• bayramı kutlamıyorum deyip burda entry girmek de çok manidar olmuş bazı varlıklar için.

bayramımız kutlu olsun.

edit: ispiyonlanmış. varlıklar rahatsız.
  • mustafa kemal atatürk'ün;

"gençler! benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum." diyerek güvendiği geçnlere, gençliğe.. türkiye'ye armağan ettiği bayram.
  • türk televizyonlarında 4 temmuzdan fazla değer görmeyen bayram. hepinize yazıklar olsun.
  • birilerinin amerika sınırları içinde olmasıyla daha da güzelleşen bayram. kutlu olsun. böyle nice bayramlara.
  • ordusunda yükselmiş, şöhreti yayılmaya başlamış, tam bağımsızlıkçı bir askerin; uzun zamandır aklında olgunlaştırmaya çalıştığı ve çözme çabasında olduğu direniş-konformizm çelişkisinde, izmir'in işgal edilmesi üzerine bir karara vardığı tarih şerefine ilan edilmiş ulusal bayram. okuyun o günlerde konuşulanları. yabancıların yazdığı kaynaklarda bile bulunur o günlerin diyalogları. mustafa kemal çıldırmış olmalıdır bazı arkadaşları için. yaptığı deliliktir. ancak o kararlıdır ve zaten ondan gerisi "tarih"tir. okuyun ve kararlılığın ne kadar önemli olduğunu hissedin. tam bağımsızlığın bir toplum için ne kadar önemli olduğunu, bir toplumun uzun vadede hayatta kalabilmesi için neden bu savaşın başlatıldığını okuyun. o kadar uzak bir tarih değil. cehalete boyun eğmeyin. imkânsızı başaran bir toplumun savaşımını basit birşeymiş gibi gösteren, hareketi yöneten, idealleri aşılayan kişileri canavar gibi gösterenlerin propagandalarını leblebi gibi yutmayın. okuyun, hatırlayın, öğrenin. bugünkü dünyada aklınızın almayacağı boyutta emeklerle ve özveri ile yapıldı yapılanlar.
  • çıkarılma amacına uymayan her milli bayram gibi; amaca hizmet etmeyen bir başka milli bayramımızdır. bayramın adı üzerinde "gençlik ve spor bayramı". atatürk, bu bayramı ilan ederken gençliğe ve spora vurgu yapmıştır. gençlerin yetiştirilmesi ve spora yönlendirilmesi açısından aslında bulunmaz bir nimettir. fakat biz millet olarak her şeyi putlaştırıp, siyasallaştırıp, simgesel hale getirdiğimiz için maalesef bu bayramımızın da her yıl atıl olarak kutlanmasına göz yumuyoruz.

her yıl bu tarihte, türkiyenin kendi olimpiyatları düzenlense, yaş kategorilerine göre her branşta 7-26 yaş arası gençler, okullar veya kulüpler tarafından bu gençlik olimpiyatlarına hazırlansalar, hem ülkedeki gençler spora özendirilir hem de gerçekten bayram olarak kutlanır. bu temelde gelişecek nesilden daha sonra da olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden çok başarılı sporcuların çıkacağına eminim.

bu bir ütopya değil bence.

ya da öyle sanırım.

(bkz: bize her sevdadan geriye kalan sadece galatasaray)
  • üstüme alındığım bayram.

kendimden nacizane bir şıpoyler

--- spoiler ---

ezmeden ezilmeden ve her şeye rağmen maklube yemeden ayakta kalabilen gençlerin bayramı kutlu ola.

--- spoiler ---
  • neşeyle, mutlulukla kutlanılası bayramdır. be arkadaş bunlar nasıl yorumlar? şu ekşi sözlüğü sürekli okuyan birinin vay haline! adamı psikolojisi bozulur yahu! hep bi mutsuzluk, kötülük, haset, kin gütme temelli yorumlar bunlar. ulan bayram bu bayram, yıllarca kutlandı bu ülkemizde. lise sıralarındayken bizde kutladık. nesi batıyor bu bayramın size? kutlayın lan kutlayın, neşe için de kutlayın. yorumlarda öyle olsun lütfen. bu ne abi sabah sabah sözlüğü okudum gerim gerim gerildim. hastaysanız gelip burda yazar olmayın oğlum!

edit: yav bunlara kutlama coşku deyince. hemen sıcakta eşofman giyip askerin selamlamasını bekliyorsun 3 saat. bu geliyor akıllarına. lan doğudaki çocuk napsın? elinde sopa sığır otlatıyor sıcakta, pislikte. okuyabilmek, bu güzellikleri yaşayabilmek için can atıyor. sense idare edemem anne tribiyle yeri göğü birbirine katıyorsun!
  • atalarımızın mustafa kemal atatürk' ün liderliğinde özgürlük mücadelesine başladığı günün bayramı. milletimize kutlu hainlere kapak olsun.
  • (bkz: #33956765)
    (bkz: #33956757)
hesabın var mı? giriş yap