• evet diyenlere şunu soralım, başkan olacak kişinin 2 dönem başkanlık yaptıktan sonra bir sonraki seçimlerde başkan yardımcısı olmasının önünde bir engel var mı?

(bkz: putin-medvedev)
  • fani dünya, ne karun kalmış, ne süleyman... geçtim ölmemeyi, ecel vakti için sözleşebilen bile yok. ey tayyip aşığı... önümüzdeki cuma namazını müteakip kul tayyip'in cenaze namazını kılacak olsan, yine de #evet der miydin?
  • bugün annemin anlattığı olay ile hayır çıkacağı konusunda beni çok umutlandıran referandumdur.

öncelikle şunu belirtmeliyim ki annem de babam da yıllardan beri akp'ye verirler.7 haziranda biraz akılları başlarına gelsin diye mhp'ye verdiler.ancak 1 kasımda yine akp'ye verdiler.fakat artık erdoğandan neredeyse iğreniyorlar ve hayır diyecekler.
    anneannem ise çok dindar, hayatı boyunca milli nizam,milli selamet,anap,refah,fazilet ,saadet ve akp gibi sağcı- islamcı partilere oy vermiş bir kişi.daha önce referandum konusunda milliyetçi ve anti-erdoğancı olan 2 dayımla tartışmış ancak bu tartışmalardan çok daha evetçi olarak çıkmıştı.
    dün annem le konuşmuşlar.konu referanduma gelmiş.annem çok basit,yalın bir dille maddeleri fazla bilmeyen anneannemi ikna etmeyi başarmış.büyük ihtimalle o da hayır verecek.bu tarz insanların bile hayır verecek olması sonucu minimum %55 hayır çıkacaktır
  • sonuçlarını bariz şekilde mhp seçmeninin belirleyeceği referandumdur. mhp yönetimi tayyip'in yanında yer alsa bile taban hayıra daha yakın. mhp seçmeninin nasıl bir karar vereceğini belirleyebilmek için eğilimlerini, düşünce yapılarını iyi analiz etmek gerekir.
    mhp seçmenini kabaca ulusalcı miliyetçiler ve muhafazakar milliyetçiler olmak üzere iki gruba ayırabiliriz. sınıflandırmadan belli olduğu gibi muhafazakar milliyetçiler yönelim olarak akp'ye yakın ulusalcı milliyetçiler ise chp'ye yakın.
    genel olarak iç anadolu bölgesi, karadeniz bölgesi, ege bölgesi'nin iç kesimleri, doğu anadolu bölgesi mhp seçmeni muhafazakar milliyetçi kesim; akdeniz bölgesi, marmara bölgesi'nde bilecik, sakarya ve kocaeli dışındaki iller, ege bölgesi'nin sahil kesimi ulusalcı milliyetçi kesimden oluşmaktadır.
    ege sahil bölümü, akdeniz ve marmara bölgesi'nde mhp seçmeninin büyük çoğunluğu hayır oyu kullanacaktır diye düşünüyorum. karadeniz bölgesi, iç anadolu bölgesi, ege bölgesi'nin iç kesimleri ve doğu anadolu'daki mhp seçmeninin "evet"e yakın olduğunu düşünüyorum. bu durumda ankara'daki mhp seçmeni ve istanbul'daki mhp seçmeninin kararı ayrıca önem arz etmektedir.
    görmek istediğim tablo mhp seçmeninin genel merkez'e rağmen %80 hayır oyu kullanması olur. %70'i hayır oyu kullansa bile olumludur. ama %70'ten aşağısı hayır oyu kullanırsa akp referandumdan galip ayrılır ve tek adamlık ile tanışmış oluruz.
  • bugün arabayla geçerken yine bir değişik evet sloganı ile karşılaştım, yargı sivilleşiyor yanlış hatırlıyorsam beni uyarın ama bu zaten fetönün yaptığı referandumda ergenekon saçmalığı için değil miydi. şöyle bir pankart görmek isterdim; yargı şeffaf oluyor

ayrıca malatya'da yaşamaktayım, burada her şey evet uğruna harcanıyor, bilen bilir merkezden elazığ yoluna kadar on tane filan yaya üst geçidi var hepsinde arkalı önlü ve boydan boya evet pankartı asılı. yollarda ise kilometre başı. binalar boydan boya. malatyanın cumhurbaşkanına sözü var minvalinde pankartlar. görebildiğim tek hayır pankartı ise üniversite nizamiyesi önündeki yaya üst geçidin üstünde, yine boydan boya evet pankartı yanında sıkıştırılmış bir çocuk resmi. gerçi hoş ilk gördüğümde anaokulu reklamı sandım. geçen de indirilmiş zaten. propaganda yapınca chp kendi üstüne çok tepki alıyordu bakalım bu sefer propaganda yapılmadan ne olacak. hayırlısı be gülüm
  • şuan bugünün akşamını düşünüyorum, what a wonderful worldşarkısı ve türevlerini loopa aldım, ağlıyorum.
  • aklımdaki büyük soru işareti referandumda kürtlerin vereceği oy ile ilgili. bugün kaç senelik berberimin boykot edip oy kullanmayacağını öğrendim. hiç utanmıyor musun dedim o kadar tayyip e sövüp de oy vermemeye, karşılık olarak sustu.

kürt yoğunluğun fazla olduğu yerde yaşayanlar yeşillendirir veya aydınlatırsa sevinirim.
  • tanim: anayasa degisikligi adi altinda yapilacak olan sistem degisikligidir.
    ozgur insanlar olarak yasamaktansa tebaa ve kul olmayi yegleyen insanlar tarafindan desteklenmektedir.
  • murat yetkin'in akp kulislerinden aldığı habere göre 3 büyük şehirde hayır oyları önde imiş

http://www.hurriyet.com.tr/…rke-basvuruyor-40410068
hesabın var mı? giriş yap