• bu tip haberlerden sonra babalar da ciddi ciddi gaza gelip evdeki işsiz çocuklarının iş beğenmediklerini düşünüp kendilerine baskı yapıyor. oysa işkur üzerinden personel arayan işletmelerin deneyimli mühendislere dahi asgari ücret teklif etme hadsizliğinde bulunduğunu bilseler, bu denli sıkmayacaklar belki evlatlarını.
  • sonunda hayalini kurduğum ve uğruna yıllarca eğitim gördüğüm işi yapacağım yani temizlik personeli veya garson olacağım
  • (bkz: emekliye zam müjdesi)

illa biri yapacaktı.

edit: beden işçisi olayı çok su götürür.
  • (bkz: beden işçisi)

inanma seni silkecek.
  • _ ne iş yapıyorsun evladım?

_ beden işçisiyim teyze.
  • 3 milyon issiz var adam 111bin isci araniyor mujde diye geziyor. daha kayit disi suriyeli afgan issizleri de saymadim. allahini seven sunlarin ictigi seyden versin bana. cok merak ediyorum.
  • ee millet bahçesinde kim yatıp yuvarlanacak?
  • ben şu devirde gözümle gördüğüme inanırım arkadaş, sikimsonik gazetelerde yazanlara değil.

belirli aralıklarla itü, bilkent, boğaziçi üniversitelerinde okudum. hacettepe, odtü, ankara üniversitesi, marmara üniversitesi gibi pek çok okuldan mezun bir çok arkadaşım, eşim, dostum var.

inanın bir çoğu iş arıyor, bulabilenler de ben de dahil olmak üzere geçici süreliğine, idareten çalışıyor. dolgun maaşlı, sağlam işlerde çalışanlar çok az. onlar da eş, dost referansıyla iş bulmuş, ya da babasının, amcasının şirketinde çalışıyor.

garson, temizlik personeli alarak işsizlik yönetilir mi? milyonlarca üniversite mezunun var, onları ne yapacaksın?

kıytırık üniversitelerin yüksek lisans başvurularında bilkentli, odtülü arkadaşlara denk geliyorum. yüksek ortalamayla mezun olmuş, alesten iyi puan yapmış insanlar bunlar. tamamen, iş bulamıyorum bari yüksek yapayım mantığı.

kendi okulum bile yüksek lisans, doktora için benden referans ve yabancı dil istiyor. aradım bölüm sekreterini, sordum bunun mantığı nedir diye. çok fazla sayıda başvuru oluyormuş, başa çıkamıyorlarmış. hepi topu 5-6 kişilik kontenjan için yüzlerce başvuru var. bunlar başvuru şartını sağlayanlar sadece.

bu ne demektir biliyor musunuz? bu, memlekette eğitimli adama iş yok demektir. 2008 dönemlerinde de buna benzer bir yüksek lisans başvuru patlaması yaşanmıştı ama hem çok daha ufak çaplıydı, hem de ağırlıklı olarak belli bölümlerde yoğunlaşmıştı. mesela gemi inşaat mezunları iş bulmakta zorlanıyordu ama diğer mühendisliklerde durum o kadar kötü değildi. gibi...

velhasıl kimse bana işsizlik düşmüş, şu kadar eleman alınıyormuş falan demesin. hele şu süreçte işsizlik rakamlarını düşük gösterebilmek için her türlü yol denenecektir, her türlü haber de yapılacaktır. ama görünen köy de kılavuz istemez. çok iyi üniversitelerden çok başarılı sonuçlarla mezun olmuş insanlar ülkenin en ücra köşelerinde, kıytırık işlere başvuruyorlar. bazılarını ben alıyorum mülakata ve soruyorum " burada yapabilecek misin?" çünkü yatırım yapacağız o kişiye, iki ay sonra işten çıkarsa ben zorda kalırım.

aldığım cevap hep aynı. iş yok diyorlar, şuraları denedim olmadı diyorlar. düşünüyorum, amk ben de aynı durumdayım. memleketin en ücra köşelerinde, abidik gubidik kurumlarda, projelerde çalışıyorum. bir yandan başka yerlere başvuruyorum ama çoğu dönmüyor bile. zaten açılan iş ilanlarının en az yarısı fake. cv havuzunda toplamak için açılıyor o ilanlar. geri kalanların da çoğu, donöre "bak biz ilanı açtık, başvuruları da aldık" demek için açılıyor. daha ilana çıkılırken o pozisyona kimi alacakları belli yani.

işsizlikte durum bu. ister inanın, ister inanmayın. isterseniz tüikin verileriyle kendinizi avutun.
  • (bkz: müjde)
    bunu geçen ay bizim şirketten kovulan 100+ mimar/mühendis/teknik insan'a anlatır mısınız acaba?
  • bir meslek olarak (bkz: beden iscisi)
hesabın var mı? giriş yap