şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bizi kıskanan almanya'dan bir alışveriş hikayesi. izlerken ülkemle gurur duydum.

  almanya'da asgari ücret 1400euro türkiye'de 1400tl (zorunlu bes nedeniyle elimize geçen daha düşük). o yüzden birebir euroları tl olarak düşünüp karşılaştırabiliriz.

  https://www.youtube.com/watch?v=e1zlqzfz3ke

  bir başka 100 euroluk alışveris. çok laklak yapmışlar ama izleyin. markette fiyat etikletlerine tl koyduğunuzda içiniz burkulacak.

  https://www.youtube.com/watch?v=pqxjgh9dssg
 • bence 70 lik tekiladan sonrasını izlemeye gerek yok.

  http://www.guncelfiyatlari.com/tekila-fiyatlari/

  öncesini sonrasını siktiret.
 • bizim sadece tekila aldigimiz fiyata adamlar tekila+dunyalari almislar.
 • videodaki ürünlere eşdeğer kalitedeki ürünleri türkiye'de almak için neredeyse asgari ücretin yarısı gereklidir. yazık gerçekten.

  edit: bu videoda alım gücünü anlamak istemeyen çomarlara çok güzel sitem etmiş.
 • o parayı bir saatte harcayacak onbinler var burada evet videosu çeken.
  +duj
 • 400 lira demek ooohh baby
 • primark raflarını boşaltmaktır.
 • insanlığımdan utandırmıştır. nerede o alaman sokaklarında lidl a gidip alışveriş yaptığımız günler.
 • çok faydalı bilgiler vermiş, teşekkürler ancak üslup biraz ağır ve bu bazı kişilere saldırmak için bahane yaratmış gibi gözüküyor.

  şaka maka altta bir yorumda gördüm buraya aktarıyorum: almanya'da 1 kilo kıyma 6€ türkiye'de 39,5?; almanya'da asgari ücret 1400€ ise yaklaşık 230 kilo kıyma alabiliyor, türkiye'de ise 1400 lira asgari ücret ile 35 kilo kıyma alınabiliyor.

  edit:asgari ücrete de baktım. anladığım kadarıyla yasal asgari ücret ormancı ve çiftçiler için 8.60€; kurutemizleme ve et işleme endüstrisinde çalışanlarda 8.75€ saatlik, ücret 8.84'e varabiliyormuş. bu da haftada 40 saat çalışan biri (yani saat 08:00'da işe başlayıp 17:00'da işten çıkan birisi için arada bir saat öğle arası dedim ama var mı yok mu bilmiyorum) haftada ortalama 350€ yapar yani bizdeki asgari ücreti bu adamlar bir haftada kazanıyor.

  düşünelim, bizde asgari ücretle çalışan birisi haftada kaç saat çalışıyor? 40 saatten fazla. peki kişi bu aldığı maaşla neler yapabilir, sadece survival modda takılabilir. hayatta kalır ama eğlenemez, gezemez. evinde aylarca çalışıp biriktirdiği parasıyla aldığı televizyonu izler bütün boş zamanında. ben bunları aşağılamak için değil bizim ne eksiğimiz olduğunu göstermek için yazıyorum. sizce biz hak etmiyor muyuz insan gibi yaşamayı? asgari ücretle çalışan birinin dünyayı gezmek gibi bir amacı varsa, yapamaz, bu ülkede çalışan bir asgari ücretli bırak dünyayı bir hafta antalya'da zor kalır. ama asgari ücretle çalışan bir alman yazın türkiye'ye gelir ve bu ülkede asgari ücretle çalışan birini en az 10 gün kullanır ve çekip gider.

  kaynak olarak şurayı bırakıyorum daha detaylı bakın maaşlara çalışma saatlerine: http://www.tradingeconomics.com/…many/minimum-wages