• spartakist vedat karakterinin pek şahane bir repliği vardır:
    "sulhi, senin pasifist olmanı bir yere kadar anlayabiliyorum, bilinç ve çevre koşulları meselesi. fakat salak olmanı bir türlü kavrayamıyorum."

şu görüntüye "helal olsun, feda olsun, aslanım, kaplanım" çekenler; ya ben sizin kürt nefretinizi, devlete tapınmanızı, "canavar kürtler" karşısında kahraman polisimiz/askerimiz denkleminizi falan bir yere kadar anlayabiliyorum. bilinç ve çevre koşulları meselesi. fakat, şöyle şeylere alkış tutabilen salaklığınız hepimizin mahvına mâl olacak sonunda, onu ne kavrayabiliyor ne de hazmedebiliyorum işte.

polis özel harekat denilen teşkilat, 1990'larda çatışma bölgesinde görev yapmış ve bir kısmı yine sizin alkışa tutacağınız oldukça kötü suçlara karışmış komutanların dahi anılarında; ideolojik amaçlarla kurulmuş, kötü niyetli, yetersiz ve bilgisiz bir yapı olarak anlatılır, acilen kaldırılması önerilir. akp iktidarında ise bu teşkilat, tamı tamına iktidarın aygıtı haline gelmiş ve tam da amaçlandığı şekliyle bölgeyi irrasyonel şiddetin hüküm sürdüğü bir mekan haline getirmek için sahaya sürülmüş, vasıfsız, kendi canını korumak amacıyla bile akılcı hareket etmekten uzak bir "güruh"tan ibarettir. bu ve daha önce gördüğümüz görüntüler bu durumu ortaya koyuyor zaten.

yahu siz şu görüntünün bir iç savaşta falan karşılaşılacak bir manzara olduğunu cidden kavrayamıyor musunuz? askerde boşa atılan bir mermi için dahi tutanak tutulurken, bu başıbozuk güruhun tam da zaten böyle gösterilerde bulunsun, silvan'da duvarlara o yazıları yazsın, cizre'de sokakta sivilleri vursun, yerlerde cenaze sürüklesin diye bizzat, bile isteye, böyle bir kışkırtma hedeflenerek sahaya sürüldüğünü cidden anlamıyor musunuz?

anlamıyorsanız, kusura bakmayın bunu bilinç, çevre koşulları, etki-tepki, pkk nefreti ile falan açıklamak mümkün değil. akıl fikir dilemekten başka çare yok.
  • havaya ateş açıp "tekbir allahuekber" diye bağıran birileri daha vardı lan..
    kimdi ya onlar?
    hani şu aralar ortadoğuda rusya falan bunları doğduklarına pişman ediyo..

neyse.
    birileri hatırlarsa yazar..
  • bu ulkeden bir sik olamayacagi nereden belli biliyor musunuz. su basiniz sikisinca polisi ararsiniz diyen serefsizlerin varliginin milyonlarla ifade edildigi bir ulke lan burasi. 4 kez arabama hirsiz girdi ( yalanina sokayimcilara tutanak gonderilir ) 4 kez polis geldi sonuc koca bir hic. bence bu kurum lagvedilsin amk. isini dogru duzgun yapmayip doguda benim odedigim vergilerle turkculuk oynayan bu tiplere daha fazla odeme yapmak istemiyorum.
  • adam haklı çıktı; ışid'le aranızda 360 derece fark var.
  • devletin kurumsal yapısı bozulduğu anda bu adamlar ışid veya nusra gibi yapılara bürünürler çünkü matıkları aynı. nerede kaldı laik kemalist polis ve ordusu. bu arada eğer pkk din temelli bir kürt ulusal mücadelesi verseydi bugün türkiye karpuz gibi ortadan ikiye bölünmüş olurdu. bu görüntüdeki polisler paralı ve sırtlarına vurulup yürü aslanım deniliyor. çoğu aşırı dinci ve mantık olarak bazı kimselerden hiç bir farkı yok. ülkeyi bölerse bunlar böler. ve bunların böldüğü ülkeden öyle modern bir şey beklemeyin ırak, iran, arabistan gibi bir şey çıkar.

hepimiz askerlik yaptık askerde bir mermi kaybolsa dava açılır. çünkü orduda mantık tek bir mermi bile devletindir dolayısıyla halkın malıdır. ve ordu da halktır. o sebepten silvan'da askeri halkın arasında yürütüyorlar. ama asker itiraz etmesine rağmen askeri tankla topla şehirlere sokan zihniyet maalesef askeri bu duruma düşürüyor. özel harekatçıları o alanda yürütmeye çalışsan kan gövdeyi götürür.

neyse bol keseden devletin malını harcıyan bu özel savaş güçleri savaşı kazanmış değil. dün gördünüz. dağı taşı boşverin şehrin merkezlerinde pkk bayrakları asılı. ve o bayrağı indirmek için özel operasyon düzenleniyor sonra tahmin edin ne oluyor? oraya dikilmek istenen bayrağı alıp topukluyorlar çünkü sağdan soldan kurşun yağmaya başlıyor. bu mu şimdi kazanılmış savaş. 30 yıldır süregelen yalanlar birbirini izliyor. güya haziran ayından bu yana 3.000 pkk'li öldürülmüş bilmem kaç tanesi teslim olmuş. öyle ya 1980 yılından bugüne kadar devlet basınından çıkan öldürülmüş "terörist" sayısı neredeyse ikiyüzbini bulacak.

şiddetle çözülemeyen bir sorunu şiddetle halletmenin derdine düştüğümüz şu günlerde yine böyle tuhaf ırak, suriye benzeri görüntülere tanıklık ediyoruz. ne diyelim umarım ülkemize bir gün demokrasi gelir ve her şey siyasetle çözülür. pek ümidim yok ama...
  • elestiren herkesin vatan haini, terorist olarak suclandigi vahim olay.

soru 1) polisin gorevi nedir?
    "...kamu düzeni; ahlak, esenlik, güvenlik ve sağlık unsurlarıyla sağlanır. polis, bu unsurları korumakla görevlidir."

soru 2) polisin islam propagandasi yapmasi dogru mudur?
    "...atatürk: “din ve mezhep herkesin vicdanına kalmış bir iştir. hiçbir kimse, hiçbir kimseyi, ne bir din ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayabilir. din ve mezhep, hiçbir zaman politika aleti olarak kullanılamaz.” diyerek laiklik konusundaki görüşlerini kısaca ifade etmiştir."

soru 3) polis istedigi zaman istedigi yerde silah sikabilir mi?
    "...meskun mahalde silah boşaltmak suçundan tck.nun 55l, ll9. maddeleri uyarınca sanık hakkında işlem
    yapılması..."
  • gezi direnişi esnasında kaldırımlara üzülen beyinlerin orgazm çığlıklarıyla desteklediği video.

o kaldırımlar için kamu malı diyordun da zevk için havaya sıkılan kurşunlar ne kardeş?

ayrıca bundan sonra ben de işyerimde ihale dosyasını bitirdikten sonra yemekhanede herkesin ortasında tekbir getirerek t cetvelini sallayacağım, bakalım nasıl tepkiler alacağım?

saçma geldi di mi, e bu da o kadar saçma işte :)
  • bu ülke inşaat yapıp çatısını kapatınca tepesine bayrak diken bir ülke. sanırım hala her karış toprak son 1500 yıl işgal edilmekte. yoksa hiçbir mantıklı halin izahatı yok zaten senin olan bir karış toprağın, üstelik ülke sınırları içinde olan bir toprağın, üstelik 1000 yıldır elinde olan bir toprağın her santimine, her milimetresine kendi ırkını, kendi bayrağını, kendi insansızlığını işlemenin. lafa gelince 1071 den beri türk yurdu olan bir karış toprağın bir daha, bir daha, bir daha. eline geçen her fırsatta türk yurdu olarak ispatına. bu kadar asağılık, bu kadar az gelişmiş, bu kadar kendini bir halt gören bir ırkın afradı olarak ne mutlu hepimize. kürt kürtçe konuşamıyor, ermeni ermeni olduğunun farkında değil, rum tükenmedi mi lan daha?

10 ekimden beri öfkeliyim sadece. sadece öfkeli. işidli olduğu iddiası ile gözaltına alınan 8 kişi daha aramızda yeniden. patlamadan tutuklayamayız zaten boşbakanımız öyle bir itirafta bulundu zaten. neyse ne diyordum? bir ülke düşünün kendi topraklarını, kendi toprakları olduğunu ispat etsin diye hamile kadınlar öldürsün, bir ülke düşünün kendi toprağını kendi toprağı olduğunu ispat için insan öldürsün. ardından duvarlara yazı yazsın nu ülkeyi böldürmeyiz diye.

rezalet neresinde başlar bu halin? siz karar verin. bu sözlükte ve hatta diğer sözlüklerde de yazarken hep dedim, hep diyorum, hep de diyeceğim. bu ülke bölünürse bu ülkeyi böldürmeyeceğini issia eden o gerzek, taşkafalar sayesinde bölünecek. fiziken değilse de fikren zaten en az 2 parça bu ülke. en az 2 parça.

yozgatla erzurum sizde kaldı üzgünüm. kabul etmem bu iki ilin bakım masraflarını.
  • evime 100 mt mesafede yapılmış kutlamadır. aynı anlarda biz o "kutlama"nın silah sesleriyle korkuya kapıldık, zaten çatışma nedeniyle okula yalnızca 25-30 öğrenci gelmişti, son silah sesleriyle de aileleri koşa koşa gelip çocuklarını aldı.
    ...
    bu polisler/askerler, görev tanımları dışında yerli halkı provake ediyorlar. aynı günün öncesi caddede de aynı şarkıyı açıp dolaştılar. silvan'dan da çekilirken kışkırtıcı bir şekilde yürüyüş yaptılar. izlediğim videoda bir gencin onlara bağırışını hatırlıyorum: vicdansızlar!

oysa polisin görev tanımı devletin bodyguard'ı olmak değil, halkı gözetmek, korumaktı. değil mi?!
  • pkk seviciliği ile vesaire alakası yok bunu eleştirmenin. bu polisler orada kanunu temsil ediyor, karşı taraf ne yaparsa yapsın verecekleri tepki yine yasal sınırlar içerisinde olmak zorunda. aksi takdirde kendilerinin de teröristten farkı kalmaz ki devlet eliyle yapılan terör en beteridir. unutmayın ki hukuksuzluk bu şekilde doğallaşırsa, ki zaten durumumuz malum, devlete hakim olan ideolojinin yarın birgün çıldırıp da seni beni de terörist olarak göstermeyeceğinin bir garantisi yok.
hesabın var mı? giriş yap