ibarettir. sayfayı çeviremeyenler aşkı, çevirebilenler meşki tercih eder.
 • içinde güldüren ve düşündüren konuşmaların olduğu , zeytin ağaçlı vadinin manzarası için bile izlenmeye değer filmdir. ama üçlemenin de en zayıf halkasıdır.

  --- spoiler ---

  *bir önceki filmde çok iyiydiniz.

  >çok naziksiniz evet öğretmeni oynamıştım.

  *rolünüzde harikaydınız.

  >bu her gün oynamak zorunda olduğum bir rol .ben zaten öğretmenim.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  *eğer toprak sahibi toprak sahibiyle,
  zengin zenginle cahil cahille evlenirse,
  hiçbir işe yaramayacağını düşünüyorum.
  eğer okuyanlar cahillerle,zenginler fakirlerle,
  evsizler toprak sahipleriyle evlenirse çok daha iyi olur.
  böylece herkes birbirine yardım etmiş olur.
  bence en iyisi bu.eğer iki insan evlenir ve iki evleri olursa
  kafalarını birine, ayaklarını diğerine sokamazlar!
  doğru muyum, yanlış mı? bunu yapamazlar!

  >doğrusu bunu yapamazlar.ama birinde yaşayıp, diğerini kiraya verebilirler.
  değil mi?

  (bozularak cevap verir)
  *bu mümkün.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  filmin son sahnesinde sanırım kız cevap verir sonunda. iyi mi kötü mü bilemeyiz ama, adamımız sanki sevinçli bir şekilde geri döner zeytin ağaçlarının arasına. bize bırakır yorumu yönetmen.
  --- spoiler ---
 • abbas kiarostami'nin sade ve derin güzelliklerinden biri bu.
 • 94 yapimi, deprem uclemesinin umutsuz insanlara zeytin dali sunan zayif halkasi.
  depremin iran koylulerine olan buyuk etkisi ve zeytin agaclarinin guzelligi ile bu agaclar arasindaki zikzakli patika yollarin muhtesemligi filmin en sevdigim yani.
  onun disinda filmin basindaki ruzgarli ve ayazli hava ile sevdiklerini yitiren insanlarin acisini cekilen film icerisinde anlatan ve fakat yine de hayata karsi dimdik askina karsilik bekleyen huseyin'in bikmadan usanmadan israr ve ikna cabalarina en sonda tahireh'nin duyulmayan "evet" dedigini (ki bu bizim yorumumuz) huseyin'in hareketleriyle muzigin neselenmesi ile yerini yemyesil bir resme birakmasindan anliyoruz.
  khanım ve bey gibi kibar hitap şekilleriyle de ulke insaninin dilinin naifligine hayran kaliyoruz.
 • bazı diyalogların temasına kimya-ı saadet'te rastladım. abbas abimizin etkilendiği kaynakların boş beleş şeyler olmadığını gördüm.
hesabın var mı? giriş yap