şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ön not: arkadaşlar bir el atın. ciddi bir durum var. dolandırıcı ve dolandırılanları allaha havale ediyorum. ancak yaptıkları katliam kabul edilebilir gibi değil. hayvanları telef ediyorlar. kaldı ki bu hayvanlar kuruma altında olan hayvanlar. lütfen facebookta orda burda gördüğünüzde duyduğunuzda jandarmaya haber edin.

  olayın özeti:.....

  yarasaları gaz maskesiyle girip öldürdüler

  50bin 70bin dolara yarasa kozası alacağız diye milleti dolandırıp, 5bin 10binden alakasız şeyleri satıyorlar. uyanık olduğunu sananlarda girip mağaralarda yarasaları katlediyor.

  lütfen böyle bir durumla karşılaşırsanız jandarmaya haber verin. hem dolandırıcılar için hem de doğaya zarar veriyorlar ve yaptıkları şey yasal olarak suç.

  olayın geniş anlatımı : ......

  eskiden dolandırıcılık yapanlar sıradan dökme demir ve alçıdan yapılma heykelleri toprağa gömüp yaşlandırıp, sanki antik kalıntı ve esermiş gibi çıkarırlardı.

  süreç sadece böyle değil tabi. bir tane saf ve kısa yoldan zengin olma hayali kuran bir kurban seçilir. bu kurbana zengin ya da gizemli biri alıcı olduğunu, eski eserler karşılığında 50 000 dolar, 70 000 dolarak vereceğini söyler.

  bu adam ilk başta buna inanmaz. ama etrafta definecilik peşinde de koşar. bulmaya çalışır. ya tutarsa kafasına bulmaya çalışır. tabi bulamaz bir şey.

  tam bunun üzerine bir satıcı peydah olur. 5000 10000 dolar gibi bir rakam verirse bu adamı kazı alanına götüreceğini beraber çıkarabileceklerini falan söyler. tabi bizim kurban bu oltayı yer. 50000 70000 kazanmak için 5000 10000 gibi rakamlar hiç bir şeydir. tabi bu satıcı gerçek sikke, heykel falan satmıyor. en başta dediğimiz o eskitilmiş alçıyı falan satıyor.

  bizim kurban bu adama parayı verir. hiç bir değeri olmayan toprakta eskitilmiş alçı heykeli alır satıcıya gider....

  tabi bu noktadan sonra ne oluyor. satıcı bu malı almaz. bahane bulur. ama elinde hazır bir keriz olduğu için daha büyük olta atar, rakamları yükseltir. böyle böyle bu kurban yolunur.

  bu çok klasik bir dolandırıcılık. hatta zamanında memlekette çok yapıldı.

  tabi insanlar artık bu numarayı yemediği için dolandırıcılar yeni bir yöntem çıkarmışlar "yarasa kozası" ya da "yarasa yuvası" .

  tabiki böyle bir şey yok. milleti kandımak için youtube'a gerçekmiş gibi video çekip koymuşlar. beni bir alıcı aradı diyen safların hepsi de bu videoların altına toplanmış.

  dolandırılanlar için yapabileceğim bir şey yok.

  amaaa ..

  bu iş hayvanları öldürmeye kadar gitmiş. millet mağaralara girip yarasa katlediyor. mağaraları talan edip hayvanları rahatsız ediyor.

  eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen jandarmaya bildirin. doğadan izinsiz herhangi bir canlıyı toplamak yasaktır.

  ayrıca siz nasıl kerizlersiniz böyle. o kadar değerli şeyler olsa mağaradakiler devlet bunlara önlem almaz mı kendi toplayıp satmaz mı? size mi kalır bu!
 • ayıptır lan...

  kınıyorum!
 • sorsan yarasalar kanla besleniyor.
 • yetiş ya batman yetiş ya robin
 • dolandırıcaz-dolandırıldık diye birbirinizi sikin isterseniz, ama hayvanı ve doğayı ellemeyin be leş beyinliler. ne biçim varlıklarsınız ben anlamıyorum ki.
 • doğu'nun ahlakını aldığımız bir katliamdır.
  alıntı:
  "zaman, bu söylentilerin iran’dan yayıldığını ve kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin bu söylentiden yola çıkarak mağaralardaki yarasaları katlettiğini söyledi."

  kısa yoldan zengin olmak (bkz: şark kurnazı)

  şayet inançlı biriyseniz her canı allah yarattı, sözde karıncayı incitmeyen bir peygamberin ümmetiyiz. şayet evrimci bir bakışa sahipseniz bizler ve çevremiz beraber evrimleştik, ekolojik dengenin içine etmeyin.
 • ne istiyorsunuz hayvanlardan anlamıyorum, anlamayacağım.

  bunu yapanların derhal bulunması gerek. insanoğlunun doğaya, hayvanlara zararı bitmedi.
 • "allahsiz kitapsiz" diye bir laf vardir, yani canilikte sinir tanimayan insanlar icin kullanilir. deist bir insan olarak bu lafi kullanmak istemezdim, ama sozum ona musluman olup, ramazan ayinda sirf para hirsi icin bu memeli hayvanlara bu caniligi yapanlari tanimlamak namina daha baska bir tanim gelmedi aklima.

  bin defa yaziklar olsun, para icin bunu hayvana yapan, insana da yapar firsatini bulunca. bu insanlari hapse ya da akil hastahanesine tikamayanlara da bin defa yaziklar olsun.

  doga insan icin yok arkadas, insan doga icin var, insan dogayi yani kendi evini yasatmak zorunda. bu cahil hayvanlara, ekosistemi, canlilarin her birinin ekosistemdeki yerini izah etmek gerek ama izahtan anlamiyorlarsa, sen de devlet olarak koruma altinda olan bir turu oldurmenin cezasini 5 seneye cikaracaksin. senin evin bu, senin korumakla mukellef olan yuvan, vatanin, yazik!
 • müdahale edilmesi gereken hadise. o yarasalar doğal dengenin, ekolojik sistemin bir parçası. bunların sayısının azalması demek, böceklerin vs gibi zararlıların sayısının artması demek..
 • hurafeden nemalanan dolandırıcılığın farklı ve canice bir yönünü sergileyen korkunç olay. çevre zararlısı bu tiplerle ilgili bir an önce gerekenin yapılması umulmaktadır.