• abi kimse ahlaklı değil ki şu memlekette. sağcısı da aynı solcusu da. aynı bokun laciverdi. kardeşim sen kendin vermişsin bld'nin açıklamasını. bir iş sonucu bir maliyet var ortada. bu maliyet bir şekilde vatandaşa yüklenmiş. ha sen diyorsan ki farklı şekilde finanse edilsin, varsa çözümün paylaşsaymışsın bunu vakt-i zamanında. e yoksa bunun başka alternatifi, para senin cebinden çıkmazsa kimin cebinden çıkacak? bld personeli kendi cebinden ödeyecek hali yok. biz ödeyeceğiz. adam hem bize kazık sokmaya kalkıyor, hem utanmadan bunu başlık açıp duyuruyor. bir yürü git kardeşim. önce sen kendi elini bizim cebimizden çek.

tanım: sikko rezalet, kazığı kendinden çıkarıp bize sokmaya kalkan yazar başlığı.
  • rezalet degildir. ortada bir anlasmazlik vardir sadece ki bu cok yaygindir. idari mahkemeler bu tip durumlar icin vardir.
    rezalet dedigin hukuka uygun olmayan, suc teskil eden, art niyetli bicimde kuruma yakismayacak sekilde davranmak olarak tanimlanabilir. boyle rezalet olmaz. kim hakli kim haksiz durumuna girmiyorum. ortada rezalet yok, otu boku sozluge rezalet diye tasimayin amk.
  • belediyenin vakti zamanında madur olmayın diye yaptığı ama anlaşılan yapmaması gereken bir süreci buraya rezalet diye taşımak hakikaten garip. şayet belediye işi prosedüre uygun yapıp, emlak maliklerinin değer tespit tahakkuk süresini beklemek zorundasınız şeklinde bir cevap verseydi siz o evi sittin sene satamazdınız. çünkü süreç bitene kadar borcunuzun olup olmadığının tespitini yapmaları mümkün olmayacaktı. muhtemelen işinizi gören memur sizi madur etmemek adına ve sürecinde uzayacağını düşünerek borcu yoktur kağıdı vermiş.
  • rezalet puanım 10/10
  • anlamadığım nokta 2015 te yaşanan olay nasıl 2019 da rezalet oluyor merak ettim.

edit: hadi onu geçtim 2015 te borcu yoktur kağıdı alıp, satış işlemi olmuş.

sahip olmadığın taşınmaz üzerinden size borç çıkarılması garip olmuş, neyse bir tezat var.
  • bursa nilüfer belediyesi tarafından anneme tebliğ edilen bir borç ihbarı il başlayan rezalettir.

2006-2015 yılları arasında nilüfer'e bağlı görükle'de bir apartman dairemiz vardı. bu daireyi yıllar içinde öğrencilere kiraya verdik. daire annemin adına kayıtlıydı.

2015 yılında bu daireyi satmak durumunda kaldık. tapunun satış esnasında istediği evrakı bilirsiniz. taşınmazın bulunduğu ilçe belediyesinden borcu yoktur kağıdı istenir. gidip bu kâğıdı aldık ve 2015 yılında evi sattık.

geçtiğimiz günlerde evimize gelen bir ihbarnamede 2016 ve 2017 yıllarında tahakkuk ettirilen "yol katılım payı harcı" adı altındaki altı kalem ödemenin son ödeme tarihlerinde yapılmadığı, toplamda 285,99-tl borcumuz olduğu ve on beş içinde ödenmediği takdirde icra yoluna başvurulacağı yazılıydı.

konuyla ilgili belediye ile e mail yoluyla iletişime geçtim.

nilüfer belediyesi'nden gelen cevabı kişisel bilgileri sansürleyerek aşağıya ekliyorum:

...... kayıt numaralı borçlanmalar konulu başvurunuzla ilgili sayın .....

talebiniz gereği yapılan incelemelerde, x ada y parselde kayıtlı ... nolu gayrimenkulün 2015 yılında satılmış olduğu anlaşılmıştır. söz konusu tahakkuk; 2012-2013 yılları arasında görükle mah. x ada y parselde kayıtlı taşınmazın cephesi olan ....t sk. ve ... sk. üzerinde yapılan yol yatırımları için yapıldığından ve ilgili taşınmaz yatırım döneminde size ait olduğundan yol harcamaları katılım payı tahakkuku adınıza yapılmıştır. 2012-2013 geçici kabul tarihinden sonra yatırım dönemine ait taşınmazların, malikleri, emlak değerlerinin tespitinin yapılması ve yapılan işlemlerin maliyetlerinin tek tek hesaplanması nedeniyle tahakkuk süreci uzadığından tahakkuk 2016 yılında yapılmıştır. bu nedenle taşınmaz satışının yapıldığı tarihte borcu yoktur kağıdı verilmiştir. bilgilerinize rica olunur.

neymiş efendim, tahakkuk geç yapılmış. bu beni ilgilendiriyor mu: hayır! vaktinde yapsaydınız, zamanında tahsil etseydiniz paranızı. bu görevini yapmamak değil midir? birileri belediyede görevini yapmayacak, belediyenin gelirlerini zamanında tahakkuk ettirmeyecek bunun ceremesini benim annem çekecek.

belediyelerin hali gerçekten felaket. güya nilüfer belediyesi halktan yana, halkçı. gülümseyin nilüferdesiniz diyorlar bir de her yerde.

gülüp gülmemek bizim bileceğimiz iş siz elinizi cebimizden çıkartın önce bir.

edit: elbette vaktinde tahakkuk ettirilmeyen geliri belediye personeli karşılayacak. vatandaşa neden yansısın bu durum.
hesabın var mı? giriş yap