şükela:  tümü | bugün
  • yüzde 7.4 büyüdüğümüzün müjdesidir.
    kişi başına düşen gelir 10.576 dolara çıkmış.
    2017 yılının birinci çeyreğiyle son çeyreği kıyaslandığında zincirlenmiş hacim artışında oecd ülkelerini sollamışız.

kaynak: bağımsız, tarafsız kanal habertürk.
  • arka planda şu şarkı ile okunduğunda tadından yenmeyen haber:

https://www.youtube.com/watch?v=yb-_sp4hcbm
  • ekonomiyi büyümeye en büyük katkıyı %9,2 ile sanayi ve %4.7 ile tarım vermiş.
    kaynak: habertürk'teki kel kafalı ekonomist
    edit 2: adı abdurrahman yıldırım imiş.
  • yani asgari ücretin 1603 tl olduğu, bu maaş ile çalışan bir bireyin yıllık kazancı 19.236 tl.
    ama açıklanan rakama göre yılda 42.300 tl civarı.

akıllarda tek bir soru; nerede lan kaybolan 20bin?

edit: evet fazlaca mesaj aldım. yardımcı olmaya çalışan, atarlanan herkese teşekkürler.
    öncelikle asgari ücret ile başlamak istiyorum bazıları buna takılmış asgari ücret net 1.603 tl brüt olarak 2.029 tl kesintiler gidince tekrar elimizde net asgari kalıyor buraya kadar hem fikiriz sanırım.

kişi başı milli gelir ise bize net rakamlar vermediğinden ben sadece bir asgari ücret ile çalışanın ortalama net bir şekilde cebine giren paradan bahsettim.
    kişi başına düşen millî gelir. bir ülkenin gayri safi millî hasılası (gsmh), o ülkenin nüfusuna bölündüğü zaman, kişi başına düşen gsmh bulunur.

nominal değerlere takılmayalım reele bakalım.
  • 2018'in 4. ayına girmek üzereyiz. 4'te biri bitti senenin. 2017 büyüme rakamının etkisini görebiliyor muyuz? hayır. demekki bu rakamlar ya afaki ya da hatalı. ben açıkçası bu rakamların tamamen düzmece olduğunu düşünüyorum. yurtdışından bir değerlendirme kurumu geldiğinde bu rakamların kalacağını düşünmüyorum. hatta eksilerde çıkacaktır ki enflasyon+döviz artışı+faizler düşünüldüğünde gayette mantıklı eksi çıkması.
  • öyle bir haberdir ki gazetelerin çevrimiçi sayfalarında haberlerin altına yorumları açmaya korkuyorlar.
  • olm gelir olsa ne olur vergilerle geri gidiyor zaten.
  • 2017 yılı mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre işsiz olanlarin sayisi 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bin kişi olmusken* bu rakamlara gore buyuyor olmamizi bize ancak gandalf aciklayabilir sanirim.