şükela:  tümü | bugün
 • berlin'in ünlü futbol takımı. müseccel markadır birçoklarının nazarında. söze herhâlde böyle başlamalı ve bu gururlu ekibin tarihini anlatmaya çalışmalı.
  1905 yılında başlar bir kulüp kurma çabaları. 1906 yılının yazı sc olympia 06 oberschöneweide'nin kuruluşuna şahitlik eder. bir serüven böylece başlar. defalarca değişir adı, kuruluşundan ancak altmış sene sonra nihaî adını bulur ekip. lakin mesele mahiyeti ile tahkik diye ağlıyor, sesine kulak vermeli.
  1923 yılında almanya şampiyonluğuna yaklaşır camia. o zamanki adı da union oberschöneweide'dir, meraklısına hemen belirtelim. zira bir iki dostun soracağı sorular için şimdiden hazırlanmaya başladım, ne yalan söyleyeyim. hamburg tarafından tarumar edilir finalde. devir eski malum, öyle lig mig yok. efendi gibi çıkıyorsunuz sahaya, çatır çatır koşturuyorsunuz. yanda gördüğünüz kupa da en önemli motivasyonunuz...
  ikinci dünya savaşı sonrasında doğu almanya topraklarında kalmıştır camia. takımın büyük bir çoğunluğu batıya kaçmış, kalan sağlar bizim olmuştur. belki de bu yüzden sed'in hep nefret ettiği ekip olarak tarihe geçmiştir. 1966'da adına kavuşur camia. 1.fc union berlin'dir artık. malum, bu almanya'da takımlara "birinci" vasfını vermek gibi bir teamül vardır, köln, kaiserslautern gibi önemli temsilcilerini annem bile biliyor, ne yalan söyleyeyim. neyse o yüzden bir yerde 1.fc union berlin diye görürseniz ki, daha sık bunu görürsünüz, şaşırmayın.
  aleyhindeki her türlü çabaya ve transfer yaparken aşure yapmak zorunda kalmalarına rağmen, 1968 yılında doğu almanya kupasına kavuşmuştur kırmızı beyazlı camia. bu çocuğun ateşi çıktı da, aşureyi topa kattı diyeceklere ise, doğu almanya'yı yıllarca yöneten partinin, eisern union'a birçok zorluklar çıkardığını belirtelim. birkaç takım en iyi oyuncuları toplarken, union'a topallar kalıyordu da genelde. erich mielke'nin de camianın düşmanlarından biri olduğunu unutmadan ekleyelim.
  neyse kupayı kazanan camia kupa galipleri kupasına katılamamıştı zira sovyet tankları bir prag baharında kafka'nın şehrinde gezintiye çıkmışlardı da. dinamo adlı her ekip malı götürürken, union'a sadece gururla dimdik ayakta durmak kalmıştı. duvarın yıkılmasından evvel berlin'in batı yakasındaki temsilciyle yaptığı hazırlık maçına ellibin kişiden fazlası şahitlik etmişti. cacığına bir maça bu kadar ilgi, bilmem anlatabiliyor muyum union'un gücünü. duvar yıkıldıktan sonra, binlerce batı almanın kulübün eski doğu topraklarındaki binasına gitmesi hâlâ anlatılır bazı meclislerde. belki bir şehir efsanesi, belki de değil lakin malî birçok zorlukla karşılaşan ekip, yine de bütün gücüyle mücadelesine devam etmişti. alman üçüncü ligi'ndeyken dfb pokal finaline çıkmış ve kaybetmişlerdi. 26 mayıs 2001 schalke 04 fc union berlin maçından mağlup da ayrılsalar, uefa kupasına katılmışlardı. çelik bir armadadır bu ekip, bir semboldür futbolda. ne olursa olsun, tarihin her zaman hatırladıklarından ve hatırlattırdıklarından biri olacak...
 • almanya'nın gençlerbirliği'si.
 • football manager 2016'da berlin köpenick-dammfeld ismi ile bundesliga 2'de mücadele eden futbol takımı. isim hakkı/lisans olaylarından dolayı sanırım. kendileri ile üst lige çıkma amacıyla başlamış olduğumuz serüveni 9. olarak devam ettiriyoruz.
 • son birkaç yıldır 2. bundesliga'nın en iyi takımlarından biri olan ve yakın zamanda bundesliga'da görebileceğimiz takım. kah duygusal sebeplerden kah bahis dolayısıyla pek çok futbol ligini yıllardır takip ederim. almanya ikinci ligi'ni de en az 7-8 sezondur, maçları izlemesem bile skor ve puan tablosu olarak incelerim. neredeyse her hafta. nadiren şaşar bu.

  neyse, diyeceğim o ki, yakın zamana kadar union berlin ligin en renksiz ve düz takımlarından biriydi. ne düşme, ne yükselme ihtimali olan; orta sıralarda gezinen bir takımdı. son birkaç sezonda işin rengi değişti ve şu an ligin en iyi takımlarından biri konumundalar. uzun vadede üst lige yükselmelerinin önünde ekonomik ya da idari anlamda önemli bir engel görmüyorum şahsen. bu sezon ikinci lig fazlasıyla dengeli. üst lige yükselmesi mümkün görülen pek çok aday var. haliyle, union'un favori olduğunu söylemek kolay değil ama kendilerini rahatlıkla bu yükselme adayları arasında gösterebiliriz.

  2009-2010 sezonunda yükseldikleri ikinci ligde o dönemden beri elde ettikleri en iyi derece, geçtiğimiz sezon gelen dördüncülük. 2009-2010 yılını da dahil ederek, o zamandan bu yana sıralamada elde ettikleri yerler en baştan bugüne şu şekilde: 12-11-7-7-9-7-6-4.

  bu sezon da şimdilik fena gitmiyorlar, 9 maçta 4 galibiyet ve 3 beraberlikleri var. şu anda regensburg deplasmanında da 1-0 öndeler. umarım sezon sonu yükselmiş olurlar. kimsenin sahiplenmediği tatsız tuzsuz hertha yerine birinci ligde union'u görmeyi tercih ederim şahsen.
 • 2018-19 sezonunda şu ana kadar çıktığı 16 lig maçında yenilgi almayan fakat çok fazla beraberlik aldığı için (10) ilk iki sırayı parselleyen hamburg ile köln'ün gerisinde kalan takım. adı bundesliga'yla özdeşleşmiş bu takımların olduğu sezonda ilk 2'yi almaları zaten mucize olur ama düşük de olsa bir ihtimal üçüncü olup bundesliga'nın 16'ncısını geçerek önümüzdeki sezon lig yükselebilirler. diğer bir ihtimal, önümüzdeki sezon doğrudan ilk 2'ye girerek yükselmeleri...

  ben bu takımı çok seviyorum çünkü berlin gibi muazzam bir şehrin kimliğini, geçmişini, ruhunu yansıtan bir takım kendisi. berlin, kendi tarihiyle tezat biçimde, futbolda öne çıkan güçlü bir takıma sahip değil... hertha şüphesiz bundesliga'nın gediklisi olarak daha ön planda fakat taraftar sayısı veya bağlılığı açısından değerlendirildiğinde almanya standartlarında hayli "düz" bir takım. örneğin berlin'deki bayern, dortmund veya hatta stuttgart taraftarının sayısı dahi hertha taraftarının sayısından fazla olabilir. bunun nedeni "büyük takım tutma" hastalığının dışında, dediğim gibi, berlin'in farklı şehirlerden ve hatta ülkelerden insanlara ev sahipliği yapması.

  işte union'un güzelliği bu noktada devreye giriyor: bu takım yıllardır ikinci ligde olmasına rağmen canavar gibi taraftar desteği olan, şehirde benimsenen ve sevilen bir takım.

  umarım yakın zamanda bundesliga'ya yükselirler ve bir daha da düşmezler. ha benim ayıcıklarıma, yürüyedurun.
 • 2019/20 sezonunda bundesliga'da yer alabilmek için vfb stuttgart'la baraj maçları oynayacak olan takım. bugün ligin son haftasında bochum'la 2-2 berabere kaldılar ve doğrudan yükselme şansını teptiler. ikinci sıradaki paderborn, dresden'e 3-1 yenilmesine rağmen averajla yükseldi; union da üçüncü sırada kaldı. zaten beraberliği bile son dakikalarda buldukları gollerle sağladılar, açıkçası son 5 dakika dışında "acaba doğrudan yükselebilecekler mi?" heyecanı yaşatmadılar. yaşatmış olsalar entry'yi çok daha erken girerdim. *

  istirham ediyorum, yükseliniz.
 • sezon başında kendilerine şans verilmemesine rağmen, playoutta stuttgart'ı eleyerek bundesliga'ya yükselmiş takımdır. eisern union !
 • tarihinde ilk kez bundesliga'ya yükselmiş takım. umarım kalıcı olurlar.

  vfb stuttgart'a da yazık oldu ama neyse artık, seneye geri gelirler.
 • 2008'de bundesliga'ya veda eden hansa rostock'tan sonra ilk kez bundesliga'da mücadele edecek olan eski doğu almanya takımıdır.
 • play-out eşleşmesinde stutgart ile oynadığı ilk maçta deplasmanda 2-2 ikinci maçta evinde 0-0 berabere kalarak tarihinde ilk kez bundesliga'ya çıkmaya hak kazanan takım. çok ateşli taraftar kitlesine sahiptirler.

  play-out sistemini çok adil bulmayan birisi olarak alttan gelen takımın üst lige yükselmesine ayrıca sevindim.