• ben sonuna kadar çalışmadan yaşayabilirim.ispat edebilirim.isteyene iban atabilirim.
  • burada bu parayı beğenmeyen insanlar acaba hayatında 1 mio nu hayatında bir arada görmüş mü ? kira giderin yok , ticaret ve finanstan biraz anlayıp saçma harcamalar yapmıyorsun. çok uzun yaşar büyütürsünde.
  • 1 milyon ne ama? kuveyt dinarı mı? dolar mı? danimarka kronu mu? yoksa afrika parası filan mı?
    ettiğimiz duayı her zaman detaylandırmakta fayda var.
  • aylık gider hesaplanır, bunu karşılayacak oran vadelide tutulur. kalan tutar döviz ve altına dağıtılır. ev araba mevcutsa rahatlıkla götürür. bunlar yoksa adam akıllı ev bile almaz bu para.
  • başlığın açıldığı tarihte usd kur 8,65 yani 115.607 usd ediyor. buradan hareketle şu andaki değeri 5.051.532 tl. ayda net 50.000 tl harcama olsa 101 ay yani 8,5 yıl yetecektir. tabi parayı usd olarak tutup gerektikçe bozmak kaydı ile.

usd (para) enflasyonu falan diyecekler için peşin not: ya bi gidin, böyle başlığa böyle entari, benden daha fazla ciddiye almanıza gerek yok :)
  • bu hesapları çok yapmış ve istifa eden biri olarak bir kaç bir şey karalayayım. ev ve arabanın olduğunu ve paranı faize yatırdığını varsayarak hesap yaparsak;

1 milyonun faiz getirisi aylık yaklaşık 11 000 tl ( stopaj şuan düşük , faizler yüksek ama ben kötü senaryo ile hesapladım. şu anda faize yatırsan 15 bin tl alırsın ama önümüzdeki 5 yıl boyunca 15 bin tl alamazsın )

( 1000000( ana para ) x 0,16 ( faiz oranı ) x 0,85 ( stopaj vergisi düşülmüş ) x 30 gün ) / 360 gün = 11 000 tl / ay.

ben bu 11 bin tl 'yi yerim ömür boyu bu para bana yeter diyeceksen orada yanılıyorsun, devreye enflasyon giriyor.

bu yıl aylık faizden gelen 11 bin tl'yi harcarsan , gelecek sene aynı standartta hayatına devam etmek istersen 12,5 bin tl harcayacaksın , diğer sene de 14,5 bin tl harcayacaksın.

sonuç olarak bir yıl sonra; faiz , giderini karşılayamayacak ve ana paradan tırtıklamaya başlayacaksın.

şuanki para ile aylık 11000 tl yiyerek ; yüzde 15 enflasyon ve paranı hiç değerlendirmeden sürekli yiyerek en iyi ihtimal ile 7 yıl yaşarsın.
  • başlık 2021 de açılmış. o zamanlar güzel paraydı.
  • 4 kişilik bir aileye taş çatlasa bir yıl yeter.
  • en garantilisinden parayı usd yapıp eurobond'a verirsiniz. 120.000 usd paranızı %7'yle verirsiniz 8400 usd eder. ayda 700 usd eder. bugünün parasıyla 6000 tl garanti geliriniz olur paranız da usd'ye bağlı olur. eviniz arabanız varsa o 6000 tl sizin mütevazi bir hayat sürmenize yeter. çoluğunuz çocuğunuz yoksa da o 120.000 usd'yi hayatınızın son 10 yılında bozdurur yersiniz.

tanım: 5-6 sene önce olsa sonsuza kadar denebilecek bir parayken tl'nin değerinin 1/3'e düşmesi sebebiyle artık ancak uzun süre mütevazi bir hayat sürmeye yetecek bir paraya dair bir sorunsal.
  • güzel bir temettü hisse senetleri ile ömür boyu yaşanır.

1 milyon liram olsa ayda 10 bin tl civarında temettü parası alırım mis gibi emekli olurum.

1 milyon lira erir diyenler faize yatırmak ile karıştırmasın 1 milyon tl artmaya devam edecek ayrıca temettü alacağım.
hesabın var mı? giriş yap