• korkunç gerçekten, birkaç güne kalmadan binlerden söz edilebilir. sokağa çıkma yasağı artık gelmek zorunda. yaşlılar ancak bu şekilde evlerinde oturur.
  • bir yeni ölüm (61yaşında erkek) ve 93 yeni vaka vardır. https://twitter.com/…tatus/1240369082916057089?s=21
    edit:lütfen önlemlere uyalım. zorunlu olmadıkça evimizden çıkmayalım.
  • uzmanların her gün için en az 100 yeni vaka projeksiyonunu doğrulamıştır. bugün beklenen ancak alınmayan önlemler bu sayıyı arttırırsa şaşırtmayacaktır. halkın bir kesimi cahillikte ısrar ederse önümüz karanlık. devletin bu insanları daha çok bilgilendirmesi lazım. bunu belediyeler aracılığı ile mi yaparlar kamu spotları ile mi bilemem. madem önlemler böyle tırt seviyede olacak en azından bu insanları bilinçlendirin.

umarım birisi ev kredisi peşinatı düşürerek, sabır ve dua ile bu işlerin olmayacağını anlar. kolonyayı yine hobi olarak dağıtırsınız ama artık "gerçek" önlemlerin alınması lazım.

açıklanan her vaka bu sayının katlanmasına sebep oluyor. acil olarak test sayısı arttırılmalı ve belirti göstermeyip taşıyıcı olanların da toplumdan soyutlanması gerekiyor.

güney kore'de covid-19 pozitif çıkanların %86'sı belirti göstermeyen, kendi kendine hafif atlatan ancak virüsü yayan kişilere ait.

allahtan var kolonya...

--- spoiler ---

61 yaşında erkek bir hastamızı kaybettik. kendisine allah’tan rahmet diliyorum. bugün sonuçlanan testler, tedbirlerin çok zorunlu olduğunu gösteriyor. tanı konup tedavilerine başlanan 93 yeni vakamız var. hasta sayımız 191’e ulaştı. riskin önünü birlikte keselim. kaynak
    --- spoiler ---
  • ayrıca 61 yaşında bir hasta hayatını kaybetmiş

link

halen sokakta gezen yaşlı nüfusu var bu nasıl idrak problemi insanlardaki sabah torununu alip otobüslere dolmuşlar gözümle görmesem birinden duysam inanmam.
  • türkiye'deki corona virüsü vaka sayısı artışı;

11 mart — 1
    13 mart — 5
    14 mart — 6
    15 mart — 18
    16 mart — 47
    17 mart — 98 ve 1 vefat.
    18 mart — 191 ve 2 vefat

çok hızlı ilerliyor. çok mühim işiniz yoksa evden çıkmayın yenelim şu hastalığı.işin acısı bugün risk grubundaki yaşlı insanlarla olan röportajları izledim,kaderci olmuşlar sallamıyorlar. bu daha tehlikeli bir durum.gerekirse kapıya yatın yaşlılarınızı evden çıkartmayın.
    zor biliyorum ama lütfen herkes evde kalsın!
  • toplam 191 vaka ve 2 vefat durumu var. allah rahmet eylesin. tedbirleri daha sıkılaştırmalıyız.
  • yüzlerle değil binlerle ifade edeceğimiz noktaya, yani gerçek vaka rakamlarına geliyoruz artık. halen ohal ilan edilmemesi veya sokağa çıkma yasağı gelmemesi rezaletin daniskası. italya'dan daha beter duruma düşeceğimiz kesinleşti böylelikle.

tebrikler mükemmel(!) süreç yönetimi ve şeffaf(!) bilgilendirme için bakan'a, reis'e, bakanlar kurulu'na. bu sizin eseriniz.

edit: "bunu bile siyasete yoruyorsun" vs. diye bolca mesaj var. neye yoracağım kardeşim? devleti yönetenlerin mesuliyetinde değil mi bizim hayatımız? yahu bu ülkede otobüsten kız kaçırıldı polis korteji eşliğinde. kızın babası "mağduruz" açıklaması yaptı üstüne. umrecilerin çoğu ülkeye yayılırken 4-5 binlik bir kesimi karantinaya alınabildi. yurtdışı uçuşlarını iptal ettirmeyen kim? şeffaflık adı altında vaka bilançoları açıklanırken "ölen kim, nerede, nasıl, hastalığı var mıydı, varsa hangi hastalığa sahipti, çevresi ne durumda" gibi bilgilere sahip miyiz yaştan başka? hayır. bu mu şeffaflık? bu mu karantina-süreç yönetimi? uluslararası test sertifakasına sahip laboratuvarımız var mı mesela? hayır. güney kore'de günlük 20 bin civarı olan test sayısı neden bizde haftada 2 bin civarı? bu mu hazırlık? dünyanın her yerinde ligler ertelenmişken bizde hala oynanıyor. neden? camilere hala akın eden kitleler var. neden komple kapatılmıyor? neden avmler kapatılmıyor? bak adam 1 ölü, 191 vaka var diyor, tweet altında "bakanım seni çizdim"le bezenmiş yüzlerce yalaka ve soytarı beliriyor. 1 haftadır sesi soluğu çıkmayan şahıs ulusa sesleniş konuşması yapıyor. aklımızla alay eder gibi emekliye zam, kolay kredi imkanı, dua ile aşacağız vb. temalı konuşma yapıyor. önümüzdeki birkaç haftayı iyi yönetirsek güzel bir tablo bizi bekliyor dediği gün vaka sayısı iki katına çıkıyor. bu mu yönetim ya? bu mu hazırlık? çıkarın şu at gözlüklerinizi.

sen devlet olarak halen halkını yeterince bilinçlendirememişsin. gereken önlemleri geç almış, dolayısıyla vakaların önünü alamamışsın. bakanın, cumhurbaşkanın, vatandaşın vurdumduymaz, gamsız ve laylaylom takılırken, halkın yarısının güvendiği şahıs halkın sağlığını umursamazken nasıl aşacaksın bu virüsü?!
  • artık twitterdan açıklama bekleyeceğiz. kim uğraşacak basın toplantısıyla falan.

bir yandan da bunu olumlu görüyorum, o kadar insanı iki cümle için bir odaya tıkmanın manası yok.
  • 150-170 arası bi sayı salgının artış hızının yavasladığını belirtir düzeydeydi ancak malesef aradaki farkin 20 olmasi ileride 20-30 gün sonra parabolun kolunun arasinda 1000 kişilik bir sapma olmasına sebep olacak. ayrica basit bir analiz sonucunda salginin artis hizinin formulunu
    y=(0.006552592).x^(4.943328) seklinde basit analiz sitelerinden elde ettim(normalde bir polinom fonksiyon ama basit duzeye exponential duzeye indirgedim). formulun bugunku tahmin sayisi 189'du yarın için tahmini 341 ancak paniğe kapilmamak gerekiyor. suan artış trendinde ve yükselim karakteri gösteriyor. bu sayinin altinda yani 341'in altinda aciklanan her sayınin 341'e olan uzakligiyla alakali salginin tahmini ne zaman duraksama karakteri gostereceginin tahminini de yapacagim. burda yazanlarin hepsi tüm verilerin hep aynı şartlar altinda toplanacagi kabul edilerek yazilmistir. ancak bu durum boyle degil hemen yarin da bu sayinin cok altina inilebilir veya ustune cikabilir son 8 gün icinde elde edilen verilere dayanarak basit bir 9.gün tahmininden öte bir şey değildir. ayrica çok az veri var bu konuda da uyarmak istiyorum sizi. kendinize saglikli bakın. dışarı çıkmayın peace.
  • https://twitter.com/…tatus/1240369082916057089?s=19

93 yeni vaka ile gerçekleşendir.
527 entry daha
hesabın var mı? giriş yap