şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
285 entry daha
  • bugün 2 ocak 2021. yer mersin. son yağmurun üzerinden (birkaç gün yağdı) 2 3 hafta geçti. o yağmurdan önce uzun bir yağmursuzluk dönemi vardı, yaz mevsimi nedeniyle. tahminlere göre 1 hafta daha yağmur yok. durum ciddi gibi.
  • bu sene şöyle bir durum var. tahminlere baktığında sonraki bir hafta yağmurlu gözüküyor. ancak günler ilerledikçe yağmurlar yerini bulutlu, kapalı bir havaya bırakıyor ve yağış düşmüyor.

mesela şu an iphone’a baktığımda beş gün sonrası için istanbul’da yağış gözüküyor ama büyük ihtimal ya çok az yağacak ya da hiç yağmayacak.

zannediyorum böyle böyle kışı bitireceğiz ve sonra siki tutacağız.
  • tehdit falan değil bildiğin saatli bombadır. bir iki aya patlar. paranız varsa stoklanabilen yiyecekleri stoklayın çünkü asıl mesele götümüzü yıkayamamak değil yiyecek bulamamak olacak.

ek: millet yiyecek bulamamayi gercekten yiyecek bulamamak olarak anlamis. domatesi yirmi liradan yiyince ne demek istedigimi anlarsiniz.
  • ankara'dan bildiriyorum: tüm aralık ayı içerisinde sadece 1-2 gün yağmur yağdı. o da metreküp bazında oldukça düşüktü. bir de bir gün kar yağdı. kasım da aynı şekilde neredeyse sıfır yağışla bitti (en azından merkezde). bahardan beri günlerin büyük çoğunluğunda hava tamamen açıktı, bulutlanma bile olmadı neredeyse. bugün 2 ocak, sıcaklık 10 derece ve havada tek bir bulut bile gözükmüyor. özetle durum berbat gözüküyor.
  • 2021 için durumun türkiye açısından gerçek anlamda felaket geçeceğini söylemek için uzman olmaya gerek yok. gözlerimizle görüyoruz: ne yağmur yağıyor ne de kar! istanbul'da barajların doluluk oranı korkunç düşük. bugün hava güneşli. tişörtle bile çıksanız dışarıya hafif bir ürperirsiniz, ya da belki biraz üşürsünüz ama öyle kazak giymelik bir hava falan kesinlikle yok. bir yandan covid-19 bir yandan kuraklık... nereye ve nasıl gidiyoruz, hiçbir şekilde tahayyül edemiyorum. gerçek anlamda zor günlerle mücadele etmemiz gerekecek gibi görünüyor.

yağmurdan nefret ediyorum ama her şekilde her gün diler oldum resmen, artık yağsa bari diye. kış hiçbir şekilde gelmedi. ülkenin durumu her anlamda berbat. çevremde hala "ay hava çok güzel ya! güneşli işte ne güzel!" diyenler duyuyorum. sıfır düşünce, sıfır empati, sıfır duyarlılık... geleceğimiz için çok ciddi bir problem bu. kış gelmedi. zor durum. çok zor.
  • gümbür gümbür gelmektedir.

istanbul’da ocak ayında cam açık uyuyabiliyoruz resmen. güzel hava hiç bu kadar ürkütmemişti.

ayrıca çok çok önemli bir sorunumuz var, bu sıcakların gitmemesiyle belki birkaç kişi daha tehditlerin boyutunu anlamıştır, zira bu daha hiçbir şey;
    (bkz: kanal istanbul)

lütfen bir bakalım:
    (bkz: sma hastasi ayaz bebegin 5 ayi kalmasi)
  • küresel ısınmada geri dönülemez eşik geçilmişti. buzullar eriyor, iklimler değişiyor derken susuzluk ile sıkıntının boyutunu göreceğiz. bireysel silahlanmadan yanayım. evet her şeyi devletten beklemeyin. su kesintileri ihtimaline binaen evlerde dolu su bidonları olurdu. yine olsun. başlığı takip ettiyseniz insanların nasıl etkilendiğini görürsünüz.

(bkz: 28-30 aralık 2020 kocaeli su kesintisi)

çocukluğumda yaşadığım apartmanda su deposu vardı. o zamanlar bina projelerinde yer alıyordu sanırım. şimdi yangın suyu haricinde depolama yapıldığını düşünmüyorum. inşaatlar durdu gibi ama yakın zamanda, orman içinde doğayla büsbütün bina reklamları yerine kendi kendine yetebilen sloganlı yaşam alanları görebiliriz. evet, la valla izleyip geldim.

(bkz: yeşil bina)
    (bkz: green building)
    (bkz: leed)
  • işte o gün beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.
    nanayı yedik siz daha 2020 güzellemeleri yapmaya devam edin.
    ne güzellik getirsecekse bize kutluyoruz gelişini yeni yılın.
  • bu şekilde ciddi bir tehdit var. işin nereye varacağı belli. bir iki aya kitlesel olarak insanlar büyük bir sıkıntının içine girecek.

ama çevre ve şehircilik bakanı dün kanal istanbul için bu sene temel atılacak, hazırlıklar tamamlanıyor şeklinde beyan verebiliyor.

kimler tarafından ve nasıl yönetiliyor olduğumuz ne kadar da acı? adamların umrumda değil. yaz geldiğinde bir damla suyun olmadığı göllerin etrafında kanal istanbul için tanıtım piknikleri düzenlersiniz artık.
346 entry daha