1639 entry daha
  • vatandaşa atılmış kazıklardan biri.

bizim gibi alım gücü düşük ülkelerde ilk poşet ücretsiz, ikinci poşet 50 kuruş v.b olmalıydı ya da daha da güzeli, poşet ücreti tüketiciye değil marketlere yüklenmeliydi.

eğer market bez + dönüşebilir kağıt poşet verirse, marketten ücret alınmamalıydı; vergi indirimi yapılmalıydı.depozitolu poşet de çözümlerden biriydi. ama yooooh tabi bunları düşünen yok, maksat vergiyle cihan lideri olacak iktidara kaynak.

hayır bir de poşetin içine koyduğumuz her şey plastik kaplı; poşetimiz bez. ne oldu? amerikan kolasına şart koşamıyor musun yoksa cam şişe konusunda, ya da pınar'a cam kasede yogurt sat diyemiyor musun? en kötüsü de bunun çevre için olduğuna inanan kuzular kuzusu pembiş öpülesi arkadaşlar...
  • art niyetli düşünülmezse gayet yerinde bir uygulama. hükümet oy kaybedeceğini bile bile böyle bir uygulama yapmıştır. kasiyerden bol bol poşet isteyen, yedek poşet alanların nesli tükenmiştir.
  • poşetlerin paralı olmasının çevre için para toplama amaçlı olduğunu sanan, "ilk poşet bedava olsun" diyen cahiller için bu başlık altında bin tane açıklama yapıldı. umudum yok ama bir açıklama daha olsun:

poşetler paralı.

poşetler, sen her poşet aldığında 25 kuruş ver diye paralı değil.

poşetler, sen poşet alma diye paralı.

25 kuruş sembolik bir rakam. asıl amaç, senin kasada "evet poşet istiyorum" derken yüzünün kızarması, plastik poşetlerin kötü bir şey olduğunun sana hatırlatılması, senin de bu utançla gidip bez poşet kullanmaya başlaman.

ama hem utanmaz arlanmaz, hem de bir o kadar salak milletimiz için maalesef etki etmiyor cidden. bu uygulamayı desteklediğini söyleyip "bol bol poşet alıyorum ki katkım dokunsun" diyen süzme salaklar bile var. öte yandan ironik bir biçimde "bu uygulamayı boykot ettiğimden hiç poşet almıyorum" diyen *bir başka salak güruh var. vallahi eğitilmezsiniz.
  • poşeti alanı da,almayanı da salak ilan etmiş yazarları da gördük üst entarilerde.
    ben şahsen sosisleri götüme,sucukları da sikime takıp çıkıyorum marketten.
    nasıl? sizce uygun mu sayın suser?
  • bir cok insanin zihninde akpyi ve yaptigi uygulamalari desteklemek ya da desteklememek tartismasinin otesine bir turlu gecilemeyen uygulama.
    herseyde dunyanin bir cok yerinde boyle bizde neden yok diye ahkam kesen tipler gelmis dunyanin bircok yerinde olan bu uygulamayi elestiriyor. akpnin cevre dostu olup olmadigini, bu uygulamadan bir kazanci var mi varsa nedirini bilemeyiz ama soyle bir sey var: dunya kaynaklari tukeniyor asiri tuketim ile birlikte. bir poset ile dunyayi ve kaynaklarini kurtaramazsin ama en azindan elinden gelenin asgarisini yaparsin.
    olay sadece posetin dogaya atilmasi degil, o posetlerin uretilirken tukettigi kaynaklar var. o sebeple kagit poset verilmemesi de ayni derecede onemli.
    yillardir cantamda bez poset tasirim ve simdiye kadar hic bir zararini ya da yukunu gormedim, lutfen atin cantaniza bir bez poset (hatta sizi motive etmesi icin boyle sevdiginiz sekilde baskisi yapilmislarindan alin, bazen kol cantasi olarak bile kullanabilirsiniz) ve doga icin elinizin gelenin en minimumunu yapin.
    ideolojik gorusumuz ne olursa olsun ve uygulayicilarin uygularken ki asil amaclari ne olursa olsun, umarim gercekten dogaya, insan sagligina ve gelecek nesillere faydasi olabilme ihtimali olan en ufak bir seye bile hep beraber daha insani bir cerceveden bakabilecegimiz gunler yakindir.
  • 25 kuruş herkes için küçük bir para değildir. parası olan yine poşetleri alıyor onlara etki eden birşet yok. fakat zaten maddi olarak zorluk çeken, yarını düşünmeye çalışan kişiler zorluğu çekiyor.
  • poseti falan birakin da yukarida bir urun icin kullanmak dogaya zararliysa niye uretiliyor diye soran bir yazar var. abicim sen nasil bir utopyada yasiyorsun da bu soruyu soruyorsun cok merak ettim gercekten.
  • doğru bir uygulama lakin diğer plastik atıklara bir çözüm getirmiyor. bir sürü pet şişe var piyasada ve belki bir senede milyarlarca pet şişe kullanıyoruz sırf türkiye olarak. buna da çözüm bulunmalı cam şişeye geçilmeli.
  • ankara ve istanbul'u kaybettiren olay..
  • ilk poşet kesinlikle ücretsiz, ikinci poşet 25 kuruş olmalı. şu an markete girmiyorum duruma göre. kaybeden piyasa oldu. bu uygulamayı değiştirmek için geç değil.
142 entry daha
hesabın var mı? giriş yap