• tarihe not düşelim, cumhuriyet tarihinde ilk kez bir dış tehditle ilişkili olarak bir türk toprağında yaşayan siviller tahliye edilmektedir.

edit: unutmuşum düzeltiyorum. önce koruyamadığımız bir toprak parçasından ecdadın naaşını tahliye ettiydik. hatta bir kez yetmediydi, birkaç kez değiştirmiştik yerini (bkz: süleyman şah türbesi'nin yeniden taşınması). sıra yaşayanlarımıza gelmiş gibi görünüyor. bakalım sonraki süper derinlikli dış politikamız ve sonuçları neler olacak?
  • osmanlı torunlarının osmanlının son 300 yılı örnek aldığının bir başka kanıtı. arkadaşım madem osmanlıyı özlüyorsun ilk 300 yılı özle bu ne ulan hobi olarak topraklarımız boşaltılıyor.
  • süleyman şah türbesi'nden sonra ve bazı iller için "geri almaya çalışıyoruz" tarzı açıklamalardan sonra şaşırılmaması gereken hareket. başkomutanımızın tarzı bu..

çok şükür ki belediye başkanı yayına çıkıp pilot ses tonuyla kendisini arayan basın mensubuna "olayları basından takip ediyoruz" diye açıklama yaparak bizi rahatlattı. "resmi bir karar yok ama işi olmayanlar çıkmasa iyi olur" diyerek isteyene araç temin edildiğini filan söyledi. resmi karar yok ama araç temin ediliyor amk. başbakan profilinden hareket edersek ben ona da şaşırmadım.

tankın savaş uçağının üstüne yürüyoruz ama havan mermisine ilçe boşaltıyoruz amk..
  • cerablus'a operasyon yapılacağının ilânıdır. oraya dahil olmamız bir şekilde istenmiyor ve dahil olunması halinde patlamalar, füzeler vsnin eksik olmayacağı görülüyor. tüm mesele, kantoların birleşip birleşmemesi üzerine.haseke'de görüldü ki kürtler, abd izni ile suriye ordusuna da harekat yapacak cesarete sahip. cerablus için de asla geri adım atmazlar. oluşacak bir kürt kantonu ise direkt olarak gelecekte güneydoğu'un kopması ve beraberinde içsavaş tehlikesi doğuruyor.
    bu nedenle, türkiye'nin yapacağı bir cerablus operasyonunda, sivil kayıpları engellemek adına yapılmış bir hamle gibi görünüyor.

peki elimizdeki tüm kartları kaybettikten sonra, bu yapılan hamleler bir işe yarar mı? ben sanmıyorum.

yeni bir komşuya hazır olun...
  • öso militanı: cerablus operasyonu için 1,500 savaşçı karkamış'a taşındı.

halkının can güvenliğini birinci planda tutan devletimizin yaptığı uygulamadır.

ya ne sandınız!

bbc
  • işte bunlar hep (bkz: stratejik derinlik) .

öyle derin battık ki suriye bataklığı na çırpındıkça gömülüyoruz .

sahi nerde ki bu bizim stratejik deha . bilen var mı.
  • nasıl bir bataklığın içerisinde olduğumuzun bir başka delili.

bir ilçe tahliye ediliyor.

link
  • gelecekte ışid veya el-nusra tarzı bir örgüte ev sahipliği yapacaktır artık.
    antep ve kilis yöresini hatta hatay'ı ilerde bir şırnak veya hakkari olarak görün.

savaş ve yıkım eksik olmaz artık oralardan.
    cerablus operasyonu için ve cihadçı çetelere ev sahipliği yapsın diye ilçeyi boşaltmışlar.
    başka açıklaması yok
  • gaziantep'in peşaver'e dönüşmesinin resmi başlangıcıdır. bu bir toprak kaybıdır. içim sızlıyor.
  • karkamış ile cerablus arasının yaklaşık 2 km olduğunu da not olarak eklemek gerekir. cerablus'a operasyon yapılacaksa da karkamış'ın boşaltılması oldukça mantıklıdır.
hesabın var mı? giriş yap