freakme

  • 1268
  • 6
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

new york kahve kültürü

şehrin özellikle manhattan'ın hızlı ve hiperaktif hayatının önemli bir uzantısı kahve. günlük yaşamda başrolde diyebiliriz. zira amerika'nın geri kalan bölgelerine göre kahve new york'ta kişi başına ortalama 6.7 kat daha fazla tüketiliyor. bizdekinden farklı olarak new york'ta kahve; içmek için vakit ayrılan bir seremoni değil, daha çok bir yerden bir yere giderken ya da başka bir şeyle uğraşırken tüketilen işlevsel bir içecek. daha çok ayık tutma ve enerji verme işlevine odaklanılıyor. bu sebeple kahve kalitesi tüketiciler için daha çok ikinci planda. genellikle fazla kavrulmuş düşük kaliteli çekirdeklerden demlenmiş fincanlar tüketiyorlar.

her köşe başında bulunan starbucks gibi zincir dükkanlar dışında nitelikli kahve sunma iddiasında olan bazı yeni nesil kahveciler ve özenli kavurucular da mevcut. yine de belki şaşırtıcı olacak ama türkiye'nin büyük şehirlerinin (ankara, istanbul, izmir) iyi kahve bulma konusunda daha çok opsiyonu olduğunu söyleyebilirim.

new york'taki kahve dükkanlarının ve kahve kültürünün neye benzediğini, manhattan'da yaşamın nasıl aktığını ve insanların gün içinde ne yiyip içtiğini merak ediyorsanız bu ve şu video ayrıntılı bilgi sunuyor.

devamını okuyayım »