şükela:  tümü | bugün
  • sezonu açılmıştır.

favoriler: sakız, ruj, deniz.

please: donut, selfie.

edit: yahu iradesiz olarak yenilen besinlerin bozmadığını, eğer aklında şüphe oluşturacaksa sakız, ruj gibi maddelerle içli dışlı olmaman gerektiğini bilmiyor musun?

edit2: yine af edersin ne ateistliğimiz ne elitmiğimiz kalmış.
  • değil öğrenmemek ayıptır. öğrenmek için de aylık 600.000 tl karşılığında bu işi seve seve yapabilecek hocalarımız mevcuttur.
  • 1400 yıldır aynı insanların hayatlarını sürdürdüğünü zanneden ilginç insan iddiası. yani teknoloji devrinden başlanırsa daha doğru olur gelin 200 felan yapalım şunu.
  • 20 senedir oruç tutan insanla 6 yaşındaki öğrenciyi bir tutanları da ortaya çıkarmış saçmalıktır.

her sene aynı teraneler 30 gün boyunca dönüp duruyor lakin bizim rampris'imiz gelmiş 6 yaşındaki berkecan'ın toplama çıkarma yapmayı öğrenmesini bununla bir tutuyor.

sen toplma çıkarmayı her sene unutup yeniden mi öğreniyorsun dini hassa kardeş?
  • oruç tutarken niyet ile başlanır.oruç süresince niyetini ne bozuyorsa orucunu da o bozar.gerisi peygamber efendimiz böyle yatardı diyen şaklaban ve onun gibilerin ramazan boyunca malı götürmesidir.
  • sacma olabilir de olmayabilir de...
    simdi tv'deki programlarda o kadar sacma seyler soruluyor ki "yuh artik bu kadar da aptal olunmaz" diyorsun. bazen de cok aptalca gelen bir soruya hic beklemedigin bir cevap aliyorsun "hadi lan bu boyle miymis" diyorsun ve arastirinca hakikaten oyle oldugunu goruyorsun.

berkecan olayina gelirsek: bu muhabbetler surekli tv'lerde donmezse o berkecan dini bilgileri hicbir zaman ogrenemez. cunku berkecan 6 yasindayken dinle ilgili birkac sey ogreniyor, 7 yasinda biraz daha fazla ogreniyor, 8 yasinda biraz daha, 9'da biraz daha ... derken dini bilgilerini gelistiriyor. bu yuzden ayni seylerin tv'lerde surekli konusulmasi sarttir.

ailesinden ogrensin bu bilgileri kardesim diyenler olacaktir. kacimizin evinde din konusuluyor? kacimizin ailesi dini iyi biliyor? diye sorarim.
  • söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama burada kastedilen 1400 yıldır aynı kişinin orucu neyin bozduğunu bilmemesi değil elbette. 1400 yıldır orucu neyin bozup neyin bozmadığının netleşmemiş olması. tıpkı islamiyetle ilgili yüzlerce meselede olduğu gibi.

hem tüm insanlığa geldiği iddia edilip hem de bu kadar yoruma açık bir din var mıdır bilmiyorum. yoruma açık olmasının kötü bir şey olmadığını düşünen arkadaşlara, islamiyeti farklı yorumlayanların 1350 yıldır birbirlerinin kafasını kesmekte olduğunu hatırlatmak isterim.
  • islamiyetin yoruma açık bir din olmasıyla ilgili durum.

sanırım yoruma açık olması durumu ile ilgili kafalar da net değil. bunun bize faydalı olduğunu zanneden tiplere bir önerim olacak. ırak'a veya suriye'ye gidip orada karşılaştığı gruplardan birine '' ben islamiyeti sizden farklı yorumluyorum. bu bizim faydamıza değil mi abi ? '' diye sorsun bakalım.
    sırf farklı bir mezhepten olduğu için kafasını kesip eline verdiklerinde, eminim hayata bakış açısı da değişecektir.
  • orucun neyi bozduğunu net olarak listeleyip şartlarıyla belirtsen bile tarafımca saçmalıktan öteye gitmeyecektir.. bence orucu bozan şeyleri bilmek veya bilmemek değil esas olan, araştırılıp zorla ulaşılmak istenen şey sınırları belli etmek.. ama saçmalık işte.. sorma arkadaşım, sorma canım, sadece bir saniye düşün sen bul.. örnek mi istiyorsun? hemen!

- şekersiz sakız orucu bozar mı?
    + neden sordun?
    - canım çiğnemek istiyor, bozmazsa çiğneyeceğim
    + bozmasa da çiğneme!
    - neden?
    + çünkü canın istiyor.. madem ki nefsini kontrol ediyorsun bu amaçla, çiğnememeyi seç, kontrol et..
    - hmmmm.

basit değil mi? son 4-5 yıldır oruç tutmuyorum, kalmadı inancım birçok şeye.. ama o anlarda tek bildiğim ve inandığım şey bu şekilde düşünmekti.. eğer ki o şeyi yapmayı istiyorsam, yapmıyordum.. tamamen iç dünyamdaki huzur için yaptığım şey, bende en ufak bir acaba yaratacaksa, neden yapayım bunu? çiğneme aq o sakızı.. sorma!! sürme o ruju eğer kafanda bir sıkıntı varsa.. siktiret cevabını.. orucu bozmayacağını bugün tüm dünya sana söylese, suyu kana kana içecek misin? eğer içerim diyorsan, zaten o işin felsefesini kaçırmışsın demektir. aç susuz kalmaya devam!
  • bir de verilen ornekler enteresan.
    sakiz, ruj, deniz (bu arada denizcigim merhaba nasilsin)
    bildigimiz tatsiz sakizin ve rujun musluman aleminde 1400 yillik bir gecmisi oldugunu sanmiyorum. denizde yuzme olayi icin de ayni sey gecerli.