• ilk izlediğim andan itibaren ilk olarak müziklerine ve çekimlerine hayran kaldığım youtube’da abone olduğum iki hesaptan bir tanesi. içerik türünden vurabilirsiniz hatta montaj hatta ve hatta çekimlerden bile vurabilirsiniz. ama müzik seçimlerinden vuramazsınız.
  • güzel belgesellerinin yanı sıra çanta satmaya başlamış oluşum. kanımca çanta satması bozulmaya başladığının işareti. ayrıca gereksiz pahalı.

https://reflectstudioshop.com/…eds/products/alright
  • yaşatılmaları gerektiğini düşündüğüm oluşum.

bu işin teknik tarafı ile ilgili hiç bilgim olmasa da bir izleyici olarak şunu söyleyebilirim: ekip genel olarak güzel işler yapıyor. videolar hem görüntü hem de ses olarak kaliteli, seçilen müzikler çok iyi, kurgu da başarılı, en azından benim hissiyatım bu. tartışmalı konularla ilgili çekilen videolarda yorum yapmadan farklı görüş açılarının paylaşılması, bazen de kimsenin hiçbir şey anlatmasına gerek kalmadan olayı/mekanı bir süre göstererek gerekenin seyirciye aktarılması benim takdirimi kazandı. takip ediyorum, yeni bir içerik ürettiklerinde kaçırmamaya çalışıyorum.

kendilerini tanımam etmem. ürettikleri içerikler bazen bazı yerlere dokunuyor diye yıpratmaya çalışıyorlar, ne düşündüklerini bilmemekle beraber bu manipülatif meselelere de pek takılmıyorum, kendi faydama bakıyorum. izliyorum videomu en azından bana bir şeyler düşündürttüğünü ve hissettirdiğini tecrübe ediyorum, kazancıma bakıyorum.

bir süredir blutv'ye içerik üretmeleri, youtube içeriklerinin seyrekleşmesi hatta bir süre kesilmesi, çanta satmaya başlamaları vs. bu insanların maddi olarak kendilerini idame ettirmek için alternatif arayışlarda olduklarını gösteriyor. insanlar televizyondan alışmış "ben sadece izleyeyim, karşı tarafa hiçbir şey vermeyeyim" kafasına; ama anlayamıyorlar ki oradaki içerikleri üretenlerin yaşaması için de mal olarak satılanlar reklam izleyenler yani kendileri. bu tarafta iş içerik üretene içeriğin karşılığını vermek için 3-5 kuruş bağış yapmaya, beğenmeye, abone olmaya, bazı ürünleri almaya gelince "bozulmaya başlamış", "gereksiz pahalı" oluyor. taş mı yesin ulan bu insanlar?!

ürettiklerini beğenmeyebilirsin, hoşuna gitmiyor olabilir, sana hitap etmiyor olabilir, içinde seni rahatsız eden, gıcık olduğun bir sahne olabilir. basarsın dislike'ı geçersin. ama belgesellerini güzel olarak nitelendirip de karşılığını vermeye gelince mızıkçılık yapıyorsan o güzel içeriklere erişmek senin hakkın değil kardeş. aç televizyonu çarkıfelek seyretmeye devam et.

tavsiyem: siz de bu kadar kaliteli içerik üretmeye çalışıp bunu çok uzun süre karşılıksız olarak yapmaya adayın kendinizi. sonra anlatın "bozdular", "artık içerik üretmiyorlar", "blutv'nin (paranın) köpeği oldular" martavallarını. o zaman belki farkedersiniz karşılığını vermeden edindiğiniz faydanın sürdürülebilir olamayacağını.
  • ben de kac gundur bu basliga bakiniyordum. o kadar kaliteli belgeseller hazirliyorlar ki... kendimi sakli hazine bulmus gibi hissediyorum. cekimden, renge, icerige, ozellikle roportaj yaptiklari harika insanlari nerden buluyorlar, merak konusu

renkli veli'den diyarbakirdaki astronoma, turkiye siyaseti ile ilgili belgesellere... hepsini cok buyuk zevkle izledim.

video cekmeyi ve editlemeyi seven bana cok guzel yol gostermis oldunuz, yaraticiliginiza hayranim. *
  • tek derdi sansasyon olan youtube kanalı.
  • türkiye'den youtube'a heyecan verici ve de zengin belgeseller yapan çok kısıtlı sayıdaki oluşum arasından bence en iyi ve en popüler olanı.

örnek verilen ve övülen bbc'nin belgesel anlayışıyla 140 journosun işlerinin alakası yok. iyi ki de yok çünkü geleneksel değiller, gençler ve dijitale doğdular. türk insaninin belgesel-haber izleme oranını arttırdıklarını düşünüyorum siz sevdiğiniz bildiğiniz işi yapmaya devam edin bizi siktir edin.
  • kamera açısı, tekniği muazzam olan youtube belgesel kanalı. ayrıca sahneye uyumlu seçtikleri müzikler harika. youtube reklamlarını sadece bu kanalın videolarında izliyorum, hak ediyorlar. reklamı geç tuşuna basmayın lütfen adamlar yaptıkları işin parasını çıkarsın.
  • kalitesi çok yüksek ama ayda yılda 1 video gelince kötü oluyor
  • yeni belgesel diyebileceğimiz anlatıcının bizzat olayın kendisi olan dili sade mesajı ağır youtube kanalı, cok iyi. yeni konusu türk eğitim sistemi olabilir hazır okullar da açılıyor.
  • müzik seçimleri o kadar iyi ki videoda çok beğendiğim şarkılar, bağlam dışında çok da güzel gelmiyor.
    bu büyük bir başarı.
hesabın var mı? giriş yap