• bugün komple bir kez daha izledim. karantina da tv karşısında geçirdiğim en değerli 2 saat oldu. tam saha baskı. gözümde canlanır maziler...
  • bu maçta fatih terim'in dediği "en iyi defans, topu oynamak yani ofanstır" mantalitesiyle ilgili total futbolun mucidi dün doğum günü olan johan cruyff şöyle özetlemiştir:

"ofans kalecinin hucümü ve forvet hattının defansıyla ile başlar"

türk futbolu için milat olan bu maçta galatasaray'ın mantalitesi de fatih terim'in söylediği bu sözde gizlidir.

ümit ediyorum, corona'nın etkisiyle daralacak futbol ekonomisinde mantıklı hamlelerle tekrar bu zaferi inşallah biz * bir daha yaşarız, rakiplerimizde finale kadar gelebilirler *
  • bir devrin başladığı uefa kupa final maçı.

çok efsane bı gündü be 8 yaşındaydım, babamın omuzlarında izlemiştim. unutulmaz.
  • 99 depreminin şokunu üzerimizden atamamıştık. zaten o günler nasıl geçti hiç bilmiyorum.

uefa maçları cine5'ten ercan taner'in sesi ile yayınlanmıştı. şifreli olduğundan hiçbirini canlı izleyememiştim. radyodan dinliyorduk babamla. sonra finalin trt'de yayınlanacağını öğrendiğimde mutlu olmuştum. son penaltıyla birlikte taklalar atıp evin içinde tur atmıştım.

maçta unutulmayan anlardan biri de sürekli çalan cep telefonu idi. o melodi ve son anlar için buyrun

not: ömer üründül reisi de unutmamak lazım.

görsel

edit: 18 mayıs 2000 tarihli sabah gazetesi babamın dolabında hala durur.
  • küçük bir çocuktum sevinçleri net hatırlıyorum ama. yıllar geçtikçe tekrar tekrar izledim. her izleyişimde yeni bir heyecan yaşıyorum. her izleyişimde taffarelin kurtarışı ilk kez görmüş gibi şaşırıyorum. ve tarih gerçekten bir kere yazıldı.
  • üstünden 20 yıl geçen maç. popescu'nun penaltısından sonra delirmiştik resmen. hey gidi eski güzel günler.
  • hakan ünsal bu maçla alakalı olarak “hagi bize soyunma odasında “şu an neyi başardığınızın tam olarak farkında değilsiniz. bir 5-10 sene sonra neyi başardığınızı anlayacaksınız.” şeklinde bir şey söylemişti” demişti. o günden 10 sene öncesinde tribünlerde avrupa avrupa duy sesimizi bu gelen cimbom’un ayak sesleri diye haykırırdı tribünler. 17 mayıs 2000 günü bu ülke makus talihini yenmişti. her renkten,her mezhepten,her şehirden,her siyasi görüşten insanlar sokaklarda doyasıya sevinmişti. bu maç sayesinde bir nesil galatasaraylı oldu.

unutmak ne mümkün. tanrı bizim almamızı istiyordu bizde aldık.
  • (bkz: kara gün)

thery henrynin kafa vuruşunda gol diye ayağa sıçramıştim. ulan taffarel iki saniye geç uçsan biz bu travmalari yaşamayacaktık

not fb
hesabın var mı? giriş yap