• @stophemorrhaging nickli çaylağın ricası üzerine açtığım, kuzeninin başından geçen olayı anlatan başlık.

"öncelikle merhaba, bugün liseye giden kuzenimin başından geçen olayı sizlere anlatacağım ve bu olay türkiye'nin en iyi liselerinden birinde gerçekleşiyor. konumuz bir öğretmenin içe dönük bir öğrenciyi küçük düşürmesi...

ilk olarak olay edebiyat dersinde cam kenarı arka dörtlünün çok konuşmasıyla başlıyor, tabi bu dörtlü her ders konuşup herkesi rahatsız eden bir güruh ve sonunda edebiyat öğretmeni dayanamayıp bu grubu sınıfın farklı yerlerine dağıtmış en arkada köşede oturan öğrenci hariç. benim kuzenimin yeri de köşedeki öğrencinin yanında oturan öğrencininkiyle takas ettirilmiş ve tam da olay burada başlıyor...

kuzenim yeni yerine yani arka köşeye geçerken öğretmen de gülerek alaycı bir şekilde " b***, bu kızı da konuşturmazsın de mi ya?" şeklinde yanına geçtiği öğrenciye sormuş sonra bütün sınıf gülmeye başlamış haliyle kuzenim rencide ediliyor bunun üzerine kuzenim öğretmene tepkisini dile getiriyor ama o gürültü gülme esnasında duyulmuyor ve " kızıyor mu? ne diyor?" şeklinde kuzenimi kastederek gülerek yanındaki yani köşedeki öğrenciye soruyor. kuzenim artık daha sesli bir şekilde bundan rahatsız olduğunu o kadar da sessiz biri olmadığını dile getiriyor çünkü öğretmeni "bu kız, kızıyor mu? ne diyor?" gibi ifade ve sorular kullanıyor. öğretmen de "sen niye üzerine alınıyorsun? b***'ye sordum bence sen fazla gereksiz tepki verdin" diye cevap veriyor.

1- kuzenimin ismini kullanmıyor, "bu kız" diyerek kuzenimi arkadaşlarının arasında küçük düşürüyor zaten sınıf arkadaşlarıyla muhabbet etmeyen sevmeyen birisi.
    2- öğretmen kuzenime soracağı soruları başkalarına soruyor, bunu alaycı bir şekilde ve kuzenimin yanında yapıyor.
    3- hatasını kabullenmek yerine pişkinliğe vuruyor dahası kuzenimi suçluyor üstüne alındın diye ama kuzenimden bahsediyor

sonra kuzenim olay fazla büyümesin diye üstelemiyor, peki demiş sadece ve derse kaldıkları yerden devam etmişler. konuyu işlerken sınıftan başka bir öğrenciye "o****, sen, sessiz çok konuşmayan birinin tepkisinden mi yoksa gereğinden fazla konuşan yani konuşkan bir insanın tepkisinden mi korkarsın en çok?" diye soru sormuş öğretmen. burada da kuzenime gönderme yapıyor. şahsen bir eğitimciye(!) yakıştıramadım.

kısaca hepimizin bildiği üzere içe dönük insanlar çok hassas olur ama sanki dilsiz ve normal insanlardan farklılarmış gibi lanse ederek, kişi yerine işaret zamiri kullanarak, onların adına başkalarına soru sorarak küçük düşürmek de biraz fazla yani zaten olaydan sonra sınıftakilerin kuzenime bakışları davranışları değişmiş."

edit: hoca kadınmış

edit 2: bu başlık altında şu olayı kendi dönemleriyle karşılaştıran dinozorları gördükçe bu boomer eşeklerden bir şey olmayacağını tekrar anladım. mobing ve zorbalıkları o kadar kabullenmişler ki bu tarz olayları yaşayanları ve z kuşağını şımarıklıkla suçluyorlar. zaten sizden bir bok olsaydı ülkece bu halde olmazdık. herşeyi kabullenin sesiniz sakın çıkmasın hiç, devam böyle.

edit 3: akşamdan beri, iki cümleyi okuyamayan acizler mesaj kutuma gelip metni ben yazmışım gibi bana birşeyler söylüyor. çaylağın nickini belirttim kendisiyle iletişim kurun.

edit 4: ilgili çaylağın size cevabı #145849290

edit 5: aşağıdaki primat bir yazarın adapt or die temalı entrysini beğenip favlayan 300den fazla gorili görünce hepsinin kafasına muz fırlatasım geldi, çok komik gerçekten. zamanında nasıl sopa yediyseniz güçlünün hayatta kalması gibi faşist bir ilkeyi benimsemişsiniz. acıdım hepinize kim bilir nasıl bir iş ortamında çalışıyorsunuz şuan, orman kanunlarını hayat felsefesi yapacak kadar yabanileştiyseniz. şiddetin her türlüsüne karşı olmakla beraber, size benimsediğiniz o primitif güç dengenizle hayatınızda başarılar diliyorum.
  • kuzenin acik liseye + saglam bir ingilizce kursuna gitsin daha yararli olur. lise egitimi eskiden daha kisaydi bosa korelmesin okulda 1 yilda hepsi ogrenilir dedigim durum.

benimde bir animi hatirlatti.
    tum sinifa ceza olarak 2 sayfa ben essegim diye yazma odevi veren bir ogretmenimiz olmustu ilkokulda. ayni aksam sikayet edip sonraki gun tekmeyi koydurmustuk. artik kovuldugunu ogrenip eve donerken yolda kendi kendine soylemistir :)
    bir kisim ogretmen kalitesi bu yani.
  • bu tarz zorbalıklardan çok çektim ben de. #145849338 no'lu entry'e katılıyorum. kapanmayacak yaralar alma ihtimali yüksek. halkımız çok acımasız maalesef.

edit:moruk bizi kratos gibi zincirlere vurdular vs. demeyin. her insan farklı, her insanın zayıflıkları ve beyinlerinin duygu işleme mekanizmaları farklı. drill sergeant ağzına sıçar gıkın çıkmaz, başkasına en ufak alaycılık derin yaralar açar.
  • ben de törende tokatlandı falan sandım. dünyanın hassas kalpler için bir cehennem olduğunu bir kez daha görmüş olduk. üzülecek çok daha fazla şeyi olacak takmasın kafasına gülüp geçsin. onlarca ergenle uğraşmak zor üstelik akran zorbalığı diye bir şey var zor yani lise işleri…
  • (bkz: ben değil kuzenim)
    (bkz: benim kırılgan kuzenimin üstüne işediler)

z kuşağının buram buram hissedildiği başlık.

ne bitmez psikolojiymiş amk ota boka uçan kuşa her şeye bozuluyor. gören de finlandiya eğitim sistemi içinde cereyan eden bir skandal sanır.

istenen cevabı verelim. öğretmen görevden alınmalı çin'e sürgün edilip değişik işkencelerden geçirilmeli.

bu çıtkırildim nesille savaşa girdiğini düşünsene.*
    komutan kuzişime herkesin içinde lan doğru yere ateş etsene deyip bağırmış dalga geçmiş adı lan olmayan kuzişim de normal olarak o mobbing sonucu sinirle komutana bir tane sıkmış ne var yaane boondaa...
  • inanılmaz gereksiz ve şımarıkça bir başlık. türkiye'nin en iyi lisesinde okudum, şunun bin katına maruz kaldım bu kadar ağlamadım. hayat bu, gerçeklerle yüzleşmek, hak savunmak gerek. bu kadar apartman çocuğu olmayın bir zahmet.

edit: ekleme yapma gereği duydum gören de hocanın o kıza hakaret ettiğini falan sanır. arkadaşlar hayat böyle biraz, siz kendi izole dünyanızda birbirinize bey ve hanım falan diye hitap ediyor olabilirsiniz ama bugün türkiye birincisi olunarak girilen okullarda arkadaş ortamında "naber lan yarraam" diye bağırılıyor ve tamamen rencide ve linç kültürü üzerine bir espri anlayışı güdülüyor, üstelik bu baya da zevkli bence. insana güçlü olmayı, ottan boktan nem kapmamayı öğretiyor. çocuğumun böyle hassas bir tip olmasını istemezdim açıkçası. hele bu hikayeyi kuzenine anlatan bir introvert? gerçekten komik. introvert insanlar ziyadesiyle zeki olur, başkalarını umursamaz. üzgünüm ama o kız bir kezban olmaktan öteye geçemeyecek bu gidişle.

edit 2: dünyanın her yerinde gayet normal bir olay olarak görülecek bir konuyu abartıp ağlayan kezbanı eleştirdik diye dinozor olmuşuz ve ülke bu yüzden bu haldeymiş. sikeyim sizin sjwliğinizi. bak rencide olmuçsundur çen çimdi yine. ben razıyım dinozor olmaya. hayat böyle tiplerin hassasiyetlerine dikkat ederek yaşanılan bir şey olsaydı kimse kimseye iki çift laf etmez herkes politik doğruculuk yapar, leş gibi, samimiyetsiz, yarak gibi bir ortam olurdu. hassas kalpmiş. evrim bebeğim. adapt or die.

edit 3: primat da olmuşuz. olayı anlatayım kısaca. ortada bir şiddet yok, fiziksel müdahale yok, hakaret yok, öğretmenin öğrenciye takılması var. psikolojik şiddet gibi sürekliliği yok, bir derste olan bir durum ve bu durumu koşa koşa sözlüğe yazıp ilgi çekmeye çalışan ve bunu başaran bir kezban ve onun meriç destekçisi var. keşke herkes sizinle aynı fikirde olsa değil mi? kendinize kurduğunuz izole dünyanızda hepinizin paylaşımı, fikirleri, hayalleri bile aynı. farklı görüşlere bırak saygıyı tahammülünüz bile yok. ama size kötü bir haberim var. hayat yük treni gibi vurur insana. benden söylemesi. orman kanunları diye ağzınızdan düşürmediğiniz o kanunlarla durumun alakası yok. bu arada nedense bana atılan onlarca mesajda ağızdan düşmeyen bir söz öbeği bu 'orman kanunları'. hepinizin yana yakıla gitmek istediğiniz avrupa'da dahi bu durum orman kanunları diye tanımlanmaz. yanlış anlaşılmasın öğretmeni savunmuyorum, öğretmen de en az öğrenci kadar saçmalamış bence. introvert kızı savunan meriç yavrusuna da kötü bir haberim var, o kızla pek bir şey olacağını sanmıyorum bro.*
  • kuzenimin 7-8 yaşlarındaki çocuğunu yıllar sonra gördüğümde, ''xxx ne kadar büyümüşsün'' demiştim ve sonrasında bir köşede ''xxx, ne kadar büyümüşsün denilince mutsuz oluyor'' diye uyarı almıştım. o geldi aklıma.

lisedeki her günümden bu başlıktakine benzer hikayeler çıkartabilirim. biz yaşadık gitti onları..

nasıl çocuklar yetiştiriyorsunuz siz ya? cidden hassasiyetlerine sıçayım onların.

hayır, doğrudur veya yanlıştır demiyorum. bu basit olay nasıl buralara gelir? bırakın kendi iç dünyasında tüm bunlara birlikte gelişsin.
    madem böyle böyle büyütüyorsunuz bunları, allah aşkına dibinizden hiç ayırmadan devam edin. cidden görmeye tahammül edilmiyor sizin yetiştirdiklerinizi. yazık bu çocuklara.
  • özet: hoca bir öğrenciye “bu kız” demiş ama o kızın bir adı varmış. bu kız pek konuşmuyormuş, yeri değiştirilmiş, yanına oturtulduğu öğrenci yaramazmış, hoca da yaramaz olana bu kızı konuşturmazsın di mi, demiş. bir de sınıfa, konuşan birinin mi yoksa konuşmayan birinin mi tepkisinden korkarsınız, diye sormuş, bu kız da çok alınmış.
    inanılmaz.

troll müsünüz, bilmem ama “o kız” normal değil. hayattaki tüm prenseslik haklarını tek bir derste, saçma sapan bir sebepten kullanmış.
    insan gerçekten hayret ediyor. aşırı sinirlendim. hocaya öğrenci resmen zorbalık yapmış aq.
    “bu kız dedi hüüüüüü” deyip çıkışmak nedir? hoca “bu kız”ın sözlüsüne 15 vermiştir umarım. böylece ağlaması için geçerli bir sebep sunmuş olur.

debe editi: şımarıklıktan nefret eden, tüm çiğliklerden tiksinen bir insan olarak yalnız olmadığımı görmek sevindirdi. lösemili çocuklarımız da sevinsin o halde: büyük harflerle “bağış” yazıp 3406’ya sms gönderirseniz lösev’e 50 lira bağışlamış olacaksınız. teşekkürler.
  • anlıyorum kuzenin biraz hassas biri, rahatsız olmuştur illa ki.

ama buradaki çoğu yazar öğrencilik yıllarında cetvelle, hatta beyzbol sopasıyla dövüldü mk. üzülerek söylüyorum ki kuzeninin yaşadıkları öyle abartılacak şeyler değil.
  • lisede mudur yardimcisinin bana "şşş sen bok" dedigi geldi aklima bu hikayeyi okuyunca gercekten cok travmatikti. saka lan saka hepimiz gulduk gectik. bir posta da dayak yedim ustune. adami hala arar hatrini sorarim. halen adimi unutuyor ara ara.
hesabın var mı? giriş yap