şükela:  tümü | bugün
 • küresel ısınmanın etkilerini muhakkak görecek yarışmadır, puanlama sistemi tamamen değişecek ayrıca türkiyeyi bir şarkısın sen deki ibrahim tatlısex kılıklı bebe temsil edebilirmiş.
 • günümüz teknolojisinin çok üzerinde bir yapıya sahip olan manga robotu'nun sahne almayı hakettiği asıl yarışma.
  zira avrupa bu teknolojik gelişmeyi ancak 2018 yılında kaldırabilirdi. dingiller robotu anlayabilselerdi şimdi birincilik kutlamalarına katılarak traktörüm ile kızılay'ın göbeğinde spin atıyor olacaktım.
 • yunanistanın 12 puanı kıbrısa vereceği yarışma
  (bkz: bak buraya yazıyorum)
 • 2000 doğumlu reşit bir sanatçının katılabileceği yarışmadır.
 • azis' in de katılacağı yarışma. * *
 • türkiye'nin artık katılması gereken yarışma. tamam izliyoruz falan da kendi ülken olmayınca pek tatsız tutsuz oluyor. heyecanı olmuyor. umarım katılırız buna.
 • portekizin nasıl düzenleyeceği merak konusu olan yarışma. bu arada iki yıldır slow şarkılar kazanıyor. bol bol burada da göreceğiz. portekizce şarkının kazanmasıyla birlikte ülkeler kendi dillerine geri dönüş yapacaktır.
 • bayık ve birbirinin aynı şarkıların yarışmamasını umduğum, ayrıca yarışmacılar arasında artık türkiye'yi de görmek istediğim yarışma.

  portekiz'de yapılacaktır.
 • mayıs ayında portekiz'de düzenlenecek yarışma. tarihler ve ev sahibi şehir önümüzdeki aylarda belli olacaktır.

  not: yarışma lizbon'da düzenlenecekti ancak diğer şehirlerin de teklifi sonrası rtp diğer şehirleri de inceleyeceğini açıkladı. yine de lizbon kesin gibi görünüyor.

  şu an için katılımını onaylayan 17 ülke mevcut.
  - almanya - ard kanalı yarışmadan sonraki değerlendirmesinde bu sonuçların alınmasındaki hataları bulmayı ve önümüzdeki senelerde bu hataları gidererek daha iyisini yapmayı hedeflediklerini bildirdi. kanal direktörü thomas schreiber, ulusal finali yeniden formatlayabileceklerini belirtti.
  - belçika - belçika 2018'de seçimini direkt yapacak.
  - bulgaristan
  - kıbrıs - kıbrıs 2018'de seçimini ulusal finalle yapmayı düşünüyor.
  - çek cumhuriyeti - ceska televize direktörü jan potmešil, düşük reytingler hakkında "her sene eurovision’a katılmayı düşünüyoruz. reyting rakamlarımız katılma faktörüne etki etmiyor. gerçek şu ki, yarışmaya ilk katılımdan bugüne gelen ve gelecekte de devam edeceğini düşündüğümüz çek temsili genel olarak önemli bir gelişme kaydetti." dedi.
  - estonya - eesti laul 2018 - 3 mart 2018
  - fransa
  - finlandiya - uuden musiikin kilpailu 2018 - tba
  - yunanistan
  - italya
  - litvanya - lrt ulusal finalinde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.
  - malta
  - norveç - melodi grand prix 2018 - tba
  - polonya - tvp'nin belgelerine göre polonya 2018'de de temsilcisini ulusal final ile seçecek.
  - portekiz - festival de canção 2018 - mart
  - rusya - yulia samoylova - ?
  - slovenya - rtvslo şarkı seçiminde değişikliğe gidiyor: ulusal finalde ingilizce şarkılar olmayacak.
  - isveç - melodifestivalen 2018 - mart

  katılımını henüz onaylamamış ülkeler:
  - avustralya - 2018'e davet edilirlerse ulusal final yapacaklar.
  - birleşik krallık - bbc resmi bir açıklama yapmadı ancak söylentilere göre mans zelmerlöw, birleşik krallık'ın 2018 temsilcisinin seçilmesinde işbirliğinde bulunacak.
  - hollanda - avrotros resmi bir açıklama yapmadı ancak alain clark eurovision'a katılmak istediğini belirtti.
  - ispanya - ispanya'nın şarkı seçimini operación triunfo ile yapacağı söylentisi rtve tarafından reddedildi. ispanya katılımını resmi olarak onaylamayanlar arasında.
  - israil - israil'in yeni kanalı kan'ın ebu üyeliği onaylandı, ancak katılıma dair resmi bir açıklama yapmadı.
  - italya - rai 1 başkanı andra fabiano, eurovision'da italya zaferini görmeyi umduğunu ve san remo'yu esc teknolojisine ulaştırmayı amaçladıklarını ifade etti.
  - karadağ - rtgc delegasyon başkanı sabrija vulic, esc'nin karadağ'ın uluslararası tanıtımında önemli bir rol oynadığını, sonuçların çekilmek için bir neden olmadığını belirtti.
  - kazakistan - 2017'de tüm yarışmaları yayınlayan khabar agency, kesin bir ifade kullanmasa da yarışmayla ilgilendiğini tekrarladı. 2014 türkvizyon birincisi zhanar dugalova da kazakistan'ı temsil etmekten memnun olacağını ifade etti.
  - kosova - rtk 2018'de başlangıç yapmayı umduğunu açıkladı ve balkanların bu katılımı desteklediğini belirtti. ancak sırbistan ve bosna & hersek kosova'yı tanımıyor ve esc'ye katılmasına karşı çıkıyor.
  - lüksemburg - rtl'nin program direktörü steve schmit eurovision için "esc'nin genişlemesi ve değişen oy sistemi lüksemburg'un başarı ihtimalini kısıtlıyor. eurovision küçük ülkeler için zorlu bir yarışma" açıklamasında bulundu.
  - romanya - resmi bir onay olmamasına karşın tvr delegasyon başkanı ıuliana marciuc, libertatea gazetesine "2018 hazırlıklarına başlıyoruz" açıklamasında bulundu.
  - san marino - smtv henüz kesin bir açıklama yapmadı ama kanalın "eurovision küçük ülkelere göre değil" açıklaması sonrası çekilmesi bekleniyor.
  - türkiye - trt'nin yenilenen kadrosundan hiçbir açıklama yok. ancak türkiye'nin yeniden ab ilişkileri üzerine 12 aylık bir çalışmaya hazırlanması dönüş söylentilerini arttırken, sertab erener ınstagram'da gerçekleştirdiği canlı yayında "trt eurovision'a dönmeye hazırlanıyor. 2018 temsilcimize şimdiden başarılar diliyorum" açıklamasında bulundu.

  katılım hakkında henüz açıklama yapmamış ülkeler:
  - arnavutluk
  - avusturya
  - azerbaycan
  - belarus
  - ermenistan
  - danimarka
  - gürcistan
  - hırvatistan
  - irlanda
  - isviçre
  - izlanda
  - letonya
  - macaristan
  - makedonya
  - moldova
  - sırbistan
  - ukrayna

  katılmayacak ülkeler:
  - andorra - maddi sıkıntılar ve kanalın yeniden yapılanması nedeniyle rtva katılmayacağını bildirdi.

  teşekkürler:
  destekleri için href'e teşekkürler.

  güncel - 13.07.2017